Գագիկ Բեգլարյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից ընդհանուր շուրջ 16.8մլրդ դրամ արժեքով ապօրինի ծագման գույքն ու ակտիվները բռնագանձելու դատախազության հայցադիմումը դատարանն ընդունել է վարույթ
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան 2022թ. մայիսի 26-ին ներկայացվել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հայցադիմում, որն ընդունվել է վարույթ։
Համաձայն հայցադիմումի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին Երևանի նախկին քաղաքապետ, ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանից, նրա հետ փոխկապակցված 3 անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մասնավորապես՝
Երևան քաղաքում գտնվող 33 բնակարանները, տարածքները, շինությունները, ավտոհանգրվանները, որոնցից 11-ը գտնվում են Հյուսիսային պողոտայում, 7-ը՝ Խորենացի փողոցում, 3-ը՝ Արշակունյաց պողոտայում, 2 առանձնատները՝ Ազատության պողոտայում, 2 տարածքները՝ Թամանյան փողոցում, 2-ը (շինություն և ավտոկայանատեղի)՝ Տերյան փողոցում, ինչպես նաև Երևանի քաղաքի այլ վարչական շրջաններում գտնվող անշարժ գույքերը, Կոտայքի մարզում (համայնք Ծաղկաձոր) գտնվող 2 հողամասերը և Արարատի (համայնք Սիս) մարզում գտնվող 1 հողամասը, 1 տրանսպորտային միջոցը (MERSEDES-BENZ S600Լ մակնիշի ավտոմեքենա), իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է 10.704.483.825 ՀՀ դրամ,
10 իրավաբանական անձանցում մասնակցության իրավունքը,
8 հանձնված փոխառության չվերադարձված մասի պահանջի իրավունքը՝ 1.879.759.719 ՀՀ դրամի չափով,
882.745.274,9 ՀՀ դրամ՝ որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույքի օգտագործումից ստացված եկամտի, ինչպես նաև գույքերի վաճառքից գոյացած միջոցների մնացորդ,
3.317.008.604 ՀՀ դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը:
Նշվածը ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից ներկայացված՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման թվով 10-րդ հայցապահանջն է, որ դատարանն ընդունել է վարույթ:

Суд принял к производству исковое заявление прокуратуры о конфискации имущества и активов незаконного происхождения общей стоимостью 16,8 млрд драмов с Гагика Бегларяна и связанных с ним лиц
В Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана 26 мая 2022г. было подано исковое заявление о конфискации имущества незаконного происхождения, которое было принято к производству.
Согласно иску, Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА направило в суд ходатайство о конфискации в пользу Республики Армения с бывшего мэра Еревана, бывшего депутата Национального Собрания РА, министра транспорта РА и связи Гагика Бегларяна, и связанных с ним 3 лиц, в частности,
33 квартиры, площади, здания, автостоянки, расположенные в городе Ереване, 11 из которых расположены на Северном проспекте, 7- на улице Хоренаци, 3- на улице Аршакуняц, 2 частных дома- на проспекте Азатутян, 2 площади- на улице Таманяна, 2 (здание и автостоянка)- на улице Теряна, а также недвижимое имущество, расположенное в других административных районах Еревана, 2 земельных участка в Котайкской области (община Цахкадзор) и 1 земельный участок в Араратской области (община Сис), 1 автомобиль (MERSEDES-BENZ автомобиль марки S600L), а в случае невозможности - их среднюю рыночную стоимость, которая в сумме составляет 10.704.483.825 драм РА;
Право на участие в 10 юридических лицах;
Право истребования невозвращенной части 8 кредитов в размере 1.879.759.719 драм РА;
882.745.274,9 драм РА в качестве остатка доходов, полученных от использования имущества незаконного происхождения, а также доходов от реализации имущества;
3.317.008.604 драм РА, не подтвержденных законными доходами лица, имеют незаконное происхождение и не могут быть конфискованы на основании части 4 статьи 20 Закона о взыскании имущества незаконного происхождения.
Это 10-ое исковое заявление Генеральной прокуратуры РА о конфискации имущества незаконного происхождения, который суд принял к производству.