Արթուր Դավթյանի ելույթը ՀՀ դատախազության համակարգի հիմնադրման 104-ամյակի և Դատախազության աշխատակցի օրվա կապակցությամբ հրավիրված ՀՀ դատախազության կոլեգիայի հանդիսավոր նիստին
Հուլիսի 1-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում տեղի է ունեցել ՀՀ դատախազության կոլեգիայի հանդիսավոր նիստ՝ նվիրված ՀՀ դատախազության հիմնադրման 104-ամյակին և Դատախազության աշխատակցի օրվան:  ՀՀ դատախազության հիմնադրման 104-ամյակին և Դատախազության աշխատակցի օրվա առթիվ շնորհավորական խոսքով են հանդես եկել ՀՀ վարչապետը, ՀՀ գլխավոր դատախազը և Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազը:
Գլխավոր դատախազը Արթուր Դավթյանը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է.
«Մեծարգո վարչապետ
Սիրելի՜ վետերաններ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ բոլորիս մեր մասնագիտական տոնի՝ Դատախազության աշխատակցի օրվա առթիվ:
Պատիվ է լինել 104-ամյա մի համակարգի մասնիկը, որն ունի ինստիտուցիոնալ մեծ հիշողություն, կանգնած է մեր պետականության հիմքերում, օրինականության պահպանման առաջնագծում և իբրև պետական մարմին, օրինակելի է իր կայացվածությամբ, իր առաքելությանը, կոչմանն ու սահմանադրական գործառույթներին հավատարմությամբ: Համակարգ, որ քայլում է ժամանակի պահանջներին ու իրավական մտքի զարգացմանը զուգընթաց՝ պատկառելի տարիքով, բայց երիտասարդական էներգիայով և նպատակասլացությամբ:
Այսպիսի համակարգ ունենալու համար, առաջին հերթին, իհարկե, շնորհակալ ենք դատախազության մեր վետերաններին, ավագ սերնդի մեր այն երախտավորներին, որոնք իրենց մասնագիտական բարեխղճությամբ և պրոֆեսիոնալիզմով ձևավորել են համակարգի դիմագիծը, եղել նրա շարժիչը, ում խստաբարո, պահանջկոտ բայց և հոգատար գործընկերությամբ դատախազների նոր սերունդները կատարել են պրակտիկ առաջին քայլերը, յուրացրել համակարգի ավանդույթներն ու կռել իրենց մեջ պետական մտածողությունը: Ձեր վաստակի, այսօր էլ ձեր սիրելի համակարգի հոգսերով ապրելու, հոգեպես աջակցելու, կուտակած փորձն ու հմտությունները նոր դատախազներին փոխանցելու պատրաստակամության համար իսկապես երախտապարտ ենք ձեզ, սիրելի՛ վետերաններ:
Մասնագիտական տոնն իհարկե, ձեռքբերումները արժևորելու, խնդիրները գնահատելու առիթ ու հնարավորություն է, առանց որոնց հնարավոր չէ նոր հեռանկարներ ու ռազմավարական նպատակներ նախանշել:
Մենք շարունակում ենք կատարել քրեական քաղաքականության շոգեքարշի դերը: Եվ այդ դերը հատկապես վերջին տարիներին ամուր խարսխել ենք պատժի անխուսափելիության և օրենքի առջև բոլորի հավասարության սկզբունքների կենսագործման վրա: Մենք ջանք չենք խնայել, որպեսզի իրավապահ մարմիններից հենց այդպիսի ակնկալիքներ ունեցող մեր քաղաքացին այսօր տեսնի, որ դատախազության համար չկան արտոնյալներ և հովանավորյալներ, յուրայիններ և օտարներ:
Վերջին տարիներին, հատկապես կոռուպցիոն հանցագործությունների համար քրեական հետապնդման ենթարկված պաշտոնատար անձանց քանակը առավել քան կրկնապատկվել է. այդ անձանց կազմի նկարագիրը՝ ներառելով հավասարապես ինչպես նախկին, այնպես էլ ներկա բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց, պետք է խորտակեն պատրանքները որևէ ապօրինի պաշտպանվածություն, ապահովագրություն կամ հովանավորվածություն ունենալու հնարավորության վերաբերյալ: Հատկապես 2020թ. աղետալի պատերազմից հետո այս ուղեգծից որևէ չնչին շեղում հավասարազոր է դավաճանության պետականության և այն իդեալների հանդեպ, հանուն որոնց ընկել են մեր եղբայրները: Սա է այսօրվա դատախազության հավատամքը:
Հանրությունը մեզնից ակնկալել է ավելին՝ շատ հաճախ քննադատելով դանդաղելու մեջ: Այո, մեր աշխատանքն անթերի չի եղել և նման պահանջներ ներկայացնելու լեգիտիմ իրավունք հանրությունն, իհարկե, միշտ ունի: Միշտ հնարավոր է ավելին անել, բայց նաև պետք է լինենք անկեղծ:
Մենք ընտրել ենք ժողովրդավարության ուղեգիծը, ինչը բացառում է իրավական արկածախնդրությունը: Մեր պետությունն իր առջև բացառապես իրավական ընթացակարգերով սոցիալական արդարության վերականգնման խնդիր է ձևակերպել: Իսկ իրավական ճանապարհը հիմնված է հավասարաչափ բոլորի իրավունքների ճանաչման, հարգման և պետության կողմից դրանց իրացման լիարժեք հնարավորությունների ստեղծման վրա: Մեր ընտրած մրցակցային արդարադատության, մարդու իրավունքների գերակայության սկզբունքները նախանշած նպատակներին հասնելու առումով մեզնից որքան հետևողականություն ու համառություն, նույնքան էլ համբերություն են պահանջում:
Դատախազությունը, իրավապահ մյուս մարմինների հետ ուս-ուսի տված, ձեռնամուխ է եղել դրան՝ որպես առաջնային նպատակ ունենալով նախադեպը չունեցող ծավալներով պետությանը հասցված վնասների բացահայտմանն ու վերականգնմանը: Եվ այն արդյունքները, որոնք արձանագրվում են հիմա, միայն հպարտության զգացում կարող են առաջացնել այդ աշխատանքը և դրա բարդությունները ներսից պատկերացնող ցանկացածի մոտ:
Դրա համար պետք է շնորհակալություն հայտնեմ իմ գործընկերներին, իրավապահ համակարգի մեր բոլոր այն ներկայացուցիչներին, որոնք մեզ հետ կանգնած են կոռուպցիայի, հանցավորության դեմ պայքարի նույն խրամատում:
Այս պայքարում մեր հիմնական գործիքներից մեկը դարձրել ենք պետական շահերի պաշտպանության՝ դատախազական գործառույթը: Պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու իրավասության շրջանակներում մեր կողմից կատարվող ուսումնասիրությունները հնարավորություն են տվել ոչ միայն բացահայտել խոշորածավալ կոռուպցիոն չարաշահումներ, այլ նաև կազմաքանդել սխեմատիկ բնույթ կրող, ավանդական կոռուպցիոն շղթաներ, վերափոխել իրավակարգավորումներ՝ այդպիսիք բացառելու նկատառումով:
Միայն դատախազական այս գործառույթի գործադրման արդյունքում՝ բացահայտված՝ պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը 2010 թվականից սկսած 1-ին ու 2-րդ 6-ամյա ժամականակահատվածների համեմատական դիտարկմամբ ավելացել է մոտ 5 անգամ՝ կազմելով շուրջ 140 մլրդ դրամ:
Հակակոռուպցիոն նոր ինստիտուցիոնալ գործիքը, անշուշտ, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման դատախազության նոր գործառույթն է, որի դեռ 2 տարին չբոլորած գործունեության արդյունքում, միայն դատարան ներկայացված մեկ տասնյակ հայցադիմումներով դրամական արտահայտությամբ բռնագանձման ենթակա ապօրինի ծագման գույքի ընդհանուր արժեքը գրեթե 50 մլրդ դրամ է կազմում:
Դատախազությունն իր առաքելությունն է համարել իրավական մտքի զարգացման ժամանակակից միտումներին համահունչ քրեադատավարական գործընթացներում անձի իրավունքների պաշտպանության և իրացման առաջադեմ չափորոշիչների ու արժեքների իմպլեմենտացիան, երկրում իրավական որոշակիության ապահովումը: Եվ մենք հաջողել ենք նախկին շատ տենդենցիոզ ավանդույթներից հրաժարվելու գործում: Արդար դատաքննության իրավունքի համատեքստում հակընդդեմ հարցման, խոշտանգումից զերծ մնալու մարդու հիմնարար իրավունքի ապահովման, նախնական կալանքի պրակտիկայի և այլ  ոլորտների բարելավմանն ուղղված դատախազության նախաձեռնությամբ ներդրված և կոլեգիայի որոշումներով ամրագրված նոր ստանդարտներն այսօր ուղեցուցային են ոչ միայն քրեական հետապնդման մարմինների  համար: Խոստովանեն մեր գործընկերները, թե ոչ, այսօր չկա, գոյություն չունի խափանման միջոց կալանքի համատարած կիրառման պրակտիկա: Դրանում համոզվելու համար ընդամենը մեկ տվյալ վկայակոչեմ.
Եթե 2017 թվականի ընթացքում վարույթում քննված գործերով մեղադրյալների 24.6 %-ի նկատմամբ է կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն ներկայացվել, ապա՝ 2021 թվականին՝ բոլոր մեղադրյալների միայն 12.7 %-ի, այսինքն 5 տարվա կտրվածքով շուրջ կրկնակիով պակաս: Ընդ որում այդ ցուցանիշը, որպես կանոն, պրոգրեսիվ նվազել է յուրաքանչյուր տարի:
Մեր ամենակարևոր ձեռքբերումներից եմ համարում դատախազին քրեական վարույթի շրջանակներում ակտիվ դերակատարի վերածման և դատախազական ակտերի նշանակության էապես մեծացման ուղղությամբ արձանագրած արդյունքները: Այլևս հազարներով հաշվվող Դատախազական որոշումների, ցուցումների, հանցագործություններին նպտաստող պայմանների և պատճառների վերացմանն ուղղված միջնոդրագրերի քանակական ցուցանիշների բազմապատկումը, դրանց հիմնավորվածության և առարկայակականության մակարդակի բարձրացումը անտարակույս բխում են իրականացվող քննությունների օբյեկտիվությունը, լրիվությունն ու բազմակողմանիությունն ապահովելու, շատ դեպքերում տաք հետքերով հանցարգործությունները բացահայտելու, միջնոդրագրերով հանրային կյանքի տարբեր ոլորտներում իրավակարգավորումների վերանայումների, կոնկրետ առաջարկների պարագայում՝ նմանատիպ նոր հանցագործությունների կանխարգելման հրամայականներից:
Մեր պարտքն է օրենքի և իրավունքի ոգուն համահունչ, ապավիներով մեր ներքին համոզմունքին, արդարության ներքին ձայնին ու խղճին, մի կողմից թույլ չտալ անմեղ մարդկանց հանիրավի ենթարկվել քրեական հետապնդումների, մյուս կողմից ապահովել իրական հանցագործների պատժի ենթարկվելը, այդ կերպ ամրապնդել հանրության վստահությունը իրավական պետության գաղափարի կենսագործելիության, ներպետական իրավական պաշտպանվածության հանդեպ: Մասնավոր և հանրային շահերի բախման կիզակետում դատախազն է պրոֆեսիոնալ ու հավասարակշռված սլաքավարը և սխալվելու իրավունք պարզապես չունի:
Որևէ կասկած չի կարող լինել, որ այս առանցքային, կենսական խնդիրները հնարավոր չէ լուծել առանց աշխատանքին իբրև հիրավի առաքելության մոտենալու, ինչը պահանջում է բազմաթիվ գայթակղությունների, անձնական մղումներ, մարդկային զգացմունքներ զսպելու, բացառապես օրենքի տառին ու  ծառայողական պարտքին հավատարմությունը որպես առաջնորդող ընտրելու կամք: Ինքնազսպման ճիգեր ու զոհողություններ պահանջող այս արդյունքն է պատճառը, որ նաև անցնող բարդագույն ժամանակաշրջանի՝ արմատական փոփոխությունների, համաճարակի, պատերազմի, հետպատերազմյան ցնցումների բովերով արժանապատիվ անցնելով ապացուցում ենք ամենակայուն համակարգերից մեկը լինելու, մեր պետականության ողնաշարի աներերությունն ապահովելու, մեր միջազգային գործընկերներին պատվով ներկայանալու իրողությունները:
Եվ ես չեմ դադարելու դրա համար շնորհակալություն հայտնել իմ գործընկերներին, քանի որ սա ոչ թե զուտ համակարգի հեղինակության և միասնականության, դատախազության կարգավիճակային անկախության ու չեզոքության հարց է, ինչն ինքնին արդեն արժևորման կարևոր ցուցիչ է, այլ պետականության ամրության, սահմանադրական կարգի պահպանության, ներքին իրավական անվտանգության ապահովման:
Մենք մեր զբաղեցրած պաշտոններում կգանք ու կգնանք, բայց դատախազական համակարգը միշտ կանգնած է լինելու մեր պետականության ամրոցի աշտարակներին:
Սա է դատախազության յուրաքանչյուր սերնդի առաքելությունը:
Եվ որպես առաջնագծում կանգնած զինվորներ՝ մեր պարտքն է անդադար կատարելագործվել, իքնակրթվել, մեր մասնագիտական կարողությունները զարգացնել՝ լինելով նոր մարտահրավերներին մշտապես պատրաստ:
Մենք նաև բարոյական առաքելություն ունենք մեր պրոֆեսիոնալիզմով, աշխատանքի նկատմամբ պատասխանատվությամբ և բարեխղճությամբ, մեր ամենօրյա վարքագծով, կենցաղավարմամբ լինելու Հայաստանի Հանրապետության արժանապատիվ, իրավահպատակ և օրինավոր քաղաքացու օրինակ:
Միշտ պետք է առաջնորդվել այն գիտակցությամբ, որ պետք է ոչ միայն ի պաշտոնե, այլ նաև ապրած կյանքով, ներքին բարոյականությամբ ու արժեհամակարգով վաստակել որևէ մեկին մեղադրելու, դատելու իրավունքը: Մեր աշխատանքում չկա ավելի երանելի պահ, քան այն, երբ մարդու աչքերում կարդում ես քո իրավասությունը հանուն արդարության և օրինականության գործադրված լինելուց բավարարվածության զգացումը:
Եվ ես, իբրև գլխավոր դատախազ, ուրախ եմ արձանագրելու, որ մեր շարքերը ստվարանում են գերազանցապես հենց նման արժեհամակարգ ունեցող անձանցով: Իհարկե, առանձին բացառություններ լինում են, բայց բացառությունները հենց օրինաչափությունը հաստատելու համար են: Ծուլությունը, անտարբերությունը, եսակենտրոնությունը,  թուլակամությունն ու խեղճությունը աններելի շռայլություն են մեր համակարգում՝ մեր երկրի առջև ծառացած մարտահրավերների պարագայում և այդ բացառությունների նկատմամբ մինչ այսօր դրսևորված ներքին մերժողականությունը հուշում է, որ համարկարգն ունակ է այդ փրփուրը ջրի երես հանել ու ափ շպրտել՝  էլ ավելի ինքնամաքրվելով:
Նշածս արդյունքներն ու ձեռքբերումները համակարգի ապագային վստահությամբ ու պարզ աչքերով նայելու և վստահաբար ավելին կարողանալու ինքնավստահության կարևոր նախադրյալներ են: Ահռելի ծավալի աշխատանք կա անելու, ընթացիկ բազմաթիվ նախաձեռնություններ տրամաբանական ավարտին հասցնելու, նոր, հավակնոտ խնդիրներ առաջադրելու համար:
Այսօր ուժի մեջ են մտնում Քրեական և Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերը: Անցման այս շրջափուլի հաղթահարումը՝ նոր օրենսգրքերով առաջադրվող նորարարությունների բերումով անտարակույս լրջագույն մարտահրավեր է դատախազության համար՝ իբրև քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողությունն ապահովող պետական ինստիտուտի: Մեր պարտքն է ապահովել օրենսդրական նոր կարգավորումների հնարավորինս սահուն կենսագործումը՝ անհրաժեշտ օժանդակությունը ցուցաբերելով նաև քրեական հետապնդման մյուս մարմիններին:
Մենք չենք մոռանում նաև, որ պարտք ունենք ինչպես մեր ժողովրդին, այնպես էլ հայրենիքի պաշտպանության սրբազան գործին իրենց կյանքը նվիրաբերած մեր հայորդիներին: 2020թ. պատերազմին առնչվող հսկայածավալ քրեական գործերը պետք է ողջամիտ ժամկետներում հասցնել իրենց տրամաբանական լուծումներին: Պատերազմին առնչվող բազմաթիվ առկախված հարցեր պետք է ստանան իրենց պատասխանները քրեաիրավական տիրույթում: Դա անհրաժեշտ է ոչ միայն մեղավորների արդարացի պատիժն ապահովելու, լրջագույն հետևանքներ թողած կոնկրետ իրավիճակներին իրավական գնահատականներ տալու, այլ նաև առաջին հերթին պատերազմում թույլ տրված հանցավոր սխալների, բացթողումների կրկնությունն այլևս բացառելու հրամայականից ելնելով:
Ուստի կրկին շնորհավորելով բոլորիս մասնագիտական տոնի առթիվ՝ մաղթում եմ բոլորիդ առողջություն, ներանձնային և ընտանեկան խաղաղ  ու երջանիկ ներդաշնակություն:
Մաղթում եմ համբերատար, համառ ու հետևողական աշխատանք: Ցանկանում եմ համակարգային միասնականության, միմյանց թև ու թիկունք լինելու, միմյանց հոգսը կիսելու ձևավորած աշխատելաոճի պահպանմամբ համատեղ լուրջ արդյունքներ՝ ի նպաստ մեր սուրբ հայրենիքի, մեր պետականության ամրության և մեր ժողովրդի պայծառ ու բարեկեցիկ ապագայի»:

Artur Davtyan's speech at the solemn session of the Board of the RA Prosecutor's Office convened on the occasion of the 104th anniversary of the establishment of the RA Prosecutor's Office and the Day of Employees of the Prosecutor's Office
On July 1, the RA Prosecutor General's Office hosted a solemn meeting of the Collegium of the RA Prosecutor's Office, dedicated to the 104th anniversary of the RA Prosecutor's Office and the Day of the Employee of the Prosecutor's Office. On the occasion of the 104th anniversary of the establishment of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia and the Day of the Employee of the Prosecutor's Office, the Prime Minister of the Republic of Armenia, the Prosecutor General of the Republic of Armenia and the Prosecutor General of the Republic of Artsakh delivered a congratulatory speech.
Prosecutor General Artur Davtyan delivered a speech in which he stated:
Dear Prime Minister,
Dear veterans!
I heartily congratulate all of us on our professional holiday - the Day of the Employee of the Prosecutor's Office.
It is an honor for me to be a part of a 104-year-old system that has a great institutional memory, stands at the foundations of our statehood, is at the forefront of maintaining the rule of law and, as a state body, is exemplary in its development, its mission, its vocation and fidelity to constitutional functions. A system that keeps pace with the demands of the time and the development of legal thought, with a solid age, but with youthful energy and determination.
For the existence of such a system, first of all, of course, we are grateful to our veterans of the prosecutor's office, our grateful representatives of the older generation, who, with their professional honesty and professionalism, shaped the face of the system, were its engine, and in their strict, demanding, but at the same time caring partnership new generations of prosecutors have taken practical first steps, assimilated the traditions of the system and formed in them state thinking. We are sincerely grateful to you, dear veterans, for your merits, for the fact that today you live with the cares of your beloved system, for moral support, for your readiness to transfer your experience and skills to new prosecutors.
Of course, a professional holiday is an occasion and an opportunity to evaluate achievements, evaluate problems, without which it is impossible to outline new perspectives and strategic goals.
We continue to act as the locomotive of criminal policy. And especially in recent years, we have firmly fixed this role on the inevitability of punishment and the implementation of the principles of equality of all before the law. We have made every effort so that our citizens, who place such hopes on law enforcement agencies, see today that there are no privileged and protégés for the prosecutor's office, both insiders and outsiders.
In recent years, the number of officials prosecuted for corruption crimes has more than doubled. The profile of these individuals, including both former and current high-ranking officials, should dispel any illusions about the possibility of any unlawful protection or patronage. Especially in 2020, after a disastrous war, the slightest deviation from this course is tantamount to a betrayal of the state and the ideals for which our brothers fell. This is the credo of today's prosecutor's office.
The public began to expect more from us, too often criticizing us for being slow. Yes, our work has not been perfect, and the public always has a legal right to make such demands. There is always more to be done, but we must also be honest.
We have chosen the path of democracy, excluding legal adventures. Our state has set the task of restoring social justice exclusively through legal procedures. And the legal path is based on the recognition and respect for the rights of all equally and the creation of full opportunities for their implementation by the state. Our chosen principles of competitive fairness and the rule of human rights require us not only to be consistent and persistent, but also to be patient in achieving our goals.
The prosecutor's office, shoulder to shoulder with other law enforcement agencies, began to do this, with its main task to identify and compensate for the damage caused to the state on an unprecedented scale. And the results being reported now can only instill a sense of pride in anyone with an inside look at the work and its intricacies.
For this, I must thank my colleagues, all our representatives of the law enforcement system, who stand with us in the same trench in the fight against corruption and crime.
In this struggle, we have made the prosecutor's function one of the main instruments for protecting state interests. Within the framework of the right to apply to the court in defense of state interests, our research allowed us not only to identify large-scale corruption abuses, but also to dismantle schematic, traditional corruption chains, to transform legal norms in order to exclude them.
Only as a result of the implementation of this prosecutorial function, the total damage caused to the state was revealed, when comparing the 1st and 2nd 6-year terms since 2010, it increased by about 5 times, amounting to about 140 billion drams.
A new institutional tool for combating corruption is, of course, the new function of the prosecutor's office to confiscate property of illegal origin, as a result of which, in less than 2 years of work, the total value of property of illegal origin subject to confiscation in monetary terms, only for a dozen lawsuits filed with the court, is almost 50 billion drams.
The Prosecutor's Office considered it its mission to introduce advanced norms and values ​​for the protection and realization of individual rights in criminal proceedings in accordance with modern trends in the development of legal thought, to ensure legal certainty in the country. And we have succeeded in abandoning many of the most tendentious traditions of the past. In the context of the right to a fair trial, the new norms introduced by the prosecutor's office are aimed at improving the practice of pre-trial detention and other areas of cross-examination, ensuring the fundamental human right to be free from torture, and the established decisions of the collegium are guidelines not only for the criminal prosecution authorities. Whether our partners admit it or not, no, today there is no widespread practice of detention. To be convinced of this, I will refer only to one data.
If in 2017 petitions for a preventive measure in the form of detention were filed against 24.6% of the defendants in cases considered in the proceedings, then in 2021 - only 12.7% of all defendants, that is, almost in two times less than in 5 years. Moreover, this indicator, as a rule, progressively decreased every year.
One of our most important achievements, I consider the results achieved in the direction of turning the prosecutor into an active subject of criminal proceedings and a significant increase in the significance of prosecutorial acts. The multiplication of quantitative indicators of prosecutorial decisions, orders, agendas aimed at eliminating the conditions and causes of crimes, numbering in the thousands, and increasing the level of their validity and objectivity, are unmistakably the result of ensuring the objectivity, completeness and versatility of the investigation, in many cases revealing crimes in hot pursuit, with agendas in various spheres of public life, in case of amendments to legal norms, specific proposals, from the imperatives of preventing such new crimes.
Our duty, in accordance with the spirit of law and right, relying on our inner conviction, the inner voice of justice and conscience, on the one hand, to prevent the criminal prosecution of innocent people, on the other hand, to ensure that real criminals are punished, thereby strengthening the faith of society in the viability of the idea of a constitutional state subject to legal protection. In the hotbed of conflict between private and public interests, the prosecutor is a professional and balanced person and simply does not have the right to make a mistake.
There is no doubt that these key, urgent problems cannot be solved without approaching work as a real mission, which requires many temptations, personal impulses, the will to restrain human emotions, and to choose loyalty exclusively to the letter of the law. This result, which requires restrained effort and sacrifice, is the reason why we prove the reality that we are one of the most stable systems, ensuring the integrity of the backbone of our statehood and honoring our international partners by passing with dignity through a difficult period of fundamental changes, epidemics, wars and post-war upheavals.
And I will not stop thanking my colleagues for this, because it is not just about the authority and unity of the system, the status of independence and neutrality of the prosecutor's office, which in itself is an important indicator of assessment, but about strengthening the state, maintaining the constitutional order and ensuring internal legal security.
We will come and go in our posts, but the prosecutor's office will always stand on the towers of the fortress of our statehood.
This is the mission of every generation of prosecutors.
And we, as front-line soldiers, are obliged to constantly improve, educate ourselves, develop our professional abilities, being constantly ready for new challenges.
We also have a moral mission to be an example of a worthy, law-abiding and legitimate citizen of the Republic of Armenia with our professionalism, responsibility and integrity in relation to work, our daily behavior and lifestyle.
You should always be guided by the realization that you must earn the right to accuse and judge someone not only by your position, but also by your life, inner morality and value system. There is no happier moment in our work than when you see in the eyes of a person the satisfaction that you have applied your authority in the name of justice and legality.
And I, as Prosecutor General, am happy to report that our ranks are replenished with people with such a system of values. Of course, there are exceptions, but they only confirm the pattern. Laziness, indifference, self-centeredness, weakness and poverty are inexcusable extravagance in our system, given the tasks facing our country.
The results and achievements that I have mentioned are important prerequisites for looking to the future of the system with confidence, a clear vision and self-confidence to be able to do more. There is a lot of work to be done, many current undertakings to be brought to their logical conclusion, and new ambitious tasks to be set.
New Criminal and Criminal Procedure Codes come into force today. Overcoming this transition period due to the innovations proposed by the new codes is undoubtedly a serious task for the prosecutor's office, as a state institution that ensures control over the legality of criminal proceedings. It is our duty to ensure the smoothest possible implementation of the new legislation by providing the necessary assistance to other criminal prosecution authorities.
We also do not forget that we are indebted to our people and to our Armenians, who dedicated their lives to the holy cause of defending the Motherland. Massive criminal cases related to the 2020 war must be brought to a logical decision within a reasonable time. Answers of many unresolved questions related to the war must be obtained in the criminal sphere. It is necessary not only to ensure fair punishment of the perpetrators, to give legal assessments of specific situations that entailed grave consequences, but, above all, based on the imperative, to exclude the repetition of criminal mistakes and omissions made during the war.
Therefore, once again congratulating us all on our professional holiday, I wish you all health, personal and family peace and harmony.
I wish you patient, persistent and consistent work. I want to achieve joint serious results, maintaining systemic unity, being each other's support, sharing each other's care, for the benefit of our holy Motherland, the strength of our statehood and the bright and prosperous future of our nation.