Դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հերթական հայցադիմումներն են ընդունվել վարույթ
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան ներկայացված՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական 2 հայցադիմումներն ընդունվել են վարույթ:
ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարչությունն այդ հայցադիմումներով պահանջ է ներկայացրել դատարանին «Կ.Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտեն» ՓԲ ընկերության նախկին տնօրեն Փայլակ Յայլոյանից և նրան փոխկապակցված՝ ընտանիքի անդամ հանդիսացող 5 անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել.
- Երևան քաղաքի տարբեր հասցեներում գտնվող 7 բնակարանները, Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքում գտնվող գույքը (որոշների դեպքում դրանց 84-ից 94%-ը), իսկ անհնարինության դեպքում՝ այդ գույքերի միջին շուկայական արժեքը՝ ընդհանուր 702.472.355 ՀՀ դրամ,
- Կոտայքի մարզի Ջրվեժ համայնքում գտնվող 2 հողամասը (մեկը՝ մասնակի), Երևան քաղաքի Պ.Պռոշյան փողոցում գտնվող ավտոկայանատեղին, Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտայում և Պ. Պռոշյան փողոցում գտնվող 2 շինությունները, իսկ անհնարինության դեպքում՝ այս գույքերի միջին շուկայական արժեքը՝ ընդհանուր 535.699.753 ՀՀ դրամ,
- Շարժական 3 գույքը (ավտոմեքենաներ, որոնցից մեկի 79.47%-ը), անհնարինության դեպքում՝ այս գույքերի միջին շուկայական արժեքը՝ ընդհանուր 27.745.000 ՀՀ դրամ,
- 2 ՍՊ ընկերության բաժնեմասերը՝ մեկի դեպքում 1/2 բաժնեմասի 84.92%, մյուսի դեպքում՝ 50% մասնաբաժինները,
- 29.847.801 ՀՀ դրամ, որպես լուծարված ՓԲԸ բաժնեմասի ձեռքբերման գումար,
- Ընդհանուր 272.240.034 ՀՀ դրամ, որը չի հիմնավորվում Փ. Յայլոյանի և նրա երկու որդիների օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել, քանի որ փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել։
ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարչությունում կատարվող ուսումանսիրությունների արդյունքում դատարան ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմումների ներկայացման գործըթնացը շարունակվում է:

Очередные иски прокуратуры о конфискации имущества незаконного происхождения приняты к производству
Очередные два иска о конфискации имущества предположительно незаконного происхождения, поданные в суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана, приняты к производству.
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры предъявило суду требование взыскать с бывшего директора ЗАО «Ереванский метрополитен им. К.Демирчяна» Пайлака Яйлояна и пяти аффилированных с ним лиц, являющихся членами его семьи, имущество в пользу Республики Армения:
семь квартир в разных районах Еревана, имущество в общине Ариндж Котайкской области (в некоторых случаях – 84-94% этого имущества), а в случае невозможности - среднюю рыночную стоимость этого имущества – в общей сложности 702.472.355 драмов.
два земельных участка в общине Джрвеж Котайкской области (один из них подлежит частичной конфискации), автостоянку на улице Прошяна в Ереване, два строения на пр. Баграмяна, и на ул. Прошяна, а в случае невозможности конфискации – среднюю рыночную стоимость этих объектов – в общей сложности 535.699.753 драмов.
три движимых имущества (автомобили, один из которых на 79,47%), в случае невозможности их изъятия - среднюю рыночную стоимость – в общей сложности 27.745.000 драмов.
доли в двух ООО: в одном случае 84,92% 1/2 доли, в другом - 50% доли;
29.847.801 драмов как сумму приобретения доли ликвидированного ЗАО;
в общей сложности 272.240.034 драма, которые не обоснованы законными доходами Пайлака Яйлояна и двух его сыновей, имеют незаконное происхождение и конфисковать их не представляется возможным, так как они переданы добросовестному приобретателю либо их невозможно установить и конфисковать.
В результате изучений, проведенных в Управлении по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры, продолжается процесс подачи исков о конфискации имущества незаконного происхождения.