ՀՀ գլխավոր դատախազը խրախուսանքի է արժանացրել մի խումբ դատախազների
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի կողմից այսօր 64 դատախազ արժանացել է տարբեր խրախուսանքների՝ շնորհակալագրերի, դրամական պարգևատրումների արժանանալուց մինչև դասային աստիճանների բարձրացում:
Դատախազները խրախուսվել են մինչդատական վարույթի օրինականության ապահովման գործառույթի շրջանակներում քննությունների որակի և լիարժեքության, դատավարության մասնակիցների իրավունքների պաշտպանության հարցերում դրսևորած հետևողականության համար:
Մասնավորապես, քրեական վարույթների շրջանակում իրացնելով իրենց դատավարական լիազորությունները՝ նշված դատախազները կայացրել են այնպիսի որոշումներ, որոնք շրջադարձային նշանակություն են ունեցել ինչպես կոնկրետ քրեական գործերի ելքերի, այնպես էլ դրանց առնչվող անձանց համար:
Առանձին դեպքերում դատախազների կայացրած այդ որոշումների արդյունքում անձինք ազատվել են անհիմն քրեական հետապնդումից կամ դատի տրվելուց, որոշ դեպքերում դատախազական ներգործության միջոցների կիրառման, դատախազների ցուցումների կատարման արդյունքում հանցագործությունները բացահայտվել են լիարժեք և մեղավոր անձինք ենթարկվել են քրեական պատասխանատվության:
Պարգևատրման արարողության ժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել դատախազներին իրենց ծառայողական պարտքի նկատմամբ նման հոգատար վերաբերմունք ցուցաբերելու համար և հորդորել շարունակել հետագա գործունեությունը նույնպիսի բծախնդրությամբ և մասնագիտական պատվախնդրությամբ:
Արթուր Դավթյանը հիշեցրել է, որ 2021թ. ընթացքում դատախազների կողմից կայացվել են նման շրջադարձային նշանակություն ունեցող ավելի քան 400 ակտեր, ինչը փաստում է մինչդատական վարույթի շրջանակներում քննության լրիվությունը, օբյեկտիվությունն ու բազմակողմանիությունն ապահովելու հարցում դատախազական ներգործության արդյունավետության մակարդակի էական բարձրացումը: Միևնույն ժամանակ, կտրուկ ավելացել են նաև վարույթների շրջանակում կայացվող դատախազական ակտերի քանակական ցուցանիշները:
Նա նշել է, որ այս միտումները լինելու են շարունակական: «Դատախազը քրեական հետապնդման ոլորտում ոչ միայն որոշող սուբյեկտ է, այլ նաև՝ ամբողջ վարույթի օբյեկտվության և օրինականության համար պատասխանատու պաշտոնատար անձ: Եվ այդ մեկնակետից ելնելով է, որ նա, իր ամենօրյա աշխատանքում գործադրելով դատախազական ներգորության ամբողջ գործիքակազմը, պետք է իր ծանրակշիռ ներդրումն ունենա երկրում իրավակարգի և արդարադատության ամրապնդման գործում»,-ասել է Արթուր Դավթյանը:

Генеральный прокурор РА наградил группу прокуроров
Сегодня Генеральный прокурор РА Артур Давтян наградил 64 прокурора, они были удостоены различным наградам.
Прокуроры были награждены за последовательность, которую проявили по вопросам полноты и качества расследований, защиты прав участников судопроизводства в рамках функции обеспечения законности досудебного производства.
В частности, реализовав свои процессуальные компетенции в рамках уголовных производств, указанные прокуроры приняли такие решения, которые имели важное значение как в исходах конкретных уголовных дел, так и для лиц.
В отдельных случаях, в результате этих решений, вынесенных прокурорами, лица были освобождены от необоснованного уголовного преследования, в некоторых случаях в результате применения мер, прокурорского воздействия, осуществления показаний прокуроров преступления были раскрыты и виновные лица были подвергнуты уголовной ответственности.
В ходе церемонии награждения Генеральный прокурор РА поблагодарил прокуроров за бережное отношение к своим служебным обязанностям, призвав продолжать свою деятельность с таким же усердием и профессиональным достоинством.
Артур Давтян напомнил, что в ходе 2021г. прокурорами были вынесены более 400 таких актов, имеющих важное значение, что свидетельствует о значительном повышении эффективности прокурорского воздействия в обеспечении полноты, объективности и всесторонности расследования в рамках досудебного производства. При этом резко увеличились количественные показатели прокурорских актов, вынесенных в рамках производств.
Он также отметил, что эти тенденции будут постоянными. «Прокурор является не только решающим субъектом в сфере уголовного преследования, но и должностным лицом, ответственным за объективность и законность всего судопроизводства. И исходя из этого изначального пункта он, используя в своей повседневной работе весь инструментарий прокуратуры, должен внести весомый вклад в укрепление законности и справедливости в стране», — отметил Артур Давтян.