ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն: ՀՀ գլխավոր դատախազը կմասնակցի հունիսի 15-18-ին Սանկտ Պետերբուրգում անցկացվող 25-րդ հոբելյանական միջազգային տնտեսական համաժողովին։
Այցը տեղի է ունենում համաժողովի կազմկոմիտեի փոխնախագահ, պատասխանատու քարտուղար, ՌԴ նախագահի խորհրդական Անտոն Կոբյակովի, ինչպես նաև ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի հրավերով:
Արթուր Դավթյանը մասնակցություն կունենա համաժողովի շրջանակում կայանալիք «Պաշտպանվելու իրավունք. գործարարությունը Ռուսաստանում և արտերկրում» թեմայով պանելային քննարկմանը, որի ընթացքում կքննարկվեն տարբեր երկրներում ազատ գործարար հարաբերությունների և արտաքին ներդրումների իրավական պաշտպանության կառուցակարգերի, դրանց արդյունավետության ապահովման միջազգային փորձի փոխանակմանը վերաբերող հարցեր:

The Prosecutor General of the Republic of Armenia paid a working visit to the Russian Federation
The RA Prosecutor General Artur Davtyan paid a working visit to the Russian Federation. Artur Davtyan will take part in the 25th anniversary International Economic Forum, which will be held in St. Petersburg from June 15 to 18.
The visit takes place at the invitation of the Deputy Chairman of the Organizing Committee of the Forum, Executive Secretary, Advisor to the President of the Russian Federation Anton Kobyakov, as well as the Prosecutor General of the Russian Federation Igor Krasnov.
Artur Davtyan will take part in the panel discussion “The Right to Defense. Business in Russia and Abroad” of the conference held as part of the forum. It will discuss issues of free business relations in different countries, legal protection structures for foreign investments and the exchange of international experience to ensure their effectiveness.
A bilateral meeting with Russian Prosecutor General Igor Krasnov is also planned within the framework of the conference.