Շտապբուժօգնության վճարված կանչերի տվյալները կրկնակի մուտքագրվել են «Արմեդ» համակարգ՝ պետությունից ապօրինի ստանալով լրացուցիչ 23մլն դրամ. քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայությունից,  «Շտապբուժօգնություն» ՓԲ ընկերությունից ստացված փաստաթղթերի հիման վրա իրականացվել է ուսումնասիրություն, որի արդյունքում ի հայտ են բերվել առերևույթ հանցավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ:
Մասնավորապես՝ ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայության կողմից «Շտապբուժօգնություն» ՓԲ ընկերությունում 2022թ. փետրվարի 21-ից մինչև ապրիլի 14-ն ընկած ժամանակահատվածում «Լոկատոր» և «Արմեդ» համակարգերի համադրման միջոցով իրականացվել են 2018-2021թթ. տնտեսավորողների հետ կնքված բժշկական թվով 36 պայմանագրերի հիմքով մատուցվող վճարովի ծառայությունների և ՀՀ կառավարության 2017թ. հոկտեմբերի 5-ի թիվ 1260-Ն որոշմամբ սահմանված կարգով քաղաքացիներին վճարովի հիմունքներով մատուցվող ծառայությունների կատարման ընտրանքային ուսումնասիրություն:
2019-2021թթ.-ին պայմանագրային հիմքով  13 տնտեսվարողներին մատուցված ծառայությունների համար վճարված 9.503 կանչերի, ինչպես նաև քաղաքացիներին վճարովի հիմունքներով մատուցված այլ ծառայությունների համար վճարված 22.612 կանչերի ուսումնասիրության արդյունքում հայտնաբերվել է 2005 դեպք, երբ «Շտապբուժօգնություն» ՓԲԸ-ի իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայության նկատմամբ անփույթ կամ անբարեխիղճ վերաբերմունքի հետևանքով՝ ծառայողական փաստաթուղթ հանդիսացող կանչի թերթիկները ճիշտ չեն լրացվել: Մասնավորապես՝  արդեն իսկ վճարված կանչերի համար թերթիկները կրկնակի մուտքագրվել են «Արմեդ» համակարգ՝ իբր պետպատվերի շրջանակներում իրականացվող ծառայություն: Դրա հիման վրա ՀՀ ԱՆ պետական առողջապահական գործակալությունն ընկերությանը վճարել է լրացուցիչ ընդհանուր 23.267.750 ՀՀ դրամ գումար:
Նկատի ունենալով, որ դատախազի կողմից իր լիազորություններն իրականացնելիս ՀՀ ՊՎԾ կողմից իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքներով հայտնաբերվել են առերևույթ հանցավոր արարքների հատկանիշների մասին վկայող տվյալներ: ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում  ՀՀ քրեական օրենսգրքի, 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

Data on paid ambulance calls were entered into the “Armed” system twice, illegally receiving an additional 23 million drams from the state. Criminal case initiated
Based on the documents received from the State Control Service of the Republic of Armenia, “Emergency Medical Assistance” CJSC a study was carried out in the Department for the Protection of State Interests of the RA Prosecutor General’s Office, as a result of which data containing signs of criminal acts were revealed.
In particular, by the State Control Service of the Republic of Armenia in the CJSC             " Emergency Medical Assistance " from 21.02.2022 to 14.04.2022 through ‘’Lokator’’ and ‘’Armed’’ systems, studies were carried out on the implementation of services to citizens on a paid basis.
In 2019-2021 according to the results of the study of 9503 calls paid for services provided to 13 economic entities, as well as 22612 calls paid for another service provided to citizens on a paid basis, 2005 cases were detected when, due to negligent or dishonest attitude to the service by the competent officials of the CJSC "Emergency Medical Assistance" call forms, which are official documents, were filled out incorrectly. In particular, for calls already paid for in the “Armed” system, double entry of forms was made, as if those were a service provided free of charge. Based on this, the State Health Agency of the Ministry of Health of the Republic of Armenia paid an additional 23.267.750 AMD to the company.
Taking into account that in the course of the prosecutor's exercise of powers, based on the results of the studies conducted by the RA SCS, data were revealed that contain signs of a crime. In the Department for the Protection of State Interests of the RA Prosecutor General's Office, a criminal case was initiated under Part 2 of Art. 315 of the RA Criminal Code.
With the order to carry out a preliminary investigation, the criminal case was sent from the RA Investigative Committee.