Բացահայտվել է դատախազի կողմից կաշառք ստանալու դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ՀՀ դատախազության հետ համագործակցությամբ ձեռնարկված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազի տեղակալ Կ․Ն․-ն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում քննվող քրեական գործով ամբաստանյալ Ն․Դ․-ի նկատմամբ մեղմ պատիժ նշանակելուն պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով նպաստելու համար Գ․Գ․-ի և Ն․Ա․-ի օժանդակությամբ և միջնորդությամբ Ն․Դ․-ից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 2․500․000 ՀՀ դրամ կաշառք։
ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարի 2022թ․ հունիսի 8-ի որոշմամբ դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ և նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել ՀՀ hակակոռուպցիոն կոմիտե:
2022թ․ հունիսի 9-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարի կողմից որոշում է կայացվել Կ․Ն․-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին և որոշումն ուղարկվել է վարույթն իրականացնող քննիչին՝ մեղադրանք առաջադրելու համար։
Ձերբակալման մասին քննիչի որոշումների հիման վրա Կ․Ն․-ն և առերևույթ հանցանք կատարած մյուս անձինք բերման են ենթարկվել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից։

A case of taking a bribe by the prosecutor was revealed
As a result of large-scale operational-search measures taken by the RA NSS and the RA Prosecutor's Office, factual data were obtained that the Deputy Prosecutor of Administrative District of Shengavit K.N. being an official, for the mitigation of punishment in relation to the accused N.D., passing through the criminal case that is in the court of first instance of Armavir region, with the assistance and mediation of G.G. and N.A. received a bribe from the accused in especially large amounts - 2.500.000 million AMD.
By the Decree of the Acting Prosecutor General of the Republic of Armenia dated June 8, 2022 on this fact, a criminal case was initiated under Point 2 of Part 4 of Art. 311, Point 1 of Part 3 of Art. 312 and Part 1 of Art. 313 of the RA Criminal Code, which was sent to the RA Anti-Corruption Committee for a preliminary investigation.
On June 9th, 2022 a decision was made by the Acting Prosecutor General of the Republic of Armenia on the involvement of K.N. as an accused under Point 2 of Part 4 of Art. 311 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, and the decision was sent to the investigator for charging.
On the basis of the investigator's decision K.N. and other persons who committed crimes, they were detained by the NSS.