ԶՈՒ կարիքների համար անորակ և թանկ գնով վրանների ձեռքբերման վերաբերյալ քրեական գործը 3 բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց մասով ուղարկվել է դատարան
2021թ. հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ զինվորական դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 375-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊՆ և ՀՀ ԶՈՒ համապատասխան պաշտոնատար անձինք չարաշահելով իրենց պաշտոնեական դիրքը,  խախտելով «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի և ՀՀ կառավարության 04.05.2017թ. թիվ 526-Ն որոշման պահանջները՝ մրցութային գործընթաց նախաձեռնելու փոխարեն, հատուկ կամ բացառիկ իրավունքի բացակայության պայմաններում, «ռազմական տեխնիկա, սպառազինություն, ռազմամթերք և ռազմատեխնիկական միջոցների ապահովման համար անհրաժեշտ ապրանք» չհանդիսացող նյութական միջոցի ձեռքբերման նպատակով իրականացրել են մեկ անձից գնման ընթացակարգ: Արդյունքում՝ 2021թ. օգոստոսի 20-ին ֆիզիկական անձ հանդիսացող Կ. Ռ.-ի հետ կնքվել է «ՈՒՍՏ-56» տեսակի 6 հատ վրանի գնման վերաբերյալ 4.820.000 ՀՀ դրամ արժեքով պայմանագիր:
Բացի այդ, ապացույցներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ, չունենալով գնման առարկայի վերաբերյալ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով նախատեսված պարտադիր բնութագրեր, նշված պաշտոնատար անձինք 2021թ. մայիսի 22-ին ՍՊԸ-ից ընդունել են թվով 261 հատ վրան՝ առանց դրանց որակական հատկանիշների փաստացի ստուգում իրականացնելու:
Ապա օրենսդրությամբ սահմանված մրցութային գործընթաց նախաձեռնելու փոխարեն վրանների ձեռքբերման նպատակով նախաձեռնել և իրականացրել են մեկ անձից գնման ընթացակարգ: Դրա շրջանակներում դեռևս 2021թ. մայիսի 22-ին նշված ՍՊԸ-ից ընդունված վրանների որակական հատկանիշների հետ համապատասխանությունն ապահովելու նպատակով նկարագրել են գնման առարկայի բնութագրի վերաբերյալ օբյեկտիվորեն չհիմնավորված, ոչ համարժեք և ամբողջական պայմաններ, ինչպես նաև նախատեսել են շուկայականից բարձր գներ: Արդյունքում՝ 2021թ. հունիսի 22-ին ՍՊԸ-ի հետ կնքել են թվով 261 հատ վրանների գնման վերաբերյալ ընդհանուր 7.605.000 ՀՀ դրամ արժեքով պայմանագիր:
Նշված գործողություններն առաջացրել են նյութական ծանր հետևանքներ:
Քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ վերոնշյալ հանցավոր արարքները կատարելու համար  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով վերջնական մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ ԶՈւ ԳՇ թիկունքի վարչության իրային ծառայության պետ, գնդապետ Ա.Թ.-ին, ում նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը, ինչպես նաև N զորամասի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալ, հետագայում ՀՀ ՊՆ տարածքային պաշտպանության և պահեստային ուժերի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալի պաշտոնն զբաղեցրած գնդապետ Ա.Կ.-ին: Վերջինիս նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ ներկայացված միջնորդությունը դատարանի կողմից մերժվել է:
Նշված անձինք ազատվել են զբաղեցրած պաշտոններից:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով մեղադրանք է առաջադրվել նաև նույն զորամասի իրային ծառայության պետ Տ.Պ.-ին:
Վերոնշյալ անձանց վերաբերյալ անջատված մասով քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործի հետ ուղարկել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ ըստ էության քննելու:

Criminal case on the purchase of low-quality and expensive tents for the needs of the Armed Forces sent to court
According to the preliminary investigation of the criminal case initiated on 10.21.2021 under part 2 of Article 308 and part 2 of Article 375 of the RA Criminal Code, it was established that the officials of the RA Ministry of Defense and the RA Armed Forces abused their official position, violating the requirements of the RA Law on Procurement and the Decree of the Government of the Republic of Armenia No. 526-Н, carried out the procedure for the purchase from one person of “goods that are not military equipment, weapons, ammunition”. As a result, on 20.08.2021 a contract was signed with an individual K. R. for the purchase of 6 "UST-56" type tents at the amount of 4.820.000 drams.
In addition, evidence was obtained that, without having the mandatory characteristics of the subject of procurement in accordance with the legislation of the Republic of Armenia, the indicated officials on 22.05.2021 accepted 261 tents from LLC without actually checking the quality characteristics of the tents.
Then, instead of initiating a statutory competitive process, they initiated the purchase of tents from one person. As part of it, on May 22, 2021 in order to ensure that the quality characteristics of the tents are consistent, they described objectively unreasonable, inadequate and inferior conditions, and planned prices above market prices. As a result, on 06.22.2021 they signed a contract with an LLC for the purchase of 261 tents for a total amount of AMD 7.605.000.
These actions resulted in serious material consequences.
For committing the above criminal acts, with a sufficient combination of evidence obtained in a criminal case, in accordance with p. 1 p. 3 of Article 179 of the RA Criminal Code, the head of the logistics department of the Joint Staff of the RA Armed Forces Colonel A.T., was finally charged as well as the charge was brought against the Deputy Commander for Logistics of Military Unit N, then Colonel A.K., who held the position of Deputy Commander of the Territorial Defense and Reserve Troops of the RA Ministry of Defense. The petition on detention as a measure of restraint relating him was rejected by the court.
These persons were dismissed from their positions.
T.P., the head of the material supply department of the same military unit, was also charged under p. 1, p. 3 Article 38-179 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
The preliminary investigation of the selected part of the criminal case against the above persons has been completed. The prosecutor, who oversaw the legality of the proceedings, approved the indictment and sent it with the criminal case to the court of general jurisdiction of first instance of Yerevan for consideration on the merits.
The preliminary investigation of the criminal case separated into a separate proceedings is still ongoing.