Դատախազությունը նշում է իր 104-ամյակը և Դատախազության աշխատակցի օրը. մի շարք դատախազներ արժանացել են պետական պարգևների և բարձրագույն դասային աստիճանների
ՀՀ դատախազության հիմնադրման 104-ամյակի և Դատախազության աշխատակցի օրվա առթիվ դատախազության մի շարք աշխատակիցներ արժանացել են պետական և այլ պարգևների:
Մասնավորապես, հիմք ընդունելով վարչապետի միջնորդությունը՝ ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հունիսի 30-ի հրամանագրով Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, օրինականության և իրավակարգի ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար «Մխիթար Գոշի» մեդալով են պարգևատրվել՝
- Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազ Գարեգին Մանուկյանը,
- ՀՀ Լոռու մարզի դատախազ Կարեն Գաբրիելյանը,
- ՀՀ Կոտայքի մարզի դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը,
- ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնի պետ Արշակ Մարտիրոսյանը:
Բացի այդ, ՀՀ նախագահի նույն օրվա համապատասխան հրամանագրերով արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդականի դասային աստիճան է շնորհվել՝
- ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Վաղինակ Ջանազյանին,
- Երևան քաղաքի դատախազ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Սևակ Հովհաննիսյանին,
- ՀՀ գլխավոր դատախազության ավագ դատախազ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Կարեն Կարապետյանին:
- Պետական պարգևները և դասային աստիճանների շնորհման վկայականները դատախազներին հանձնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ դատախազության բազմաթիվ աշխատակիցներ ՀՀ գլխավոր դատախազի, Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազի, ինչպես նաև գործընկեր մի շարք պետական մարմինների ղեկավարների կողմից արժանացել են գերատեսչական տարբեր պարգևների։
Դատախազության մասնագիտական տոնի օրը տեղի է ունեցել նաև ՀՀ դատախազության պատմության թանգարանի հանդիսավոր բացման արարողությունը:

The Prosecutor's Office celebrates its 104-th anniversary and the Day of the Prosecutor's Office Employee; a number of prosecutors have been awarded state awards and high class degrees
On the occasion of the 104-th anniversary of the establishment of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia and the Day of the Prosecutor's Office Employee, a number of employees of the Prosecutor's Office were awarded state and other awards.
In particular, on the ground of the petition of the Prime Minister, by the decree of June 30 of RA President Vahagn Khachaturyan, on the occasion of the Day of the Prosecutor's Office Employee, the following employees were awarded with "Mkhitar Gosh" medal for their contribution to the strengthening of legality and the rule of law:
Garegin Manukyan, the Prosecutor of Erebuni and Nubarashen Administrative Districts of Yerevan,
Karen Gabrielyan, the Prosecutor of Lori Region of the RA,
Petros Petrosyan, the Prosecutor of Kotayk Region of the RA,
Arshak Martirosyan, the Head of the Division for Supervision over the Investigation of Especially Important Cases against the Military Service.
In addition, according to the relevant decrees of the President of the Republic of Armenia on the same day, the rank of Third Class State Counselor of Justice was awarded:
Vaghinak Janazyan, Head of the Department for Cases of Crimes against State Power of the General Prosecutor's Office of RA, First Class Councillor of Justice,
Sevak Hovhannisyan, the Prosecutor of Yerevan city, First Class Councillor of Justice
Karen Karapetyan, Senior Prosecutor of the RA General Prosecutor's Office, First Class Councillor of Justice.
The RA Prime Minister Nikol Pashinyan handed over the state awards and certificates of class degrees to the prosecutors.
Numerous employees of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia were awarded various awards by the Prosecutor General of the Republic of Armenia, the Prosecutor General of the Republic of Artsakh, by various bodies, as well as by the heads of a number of state bodies.
On the Day of the Prosecutor's Office Employee, opening ceremony of the Museum of the History of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia took place.