ՀՀ գլխավոր դատախազը խրախուսանքի է արժանացրել մի խումբ դատախազների
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի կողմից այսօր 64 դատախազ արժանացել է տարբեր խրախուսանքների՝ շնորհակալագրերի, դրամական պարգևատրումների արժանանալուց մինչև դասային աստիճանների բարձրացում:
Դատախազները խրախուսվել են մինչդատական վարույթի օրինականության ապահովման գործառույթի շրջանակներում քննությունների որակի և լիարժեքության, դատավարության մասնակիցների իրավունքների պաշտպանության հարցերում դրսևորած հետևողականության համար:
Մասնավորապես, քրեական վարույթների շրջանակում իրացնելով իրենց դատավարական լիազորությունները՝ նշված դատախազները կայացրել են այնպիսի որոշումներ, որոնք շրջադարձային նշանակություն են ունեցել ինչպես կոնկրետ քրեական գործերի ելքերի, այնպես էլ դրանց առնչվող անձանց համար:
Առանձին դեպքերում դատախազների կայացրած այդ որոշումների արդյունքում անձինք ազատվել են անհիմն քրեական հետապնդումից կամ դատի տրվելուց, որոշ դեպքերում դատախազական ներգործության միջոցների կիրառման, դատախազների ցուցումների կատարման արդյունքում հանցագործությունները բացահայտվել են լիարժեք և մեղավոր անձինք ենթարկվել են քրեական պատասխանատվության:
Պարգևատրման արարողության ժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել դատախազներին իրենց ծառայողական պարտքի նկատմամբ նման հոգատար վերաբերմունք ցուցաբերելու համար և հորդորել շարունակել հետագա գործունեությունը նույնպիսի բծախնդրությամբ և մասնագիտական պատվախնդրությամբ:
Արթուր Դավթյանը հիշեցրել է, որ 2021թ. ընթացքում դատախազների կողմից կայացվել են նման շրջադարձային նշանակություն ունեցող ավելի քան 400 ակտեր, ինչը փաստում է մինչդատական վարույթի շրջանակներում քննության լրիվությունը, օբյեկտիվությունն ու բազմակողմանիությունն ապահովելու հարցում դատախազական ներգործության արդյունավետության մակարդակի էական բարձրացումը: Միևնույն ժամանակ, կտրուկ ավելացել են նաև վարույթների շրջանակում կայացվող դատախազական ակտերի քանակական ցուցանիշները:
Նա նշել է, որ այս միտումները լինելու են շարունակական: «Դատախազը քրեական հետապնդման ոլորտում ոչ միայն որոշող սուբյեկտ է, այլ նաև՝ ամբողջ վարույթի օբյեկտվության և օրինականության համար պատասխանատու պաշտոնատար անձ: Եվ այդ մեկնակետից ելնելով է, որ նա, իր ամենօրյա աշխատանքում գործադրելով դատախազական ներգորության ամբողջ գործիքակազմը, պետք է իր ծանրակշիռ ներդրումն ունենա երկրում իրավակարգի և արդարադատության ամրապնդման գործում»,-ասել է Արթուր Դավթյանը:

A group of prosecutors were awarded by the RA Prosecutor General Today the RA Prosecutor General Artur Davtyan awarded 64 prosecutors, they were awarded with various awards
The prosecutors were awarded for the consistency they showed on the issues of completeness and quality of investigations, protection of the rights of participants in legal proceedings as part of the function of ensuring the legality of pre-trial proceedings.
In particular, by exercising their procedural competences in the framework of criminal proceedings, these prosecutors made decisions that were important both in the outcome of specific criminal cases and for individuals.
In some cases, as a result of these decisions made by prosecutors, persons were released from unjustified criminal prosecution, in some cases, as a result of the application of measures, prosecutorial influence, and the implementation of prosecutors' testimony, crimes were detected and the perpetrators were subjected to criminal liability.
During the awarding ceremony, the RA Prosecutor General thanked the prosecutors for their careful attitude to their official duties, urging them to continue their activities with the same diligence and professional dignity.
Artur Davtyan recalled that during 2021 the prosecutors issued more than 400 such important acts, which indicates a significant increase in the effectiveness of prosecutorial influence in ensuring the completeness, objectivity and comprehensiveness of the investigation within the framework of pre-trial proceedings. At the same time, the quantitative indicators of prosecutorial acts issued within the framework of proceedings have sharply increased.
He also noted that these trends will be permanent. “The prosecutor is not only a decisive subject in the field of criminal prosecution, but also an official responsible for the objectivity and legality of all legal proceedings. And on the basis of this initial point, the prosecutor by using all the tools of the Prosecutor's Office in his daily work, must make a significant contribution to strengthening the rule of law and justice in the country,” said Artur Davtyan.