Երեխաների նկատմամբ կատարված հանցագործությունները` ՀՀ դատախազության ուշադրության կենտրոնում
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ուսումնասիրվել է երեխաների նկատմամբ կատարված հանցագործություններով մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողության և մեղադրանքի պաշտպանության վիճակը:
Ուսումնասիրության արդյունքներով արձանագրվել է, որ ինչպես հանրապետության մարզերում, այնպես էլ Երևան քաղաքում երեխաների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների դեպքերն ավելանում են։ Մասնավորապես, եթե 2019թ.-ին ստացվել է երեխաների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ 204 հաղորդում, 2020թ.-ին՝ 259 հաղորդում, ապա 2021թ.-ին՝ 292 հաղորդում:
Երեխաների նկատմամբ կատարված հանցագործություններից շարունակում են գերակշռել նրանց ծեծի ենթարկելու, ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելու, 16 տարին չլրացած անձի հետ սեռական հարաբերություն ունենալու, երեխաների նկատմամբ անառակաբարո գործողություններ կատարելու, ծնողի կամ այլ մերձավոր ազգականի և երեխայի միջև տեսակցության իրականացմանը խոչընդոտելու, ծնողի կողմից երեխային պահելուց չարամտորեն խուսափելու և այլ դեպքերը:
2021թ.-ի ընթացքում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել երեխաների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների դեպքերով քննված՝ 90 քրեական գործ՝ 101 անձի վերաբերյալ:
Նման հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերով քրեական հետապնդման ենթարկված անձանց շուրջ 52%-ը եղել են 18-35 տարեկան, իսկ 40%-ը՝ 35 տարեկանից բարձր տարիքի անձինք: Ընդ որում,  կատարված ուսումնասիրության արդյունքներով արձանագրվել է, որ երեխաների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների շուրջ 40%-ը կատարվել է այն անձանց կողմից, որոնց վրա, ըստ էության, դրված է երեխաներին դաստիարակելու պարտականություն։
Տարեցտարի նկատվում է անչափահասների կողմից իրենց նկատմամբ կատարված հանցագործությունների մասին ՀՀ ոստիկանություն ահազանգելու, անձամբ ոստիկանության բաժին ներկայանալու և հաղորդում տալու դեպքերի աճ։ Եթե 2020թ. արձանագրվել է նման ընդամենը 2 դեպք, ապա 2021թ. ընթացքում արձանագրվել է 11 դեպք:
Նշված դեպքերի վերլուծությունը փաստում է, որ մինչև 16 տարեկան երեխաների կողմից իրենց նկատմամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ ահազանգերն առավելապես վերաբերել են նրանց նկատմամբ կիրառված ֆիզիկական բռնությանը՝  գործադրված երեխային դաստիարակելու պարտականություն ունեցող անձանց կողմից։
Գաղտնիք չէ, որ երեխաները հանդիսանում են հասարակության ամենաանպաշտպան և խոցելի խավը, ովքեր իրենց տարիքին, հասունության աստիճանին, անհատական կարիքներին համապատասխան հատուկ պաշտպանության կարիք ունեն: Դրա ապահովման պետության պոզիտիվ պարտականությունների համատեքստում ՀՀ դատախազությունը գործադրում է իրեն վերապահված ամբողջ գործիքակազմը:
Դատախազությունում կատարված ուսումնասիրության արդյունքներով խնդիր է դրվել բարձրացնել հետևողականությունը՝ անկախ տարիքից անչափահասների կողմից իրենց նկատմամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ ահազանգները պատշաճ ստուգման ենթարկելու հարցում, մասնավոր մեղադրանքի գործերով, անկախ նրանից տուժողի օրինական ներկայացուցիչը բողոքում է, թե ոչ՝ երեխայի լսվելու իրավունքի իրացումն ապահովելու հարցում։
Անհրաժեշտ է համարվել նաև այն դեպքերով, երբ անչափահասի նկատմամբ ենթադրյալ հանցանք կատարողը նրա ծնողն է կամ երեխայի դաստիարակության պարտականություն ունեցող այլ անձը, պարտադիր քննության առարկա դարձնել վերջիններիս կողմից  երեխային դաստիարակելու պարտականությունը չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու հանգամանքները՝ արժանացնելով դրանք համապատասխան իրավական գնահատականի:
Կարևորվել է նաև ՀՀ դատախազության տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարների նախաձեռնությամբ երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտի պատասխանատու գերատեսչությունների աշխատակիցների մասնակցությամբ կիսամյակային կտրվածքով օպերատիվ խորհրդակցությունների կազմակերպումը՝ քննարկելու տվյալ կիսամյակի ընթացքում երեխաների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների արձանագրված դեպքերը, դրանց վերաբերյալ պատասխանատու գերատեսչությունների աշխատակիցների կողմից իրենց լիազորություների իրականացման ամբողջականությունը, վեր հանելու հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքները, առկա խնդիրները՝ դրանց լուծման ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցառումներ ձեռնարկելու համար:

Преступления, совершенные против детей, в центре внимания прокуратуры РА
Генеральная прокуратура РА изучила состояние прокурорского надзора за законностью досудебного производства по преступлениям, совершенным против детей, и защиты обвинения по ним.
По результатам исследования зафиксировано увеличение случаев совершения преступлений в отношении детей как в районах республики, так и в городе Ереване. В частности, если в 2019 году поступило 204 сообщения о преступлениях в отношении детей, то в 2020 году – 259 сообщений, а в 2021 году – 292 сообщения.
К преступлениям, совершенным в отношении детей, относятся избиение их, причинение сильной физической боли или тяжелых душевных страданий, вступление в половую связь с лицом, не достигшим 16-летнего возраста, совершение непристойных действий в отношении детей, воспрепятствование свиданию родителя или иного близкого родственника с ребенком и злонамеренное уклонение родителем от содержания ребенка и другие случаи.
За 2021 год в суд направлено 90 уголовных дел в отношении 101 лица с обвинительным заключением в совершении преступлений в отношении детей.
Около 52% лиц, привлеченных к уголовной ответственности по таким преступлениям, были в возрасте от 18 до 35 лет, а 40% - старше 35 лет. При этом по результатам исследования было зафиксировано, что около 40 % преступлений, совершенных в отношении детей, совершены теми лицами, на которых, собственно, и лежит ответственность за воспитание детей.
С каждым годом участились случаи, когда несовершеннолетние заявляют о совершенных против них преступлениях в полицию РА, лично являясь в отделение полиции и сообщая о них. Если в 2020 г. зафиксировано всего 2 таких случая, то в 2021 г. зафиксировано 11 случаев.
Анализ указанных дел показывает, что тревожные звонки о преступлениях, совершенных в отношении детей до 16 лет, в основном связаны с применением к ним физического насилия со стороны лиц, ответственных за воспитание ребенка.
Не секрет, что дети являются самым незащищенным и уязвимым классом общества, нуждающимся в особой защите в соответствии с возрастом, уровнем зрелости и индивидуальными потребностями. В контексте позитивных обязанностей государства по его обеспечению Прокуратура РА использует все отведенные ей инструменты.
По результатам исследования, проведенного в органах прокуратуры, поставлена задача повысить последовательность, независимо от возраста, в надлежащей проверке сообщений о преступлениях, совершенных в отношении несовершеннолетних преступлений, независимо от того, жалуется представитель потерпевшего или нет, обеспечить реализацию права ребенка быть заслушанным.
Также считается необходимым в случаях, когда предполагаемым виновником преступления в отношении несовершеннолетнего является его родитель или иное лицо, на которое возложены обязанности по воспитанию ребенка, выяснение обстоятельств неисполнения или ненадлежащего исполнения последним обязанности по воспитанию сделать ребенка предметом обязательного расследования, заслуживающего соответствующей правовой оценки.