Խորհրդակցություն Արցախում կայազորների զինվորական դատախազությունների հետ. ԱՀ ԶՈւ-երում արձանագրվել է հանցագործությունների նվազում
ՀՀ գլխավոր դատախազը Ասկերանում խորհրդակցություն է անցկացրել ՀՀ զինվորական դատախազության տեղի կայազորների զինվորական դատախազությունների դատախազների հետ:
Քննարկվել են Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության և ԶՈՒ-ի կողմից Արցախի դեմ 2020թ. սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմից հետո նոր իրողությունների պայմաններում կայազորների զինվորական դատախազությունների աշխատանքի կազմակերպման խնդիրները, զինված ուժերում հանցավորության ընդահանուր վիճակն ու միտումները, ինչպես նաև շփման գծի ԶՈՒ հսկողության գոտիների անվտանգության հետ կապված հարցերը:
Գոհունակությամբ ընդգծվել է, որ 2022թ. անցած ամիսների ընթացքում զինված ուժերում արձանագրվել է առանձին հանցատեսակներով հանցագործության դեպքերի նշանակալի նվազում: Էականորեն նվազել են զինվորական ծառայության կրման, զինծառայողների ներքին փոխհարաբերությունների հետ կապված հանցագործությունները: 2022թ. ընթացքում ԱՀ զինված ուժերում ներքին հարաբերությունների հետ կապված սպանության դեպքեր և սպանության փորձեր տեղի չեն ունեցել:
Ընդհանուր առմամբ ԱՀ ԶՈՒ-ում հանցավորության վիճակի վերլուծությունը փաստում է, որ բանակում բարձրացել է կանոնադրային կանոնների պահպանման, ընդհանուր կարգապահության մակարդակը:
Նշված ժամանակահատվածում արձանագրվել են հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով 3 զինծառայողի սպանության և 16 զինծառայողի սպանության փորձի դեպքեր: Այս համատեքստում խորհդրակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ ուժերի վերահսկողության գոտում հրադադարի ռեժիմի պահպանման, զինծառայողների, բնակչության կյանքի իրավունքի պաշտպանության և անվտանգության ապահովման խնդիրներին: Կարևորվել է առաջնագծում ԶՈւ զինծառայողների մարտական հերթապահության պայմանների բարելավման, դիրքերի կահավորման՝ արդյունավետ շարունակվող գործընթացի նկատմամբ պատշաճ ուշադրությունը, ինչպես նաև ՌԴ խաղաղապահ զորախմբին սպասարկող ՌԴ դատախազության ներկայացուցիչների հետ օպերատիվ կապի պահպանման անհրաժետությունը:
Արթուր Դավթյանը կայազորների զինվորական դատախազությունների դատախազներին հանձնարարել է ԶՈՒ ստորաբաժանումներում հանցագործությունների կանխարգելման խնդրի կարևորությունից ելնելով՝ հաճախակի լինել դրանց տեղակայման վայրերում, հրամանատարական կազմի և շարքային զինծառայողների հետ տանել հանցավորության դեմ պայքարի շրջանակներում իրենց պարտականությունների վերաբերյալ իրազեկման, ինչպես նաև զինծառայողների պարագայում իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների մասին բացատրական աշխատանքներ:
ՀՀ գլխավոր դատախազը նաև հորդորել է ավելի մեծ նախաձեռնողականություն ցուցաբերել ԶՈւ-երում հանցագործության դեպքերով քննվող քրեական գործերի շրջանակներում դրանց նպաստող պատճառների և պայմանների վերհանման, այդպիսիք վերացնելու նպատակով իրավասու պետական մարմիններին միջնորդագրեր ներկայացնելու իր հանձնարարության կատարման հարցում:

Совещание с военными прокуратурами гарнизонов в Арцахе. В ВС АР зафиксировано снижение преступлений
Генеральный прокурор РА провел в Аскеране совещание с прокурорами местных гарнизонов Военной прокуратуры РА.
Были обсуждены вопросы организации работ военных прокуратур гарнизонов в условиях новых реалий после развязавшейся военно-политическим руководством Азербайджана агрессивной войны в 2020г. против Арцаха, общее состояние и тенденции преступности в вооруженных силах, а также вопросы, связанные с обеспечением контроля зоны ВС.
С удовлетворением было подчеркнуто, что в 2022 г. за последние месяцы произошло значительное снижение количества преступлений в Вооруженных Силах. Существенно уменьшилось количество преступлений, связанных с военной службой и внутренними отношениями между военнослужащими.
В целом анализ состояния преступности в ВС АР показывает, что уровень соблюдения уставных правил и общей дисциплины в армии повысился.
За указанный период в связи с нарушением противником режима прекращения огня были зарегистрированы случаи покушения на убийство 3 военнослужащих и покушения на убийство 16 военнослужащих. В данном контексте в ходе совещания были затронуты вопросы соблюдения режима прекращения огня в зоне контроля российских миротворческих сил, дислоцированных в Арцахе, вопросы обеспечения безопасности и защиты права на жизнь военнослужащих и населения.
Исходя из важности вопроса предотвращения преступлений в подразделениях ВС Артур Давтян поручил прокурорам военных прокуратур гарнизонов часто находиться в местах их дислокации, проводить объяснительную работу с командным составом, рядовыми военнослужащими об их обязанностях в борьбе с преступностью, а также о механизмах защиты прав в случае военнослужащих.
Генеральный прокурор РА также призвал проявить большую инициативу в вопросе выявления условий и причин, способствующих преступлениям в ВС в рамках расследуемых уголовных дел, выполнения его поручения по представлению ходатайств компетентным государственным органам с целью устранения подобных причин и условий.