Դատախազությունը միջոցներ է ձեռնարկել դրական վարքագծով ևս 2 դատապարտյալի մեկուսացվածության առավել ցածր աստիճանի ուղղիչ հիմնարկ տեղափոխելու համար
Պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության սահմանադրական լիազորության շրջանակում ՀՀ գլխավոր դատախազությունում շարունակվում են ուսումանսիրվել ՀՀ ԱՆ ՔԿՀ-ներում պահվող անձանց վերաբերյալ կայացվող խրախուսանքների, տույժերի, նրանց պատժի կրման պայմանների վերաբերյալ կայացվող որոշումների համապատասխանությունը օրենսդրության պահանջներին:
Այդ շրջանակում, ի թիվս այլոց, ուսումնասիրվել են նաև ՀՀ ԱՆ «Աբովյան» ՔԿՀ-ում պահվող երկու կին դատապարտյալների անձնական գործերը:
Համապատասխան փաստաթղթերի, անձնական գործերի ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1-ին կետով և 34-177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1-ին կետով նախատեսված հանցանքներ կատարելու համար 4 տարի 1 ամիս 27 օր ժամկետով ազատազրկման դատապարտված և 2019թ. հունվարի 24-ից պատիժը կրող Ն. Մ.-ն, ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 14-րդ կետով նախատեսված հանցանք կատարելու համար 6 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման դատապարտված և 2016թ. հունվարի 12-ից պատիժը կրող Ա.Ս.-ն մասնակցել են հիմնարկի չվարձատրվող, նաև տեխնիկատնտեսական սպասարկման ոլորտի վճարվող աշխատանքներին:
Նրանք նաև ընդգրկվել են ՔԿՀ-ում անցյացվող մի շարք դասընթացներում, և հանդիսացել ինքնագործ միավորումների անդամ:
Ա.Ս.-ն նաև պատժի կրման ընթացքում կամովին մասամբ կատարել է դատավճռով 1.000.000 ՀՀ դրամի չափով սահմանված քաղհայցի մարում, նաև հեռախոսազանգերի, տեսակցությունների միջոցով կապ է պահպանել Գավառի մանկատանը գտնվող իր 3 անչափահաս երեխաների հետ:
Թեև ըստ վտանգավորության աստիճանի, երկու դատապարտյալների կատարած հանցավոր արարքները դասվում են ծանր հանցագործությունների շարքին, սակայն նրանք արդեն իսկ կրել են օրենքով նշանակված պատժի կեսից ավելին: Ուսումնասիրությունից պարզվել է նաև, որ նրանք ընդունել են կատարած հանցանքը, զղջացել: Թեև պատժի կրման ընթացքում չեն խրախուսվել, սակայն նաև տույժի չեն ենթարկվել:
Նշված փաստական տվյալները ընդհանրության մեջ վկայել են, որ պատժի կրման ընթացքում դատապարտյալները դրսևորել են դրական վարքագիծ, նշանակված պատիժը, ըստ էության, նպաստում է նրանց ուղղմանը:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքները՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչությունից գրություններ են ուղարկվել ՀՀ ԱՆ «Աբովյան» ՔԿՀ պետին՝ քննարկելու նշված դատապարտյալներին մեկուսացվածության առավել ցածր աստիճանի ուղղիչ հիմնարկ տեղափոխելու համար ՀՀ ԱՆ ՔԿԾ-ում գործող տեղաբաշխման հանձնաժողովին միջնորդություն ներկայացնելու հարցը:
Հետագա գործըթնացի ընթացքում, սակայն երկու դատապարտյալներն էլ իրենց դիմումների համաձայն հրաժարվել են տեղափոխվել բաց ուղղիչ հիմնարկ:

Прокуратурой приняты меры по переводу еще 2 осужденных с положительным поведением в исправительное учреждение с более низкой степенью изоляции
В рамках конституционных полномочий по контролю за законностью применения наказаний и других средств принуждения Генеральная прокуратура РА продолжает изучать соответствие вынесенных решений о поощрениях, взысканиях и условиях их наказания лиц, содержащихся в УИУ МЮ РА требованиям законодательства.
В рамках этого, в частности, были изучены личные дела двух осужденных женщин, содержащихся в УИУ "Абовян" МЮ РА.
В результате изучения соответствующих документов и личных дел установлено, что за совершение преступлений, предусмотренных пунктом 1.1 части 3 статьи 177 и пунктом 1.1 части 3 статьи 34-177 Уголовного кодекса РА, приговоренная к 4 годам 1 месяцу лишения свободы и отбывающая наказание с 24 января 2019г. Н.М., а также приговоренная к 6 годам 6 месяцам лишения свободы за совершение преступления, предусмотренного пунктом 14 части 2 статьи 112 Уголовного кодекса РА и отбывающая  с 12 января 2016г. А.С., участвовали в безвозмездных и оплачиваемых работах в сфере технико-экономической службы учреждения.
Они также были включены в ряд курсов, проводимых в УИУ, и стали членами самостоятельных ассоциаций.
Во время отбытия наказания А.С. добровольно частично возместила также гражданский иск в размере 1 000 000 драмов РА.
Хотя преступные деяния, совершенные двумя осужденными, являются тяжкими преступлениями, они уже отбыли более половины назначенного законом наказания. Исследование также показало, что они признали совершенное ими преступление и раскаялись. Хотя во время отбывания наказания их не поощряли, но и не наказывали.
Приведенные фактические данные в целом свидетельствовали о том, что осужденные проявляли положительное поведение в период отбывания наказания, назначенное наказание, по сути, способствует их исправлению.
Принимая во внимание эти обстоятельства, Управление по контролю за законностью наказаний и иных принудительных мер Генеральной прокуратуры РА направило начальнику УИУ «Абовян» МЮ РА письма с просьбой рассмотреть возможность подачи ходатайства в Комиссию по размещению, действующую в МЮ РА, для перевода указанных осужденных в исправительное учреждение с более низкой степенью изоляции.
Однако в ходе последующего судебного заседания обе осужденные отказались от перевода в исправительное учреждение открытого типа по их заявлениям.