Բացահայտվել է դատախազի կողմից կաշառք ստանալու դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ՀՀ դատախազության հետ համագործակցությամբ ձեռնարկված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազի տեղակալ Կ․Ն․-ն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում քննվող քրեական գործով ամբաստանյալ Ն․Դ․-ի նկատմամբ մեղմ պատիժ նշանակելուն պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով նպաստելու համար Գ․Գ․-ի և Ն․Ա․-ի օժանդակությամբ և միջնորդությամբ Ն․Դ․-ից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 2․500․000 ՀՀ դրամ կաշառք։
ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարի 2022թ․ հունիսի 8-ի որոշմամբ դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ և նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել ՀՀ hակակոռուպցիոն կոմիտե:
2022թ․ հունիսի 9-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարի կողմից որոշում է կայացվել Կ․Ն․-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին և որոշումն ուղարկվել է վարույթն իրականացնող քննիչին՝ մեղադրանք առաջադրելու համար։
Ձերբակալման մասին քննիչի որոշումների հիման վրա Կ․Ն․-ն և առերևույթ հանցանք կատարած մյուս անձինք բերման են ենթարկվել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից։

Выявлен случай получения взятки прокурором
В результате масштабных оперативно-розыскных мер, принятых СНБ РА и прокуратурой РА были получены фактические данные о том, что заместитель прокурора административного округа Шенгавита К.Н. будучи должностным лицом, за смягчение наказания в отношении обвиняемого Н.Д., проходящего по находящемуся в суде первой инстанции Армавирской области уголовному делу, при содействии и посредничестве Г.Г. и Н.А. получил от обвиняемого взятку в особо крупных размерах – 2.500.000 млн. драмов.
Постановлением и.о. генерального прокурора РА от 8 июня 2022г. по данному факту было возбуждено уголовное дело по п. 2 ч. 4 ст. 311, п. 1 ч. 3 ст. 312 и ч. 1 ст. 313 УК РА, которое было направлено в Антикоррупционный комитет РА для осуществления предварительного расследования.
9-го июня 2022г. было вынесено постановление и.о. генерального прокурора РА о привлчении К.Н в качестве обвиняемого по п. 2 ч. 4 ст. 311 УК РА, и постановление было направлено следователю для предъявления обвинения.
На основании решений следователя о задержании К. Н. и другие лица, совершившие преступления были подвергнуты приводу сотрудниками СНБ.