Արարատի մարզի դատախազության կողմից հայտնաբերվել է հանցավոր ծագում ունեցող գույքի օրինականացման (փողերի լվացման) դեպք
Մասիսի քաղաքապետարանում առերևույթ հանցավոր չարաշահումների առթիվ 2019թ. դեկտմբերին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված և ՀՀ ՔԿ Արարատի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողության գործառույթն իրականացնելու ընթացքում ՀՀ Արարատի մարզի դատախազությունում հայտնաբերվել են Մասիս քաքային համայնքի ղեկավարի պաշտոնն զբաղեցրած անձի կողմից հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելու մասին փաստական տվյալներ:
Մասնավորապես պարզվել է, որ համայնքի նախկին ղեկավար Ս. Հ.-ն համայնքային սեփականություն հանդիսացող Մասիս քաղաքի Ազատամարտիկների 11 հասցեում գտնվող, «Սիս» ՓԲԸ-ի նախկին վարչական շենքն ու դրանով ծանրաբեռնված հողատարածքը իր և գործընկերոջ ընտանիքների սեփականությունը դարձնելու շահադիտական նպատակներով դեռևս 2007թ. դեկտեմբերի 27-ին համայնքի ավագանու քննարկմանն է ներկայացրել ընդհանուրը՝ 833.2 մ2 մակերեսով, 46.620.000 ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով այդ շենքը նվիրատվությամբ ավագանու անդամ, «Սիս» ՓԲԸ տնօրեն Ա. Բ.-ին հատկացնելու հարցը։ Ավագանու նիստի ընթացքում համայնքի ղեկավարը Ա. Բ.-ին ներկայացրել է որպես սոցիալապես անապահովի, ինչպես նաև պատճառաբանել, թե վերջինս, որպես «Սիս» ՓԲԸ տնօրեն, քննարկվող շենքն օգտագործել է վերջին քսան տարիների ընթացքում։
Արդյունքում, նույն օրը ավագանու որոշմամբ վերը նշված վարչական շենքը նվիրատվությամբ հատկացվել է Ա. Բ.-ին: Այնուհետև, շենքը Ա. Բ.-ի անվամբ հաշվառելու համար համայնքի ղեկավարը 2008թ. փետրվարի 11-ին ավագանու քննարկմանն է ներկայացրել նույն հասցեում գտնվող 385 մ2 մակերեսով բնակավայրերի հասարակական կառուցապատման հողամասն ուղղակի վաճառքի միջոցով Ա. Բ.-ին օտարելու հարցը, որը հաստատվել է ավագանու որոշմամբ: Արդյունքում` նշված շենքը և հողամասը գրանցվել է Ա.Բ.-ի անվամբ:
Դրանից ընդամենը 2 օր անց՝ 2008թ. փետրվարի 28-ին, նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ Ա.Բ.-ն համայնքի ղեկավարի պահանջով առուվաճառքի պայմանագրով նշված վարչական շենքն ու հողամասը չնչին` ընդամենը 1.000.000 ՀՀ դրամով վաճառել է վերջինիս խորհրդական Ռ. Ղ.-ին:
Ս. Հ.-ն նշված գույքը ձևականորեն թողել է Ռ.Ղ.-ի անվամբ մինչև 2017թ. նոյեմբերի 7-ը, երբ արդեն չի հանդիսացել Մասիս քաղաքային համայնքի ղեկավար։ Իսկ 2017թ նոյեմբերի 7-ին նրա հանձնարարությամբ Ռ.Ղ.-ն նշված շենքն իր հողամասով հավասարաչափ բաժիններով նվիրատվությամբ օտարել է Ս. Հ.-ի որդուն և գործընկերոջ եղբոր դստերը: Այդ կերպ, Ս․Հ․-ին մի խումբ անձանց հետ խմբի կազմում նախնական համաձայնությամբ օրինականացրել է նախկինում Մասիս քաղաքային համայնքին սեփականության իրավունքով պատկանող, սակայն ակնհայտ ապօրինի, հանցավոր եղանակով օտարված առանձնապես խոշոր չափերով հանցավոր ծագում ունեցող գույքը։
Նկատի ունենալով, որ հայտնաբերվել են մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքը փոխանցման եղանակով օրինականացնելու (փողերի լվացման) առերևույթ հատկանիշների մասին փաստական տվյալներ՝ հսկող դատախազի կողմից վարույթն իրականացնող քննիչին տրված ցուցումով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով հարուցվել է քրեական գործ և միացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով արդեն իսկ հարուցված և քննվող քրեական գործին:
Ի թիվս այլնի, դատախազը ցուցում է տվել նաև քննության առարկա դարձնել և քրեաիրավական գնահատականի արժանացնել Մասիս քաղաքային համայնքի ավագանու այն անդամների գործողությունները, ովքեր մասնակցել և կողմ են քվեարկել նշված անշարժ գույքը Ա. Բ.-ին օտարելու որոշումների կայացմանը։

Прокуратура Араратской области раскрыла случай легализации имущества преступного происхождения (отмывании денег)
В ходе осуществления функции контроля за законностью предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному в декабре 2019г. по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА по факту возможно преступных злоупотреблений в мэрии Масиса, и расследуемому Следственным управлением Араратской области РА, в Прокуратуре Араратской области РА были обнаружены фактические данные о легализации должностным лицом в городской общине Масис имущества в особо крупных размерах, полученного преступным путем.
В частности, установлено, что бывший глава общины С. А. с корыстной целью передать бывшее административное здание ЗАО «Сис», расположенное по адресу г. Масис, ул. Азатамартики 11, находящееся в коммунальной собственности, и обремененный им земельный участок в собственность своей семьи и семьи своего партнера еще 27-го декабря 2007г. на рассмотрение старейшин общины представил вопрос предоставления земельного участка площадью 833.2 квм рыночной стоимостью 46.620.000 драм РА директору ЗАО «Сис» А. Б. путем дарения. В ходе заседания совета глава общины представил А. Б. как социально необеспеченного, а также привел причину того, что последний как директор ЗАО «Сис» пользовался рассматриваемым зданием в течение последних двадцати лет.
В результате в тот же день по решению совета старейшин вышеупомянутое административное здание было передано в дар А. Б. Затем для регистрации здания на имя А. Б. 11-го февраля 2008 года глава общины представил на рассмотрение совета старейшин вопрос отчуждения А. Б. земельного участка под общественную застройку жилых массивов площадью 385 м2 по тому же адресу путем прямой продажи, который был одобрен решением совета старейшин. В результате указанное здание и земельный участок были зарегистрированы на имя А. Б.
Всего через 2 дня после этого, 28 февраля 2008г. по заранее достигшей договоренности по требованию руководителя общины А. Б. продал административное здание и указанный в договоре купли-продажи земельный участок советнику последнего Р. Г.
С. А. формально оставил указанное имущество на имя Р. Г. до 7 ноября 2017 года, когда он уже не был главой городской общины Масиса. А 7 ноября 2017 года по его указанию Р. Г. осуществил отчуждение указанного здания с прилежащим к нему земельным участком в равных долях сыну С. А. и племяннице коллеги.
Принимая во внимание, что выявлены фактические данные о явных признаках легализации (отмывания) особо крупного имущества, полученного преступным путем, по предварительному сговору с группой лиц путем передачи, по указанию надзирающего прокурора следователю, ведущему производство в соответствии с частью 3 статьи 190 Уголовного кодекса РА было возбуждено уголовное дело и присоединено к уже возбужденному и расследуемому уголовному делу по части 2 статьи 308 УК РА.
В числе прочего прокурор также поручил провести расследование и дать уголовно- правовую оценку действиям членов совета старейшин городской общины Масиса, принимавших участие и голосовавших в пользу отчуждения указанного недвижимого имущества А.Б.