Խորհրդակցություն Արցախում կայազորների զինվորական դատախազությունների հետ. ԱՀ ԶՈւ-երում արձանագրվել է հանցագործությունների նվազում
ՀՀ գլխավոր դատախազը Ասկերանում խորհրդակցություն է անցկացրել ՀՀ զինվորական դատախազության տեղի կայազորների զինվորական դատախազությունների դատախազների հետ:
Քննարկվել են Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության և ԶՈՒ-ի կողմից Արցախի դեմ 2020թ. սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմից հետո նոր իրողությունների պայմաններում կայազորների զինվորական դատախազությունների աշխատանքի կազմակերպման խնդիրները, զինված ուժերում հանցավորության ընդահանուր վիճակն ու միտումները, ինչպես նաև շփման գծի ԶՈՒ հսկողության գոտիների անվտանգության հետ կապված հարցերը:
Գոհունակությամբ ընդգծվել է, որ 2022թ. անցած ամիսների ընթացքում զինված ուժերում արձանագրվել է առանձին հանցատեսակներով հանցագործության դեպքերի նշանակալի նվազում: Էականորեն նվազել են զինվորական ծառայության կրման, զինծառայողների ներքին փոխհարաբերությունների հետ կապված հանցագործությունները: 2022թ. ընթացքում ԱՀ զինված ուժերում ներքին հարաբերությունների հետ կապված սպանության դեպքեր և սպանության փորձեր տեղի չեն ունեցել:
Ընդհանուր առմամբ ԱՀ ԶՈՒ-ում հանցավորության վիճակի վերլուծությունը փաստում է, որ բանակում բարձրացել է կանոնադրային կանոնների պահպանման, ընդհանուր կարգապահության մակարդակը:
Նշված ժամանակահատվածում արձանագրվել են հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով 3 զինծառայողի սպանության և 16 զինծառայողի սպանության փորձի դեպքեր: Այս համատեքստում խորհդրակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ ուժերի վերահսկողության գոտում հրադադարի ռեժիմի պահպանման, զինծառայողների, բնակչության կյանքի իրավունքի պաշտպանության և անվտանգության ապահովման խնդիրներին: Կարևորվել է առաջնագծում ԶՈւ զինծառայողների մարտական հերթապահության պայմանների բարելավման, դիրքերի կահավորման՝ արդյունավետ շարունակվող գործընթացի նկատմամբ պատշաճ ուշադրությունը, ինչպես նաև ՌԴ խաղաղապահ զորախմբին սպասարկող ՌԴ դատախազության ներկայացուցիչների հետ օպերատիվ կապի պահպանման անհրաժետությունը:
Արթուր Դավթյանը կայազորների զինվորական դատախազությունների դատախազներին հանձնարարել է ԶՈՒ ստորաբաժանումներում հանցագործությունների կանխարգելման խնդրի կարևորությունից ելնելով՝ հաճախակի լինել դրանց տեղակայման վայրերում, հրամանատարական կազմի և շարքային զինծառայողների հետ տանել հանցավորության դեմ պայքարի շրջանակներում իրենց պարտականությունների վերաբերյալ իրազեկման, ինչպես նաև զինծառայողների պարագայում իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների մասին բացատրական աշխատանքներ:
ՀՀ գլխավոր դատախազը նաև հորդորել է ավելի մեծ նախաձեռնողականություն ցուցաբերել ԶՈւ-երում հանցագործության դեպքերով քննվող քրեական գործերի շրջանակներում դրանց նպաստող պատճառների և պայմանների վերհանման, այդպիսիք վերացնելու նպատակով իրավասու պետական մարմիններին միջնորդագրեր ներկայացնելու իր հանձնարարության կատարման հարցում:

Consultation with the Military Prosecutor's Offices of the Garrisons in Artsakh. A decrease in crimes was recorded in the Armed Forces of the Artsakh Republic
The RA Prosecutor General Artur Davtyan is on a working visit to the Republic of Artsakh.
The RA Prosecutor General held a meeting in Askeran with the prosecutors of the local garrisons of the RA Military Prosecutor's Office.
Were discussed the issues of organizing the work of the Military Prosecutor's Offices of the Garrisons in the context of new realities after the aggressive war unleashed against Artsakh by the military-political leadership of Azerbaijan in 2020, the general state and trends of crime in the armed forces, as well as issues related to ensuring control of the zone of the armed forces.
It was noted with satisfaction that in 2022, in recent months, there has been a significant decrease in the number of crimes in the Armed Forces. The number of crimes related to military service and internal relations between servicemen has significantly decreased.
In general, the analysis of the state of crime in the Armed Forces of the Artsakh Republic shows that the level of compliance with the statutory rules and general discipline in the army has increased.
During this period, in connection with the violation of the ceasefire regime by the enemy, cases of attempted murder of 3 servicemen and attempted murder of 16 servicemen were registered. In this context, during the meeting, issues of observance of the ceasefire regime in the zone of control of the Russian peacekeeping forces located in Artsakh, issues of ensuring security and protecting the right to life of military personnel and the population were touched upon.
Based on the importance of the issue of preventing crimes in the units of the Armed Forces, Artur Davtyan instructed the prosecutors of the Military Prosecutor's Offices of the Garrisons to often be in their places of deployment, to carry out explanatory work with the command staff, ordinary military personnel about their duties in the fight against crime, as well as about the mechanisms for protecting the rights in the case of military personnel.
The Prosecutor General of the Republic of Armenia also called for a great initiative in identifying the conditions and causes that contribute to crimes in the Armed Forces within the framework of the criminal cases under investigation, fulfilling his instruction to submit petitions to the competent state bodies in order to eliminate such causes and conditions.