ԶՈՒ կարիքների համար անորակ և թանկ գնով վրանների ձեռքբերման վերաբերյալ քրեական գործը 3 բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց մասով ուղարկվել է դատարան
2021թ. հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ զինվորական դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 375-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊՆ և ՀՀ ԶՈՒ համապատասխան պաշտոնատար անձինք չարաշահելով իրենց պաշտոնեական դիրքը,  խախտելով «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի և ՀՀ կառավարության 04.05.2017թ. թիվ 526-Ն որոշման պահանջները՝ մրցութային գործընթաց նախաձեռնելու փոխարեն, հատուկ կամ բացառիկ իրավունքի բացակայության պայմաններում, «ռազմական տեխնիկա, սպառազինություն, ռազմամթերք և ռազմատեխնիկական միջոցների ապահովման համար անհրաժեշտ ապրանք» չհանդիսացող նյութական միջոցի ձեռքբերման նպատակով իրականացրել են մեկ անձից գնման ընթացակարգ: Արդյունքում՝ 2021թ. օգոստոսի 20-ին ֆիզիկական անձ հանդիսացող Կ. Ռ.-ի հետ կնքվել է «ՈՒՍՏ-56» տեսակի 6 հատ վրանի գնման վերաբերյալ 4.820.000 ՀՀ դրամ արժեքով պայմանագիր:
Բացի այդ, ապացույցներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ, չունենալով գնման առարկայի վերաբերյալ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով նախատեսված պարտադիր բնութագրեր, նշված պաշտոնատար անձինք 2021թ. մայիսի 22-ին ՍՊԸ-ից ընդունել են թվով 261 հատ վրան՝ առանց դրանց որակական հատկանիշների փաստացի ստուգում իրականացնելու:
Ապա օրենսդրությամբ սահմանված մրցութային գործընթաց նախաձեռնելու փոխարեն վրանների ձեռքբերման նպատակով նախաձեռնել և իրականացրել են մեկ անձից գնման ընթացակարգ: Դրա շրջանակներում դեռևս 2021թ. մայիսի 22-ին նշված ՍՊԸ-ից ընդունված վրանների որակական հատկանիշների հետ համապատասխանությունն ապահովելու նպատակով նկարագրել են գնման առարկայի բնութագրի վերաբերյալ օբյեկտիվորեն չհիմնավորված, ոչ համարժեք և ամբողջական պայմաններ, ինչպես նաև նախատեսել են շուկայականից բարձր գներ: Արդյունքում՝ 2021թ. հունիսի 22-ին ՍՊԸ-ի հետ կնքել են թվով 261 հատ վրանների գնման վերաբերյալ ընդհանուր 7.605.000 ՀՀ դրամ արժեքով պայմանագիր:
Նշված գործողություններն առաջացրել են նյութական ծանր հետևանքներ:
Քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ վերոնշյալ հանցավոր արարքները կատարելու համար  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով վերջնական մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ ԶՈւ ԳՇ թիկունքի վարչության իրային ծառայության պետ, գնդապետ Ա.Թ.-ին, ում նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը, ինչպես նաև N զորամասի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալ, հետագայում ՀՀ ՊՆ տարածքային պաշտպանության և պահեստային ուժերի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալի պաշտոնն զբաղեցրած գնդապետ Ա.Կ.-ին: Վերջինիս նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ ներկայացված միջնորդությունը դատարանի կողմից մերժվել է:
Նշված անձինք ազատվել են զբաղեցրած պաշտոններից:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով մեղադրանք է առաջադրվել նաև նույն զորամասի իրային ծառայության պետ Տ.Պ.-ին:
Վերոնշյալ անձանց վերաբերյալ անջատված մասով քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործի հետ ուղարկել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ ըստ էության քննելու:

Уголовное дело о закупке некачественных и дорогих палаток для нужд Вооруженных Сил направлено в суд
Согласно предварительному следствию по уголовному делу, возбужденному 21.10.2021г. по ч. 2 ст. 308 и ч. 2 ст. 375 УК РА, было установлено, что должностные лица Министерства обороны РА и ВС РА злоупотребили своим должностным положением, нарушив требования закона РА о закупках и постановления Правительства РА № 526-Н от 04.05.2017г., вместо инициирования проведения тендера, при отсутствии специального или исключительного права, проводил процедуру закупки у одного лица “товара, не являющегося военной техникой, вооружением, боеприпасами”. В результате 20.08.2021г. с физическим лицом К. Р. был заключен договор на покупку 6 палаток типа "УСТ-56" на сумму 4.820.000 драмов.
Кроме того, получены доказательства того, что, не обладая обязательными характеристиками предмета закупки в соответствии с законодательством РА, указанные должностные лица 22.05.2021г. приняли 261 палаток от ООО без проведения фактической проверки качественных характеристик палаток.
Затем, вместо того, чтобы инициировать установленный законом конкурсный процесс, они инициировали закупку палаток у одного лица. В рамках него еще 22.05.2021г. в целях обеспечения соответствия качественных характеристик палаток, описали объективно необоснованные, неадекватные и  неполноценные условия, а также запланировали цены выше рыночных. В результате 22.06.2021г. они подписали договор с ООО на покупку 261 палатки на общую сумму 7.605.000 драмов РА.
Эти действия повлекли тяжкие материальные последствия.
За совершение вышеуказанных преступных деяний при достаточном сочетании доказательств, полученных по уголовному делу, согласно пункту 1 части 3 статьи 179 уголовного кодекса РА начальнику отдела тыла Генерального штаба ВС РА было предъявлено окончательное обвинение полковнику А.Т., в качестве меры пресечения применено заключение под стражу, а также обвинение предъявлено заместителю командира по тылу войсковой части N, затем полковнику А.К., занимавшему должность заместителя командующего войсками территориальной обороны и резервных войск Министерства обороны РА. Ходатайство о заключении его под стражу в качестве меры пресечения было отклонено судом.
Указанные лица были уволены со своих должностей.
Предъявлено обвинение также Т.П., начальнику отдела материального снабжения той же воинской части по п. 1 ч. 3 ст. 38-179 УК РА.
Предварительное следствие по выделенной части уголовного дела относительно вышеуказанных лиц завершено. Прокурор, надзиравший за законностью производства, утвердил обвинительное заключение и направил его с уголовным делом в суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана для рассмотрения по существу.