Արթուր Դավթյանը Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպել է ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի հետ
Սանկտ Պետերբուրգում անցկացվող 25-րդ հոբելյանական միջազգային տնտեսական համաժողովին մասնակցելու նպատակով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր հանդիպել է ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովին:
ՀՀ գլխավոր դատախազը հաջողություն է մաղթել համաժողովի աշխատանքներին՝ նշելով, որ այն խոշոր և արդեն կայցած հարթակ է քննարկելու ժամանակակից գլոբալ մարտահրավերների համատեքստում երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացման, ինչպես նաև միջազգային և ազգային մակարդակներում գործարարությունը հանցավոր ոտնձգություններից պաշտպանելու ունիվերսալ կառուցակարգերի կատարելագործման հնարավորությունները:
Այս առումով Արթուր Դավթյանը շեշտել է, որ վերջին շրջանում արձանագրվել է ՌԴ բազմաթիվ քաղաքացիների, գործարարների ներհոսք Հայաստան և ՀՀ դատախազությունն իր ուշադրության առանցքում է պահում վերջիններիս անվտանգության, իրավունքների, գործարար շահերի պաշտպանության խնդիրները՝ այդ նպատակով կայուն կապ պահպանելով նաև Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան հետ:
ՌԴ գլխավոր դատախազը բարձր է գնահատել ՀՀ իր գործընկերոջ մասնացկությունը պետերբուրգյան տնտեսական կարևոր ֆորումին:
Իգոր Կրասնովը նաև գոհունակություն է հայտնել երկու երկրների դատախազական կառույցների միջև տարեցտարի ամրապնդվող համագործակցության բարձր մակարդակի առթիվ, շեշտել դրանում ՀՀ գլխավոր դատախազի ունեցած դերը և գործակցությունն առավել խորացնելու պատրաստակամություն հայտնել:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարի, իրավական փոխօգնության ոլորտներում գործակցությանը վերաբերող հարցեր: Կողմերն արժևորել են ՀՀ և ՌԴ գլխավոր դատախազությունների միջև ստորագրված բազմավեկտոր համագործակցության ծրագրերի իրականացման արդյունավետ ընթացքը: Երկուստեք արձանագրվել է, որ այդ ծրագրերով նախատեսված համատեղ միջոցառումներն օգնում են դատախազների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը, հանցավորության դեմ պայքարում երկուստեք առաջնային համարվող ուղղություններով փորձի փոխանակմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նախորդ տարվա ընթացքում Հայաստանի, ՌԴ և Ադրբեջանի գլխավոր դատախազների միջև կայացած եռակողմ հանդիպումների ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների պահպանման խնդիրները: Մասնավորապես՝ շեշտվել է հրադադարի հանցավոր խատումների և դրանց հետևանքների համատեղ հետաքննության, միջադեպերի վերաբերալ տեղեկատվության փոխանակման ձևաչափերը ձևական չդարձնելու կարևորությունը:
Արթուր Դավթյանն Իգոր Կրասնովին շնորհակալություն է հայտնել հակամարտության կարգավորման հումանիտար խնդիրների լուծման, կողմերի միջև հաղորդակցության ձևաչափ գործարկելու հարցում ցուցաբերած անձնական լուրջ ներդրման համար: Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է չկատարել հրադադարի հաստատման մասին 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի պահանջները՝ չնայած Ադրբեջանում պահվող բոլոր անձանց և ռազմագերիների անվերապահ վերադարձը տարածաշրջանային խաղաղության, անվտանգ գործակցության առանցքային գործոն է:

Артур Давтян встретился в Санкт-Петербурге с генеральным прокурором РФ Игорем Красновым
Генеральный прокурор РА Артур Давтян, находящийся в РФ для участия в 25-м юбилейном Международном экономическом форуме, который проходит в Санкт-Петербурге, сегодня встретился с генеральным прокурором России Игорем Красновым.
Генеральный прокурор РА пожелал форуму успешной работы и отметил, что форум является крупной и уже состоявшейся площадкой для обсуждения возможностей развития экономических отношений между странами в контексте современных глобальных вызовов, а также совершенствования универсальных механизмов защиты бизнеса от преступных посягательств на международном и национальном уровнях.
В связи с этим Артур Давтян подчеркнул, что в последнее время в Армению наблюдается наплыв многих российских граждан и бизнесменов и прокуратура РА держит в центре своего внимания вопросы их безопасности, прав, защиты деловых интересов, поддерживая с этой целью связь с посольством РФ в Армении.
Генеральный прокурор РФ высоко оценил участие своего армянского коллеги в Петербургском экономическом форуме.
Игорь Краснов также выразил удовлетворение высоким уровнем сотрудничества между прокуратурами двух стран, подчеркнув роль генерального прокурора РА и выразив готовность к углублению сотрудничества.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся сотрудничества в сфере противодействия транснациональной преступности и взаимной правовой помощи. Стороны оценили эффективный процесс реализации многовекторных программ сотрудничества, подписанных между Генеральными прокуратурами РА и РФ. Обе стороны отметили, что совместная деятельность, предусмотренная этими программами, способствует развитию профессионального потенциала прокуроров и обмену опытом в областях, имеющих значение в борьбе с преступностью.
В ходе встречи были обсуждены вопросы выполнения договоренностей, достигнутых в ходе состоявшихся в прошлом году трехсторонних встреч между Генеральными прокурорами Армении, России и Азербайджана. В частности, была подчеркнута важность совместного расследования преступных нарушений режима прекращения огня, и их последствий, не превращения формата обмена информацией об инцидентах в формальность.
Артур Давтян поблагодарил Игоря Краснова за серьезный личный вклад в решение гуманитарных вопросов урегулирования конфликта и налаживание коммуникации между сторонами. Он подчеркнул, что Азербайджан продолжает не выполнять требования пункта 8 трехстороннего заявления о прекращении огня от 10 ноября 2020 года относительно безоговорочного возвращения всех военнопленных, удерживаемых в Азербайджане, что являются ключевым фактором регионального мира и безопасного сотрудничества.
Артур Давтян отметил, что необходимо приложить совместные усилия для скорейшего разрешения этого вопроса.