26մլն դրամի չարաշահումներ՝ Covid 19 համավարակի ընթացքում հյուրանոցներում մեկուսացված անձանց սննդի մատակարարման ոլորտում
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից և ՀՀ հաշվեքննիչ պալատից ստացված փաստաթղթերի հիման վրա ուսումնասիրվել է Covid 19 համավարակով պայմանավորված՝ մեկուսացված անձանց կեցության ապահովման և սննդի մատուցման գործընթացի՝ օրենսդրության պահանջներին համապատասխան իրականացման ոլորտը:
Ոսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 28.03.2020թ. որոշմամբ հաստատված «Կորոնավիրուսով (Covid 19) պայմանավորված մեկուսացած անձանց կեցության ապահովում» միջոցառման շրջանակներում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից 4 ընկերություններից ձեռք են բերվել սննդի մատուցման ծառայություններ:
ՀՀ կառավարության 12.03.2020թ. թիվ 296-Ա որոշման հիման վրա վերը նշված գործարքները, համավարակով պայմանավորված, կատարվել են առանց գրավոր պայմանագրերի կնքման՝ վճարումները կատարելով հաշիվ-ապրանքագրերի հիման վրա:
Նշված ընկերությունների կողմից 2020թ. ապրիլ-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում դուրս են գրվել ընդհանուր թվով 23 հարկային հաշիվներ և հաշիվ վավերագրեր այն մասին, որ նշված ժամանակահատվածում Գոլդեն փելես, Զարթոնք, Ծաղկաձոր գրողների տուն, Ծաղկաձոր Նաիրի, Մարիոթ, Մինոտել, Նարե, Նորք Ռեզիդենս, Սպորտ Բազա հյուրանոցներում մեկուսացած ընդհանուր շուրջ 32.000 անձի տրամադրվել են շուրջ 149.000.000 ՀՀ դրամի սնունդ:
Հարկային հաշիվները և հաշիվ վավերագրերն ընդունվել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից:
Մինչդեռ պարզվել է, որ ՀՀ առողջապահության նախարարությունում առկա տվյալների համաձայն՝ վերը նշված հյուրանոցներում ապրիլ-սեպտեմբեր ամիսներին մեկուսացած անձանց թվաքանակը կազմել է շուրջ 26.000 մարդ:
Այսինքն` վերը նշված հյուրանոցներում մեկուսացած անձանց վերաբերյալ ՀՀ առողջապահության նախարարության տվյալների և դուրս գրված հարկային հաշիվների, հաշիվ վավերագրերի համեմատությամբ պարզվել է, որ պետությունը շուրջ 6.000 անձի հաշվարկով շուրջ 23.000.000 ՀՀ դրամ ավելի գումար է վճարել սննդի դիմաց:
Այսպիսով, ստացված փաստաթղթերը տվյալներ են պարունակում այն մասին, որ նշված ընկերությունների պատասխանատու անձինք, օգտվելով համավարակով ստեղծված իրավիճակից, կազմել և դուրս են գրել  հարկային հաշիվներ և հաշիվ վավերագրեր, որոնցում գրառել են իրականությանը չհամապատասխանող կեղծ տվյալներ հյուրանոցներում շուրջ 6000 բացակա անձանց հատկացված սննդի վերաբերյալ: Դրանք ներկայացնելով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը՝ խաբեության և վստահությունը չարաշահելու եղանակով հափշտակել են զգալի, խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերի հասնող ընդհանուր շուրջ 23.000.000 ՀՀ դրամի վերը նշված բացակա անձանց համար նախատեսված սննդի գումարները: Իսկ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով, առանց ներկայացված տվյալների արժանահավատությունը ստուգելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու, հարկային հաշիվներն ու հաշիվ վավերագրերն ընդունել են՝ անզգուշությամբ պետության համար առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ի հայտ են բերվել  առերևույթ հանցագործության հատկանիշների առկայությունը մատնանշող բավարար տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 1-ին մասի (3 դրվագ), 2-րդ մասի 2-րդ կետի (5 դրվագ), 3-րդ մասի 1-ին կետի (1 դրվագ), 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի (9 դրվագ) և 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (1 դրվագ) հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

Злоупотребления 26 млн драмов в сфере снабжения продуктами питания изолированных в отелях людей во время пандемии Covid 19
На основании документов, полученных от Министерства экономики РА и Счетной палаты РА, Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА изучило сферу реализации процесса обеспечения пребывания изолированных лиц и обеспечения питанием в соответствии с требованиями законодательства в связи с пандемией covid 19.
Исследование показало, что в рамках мероприятия «Обеспечение пребывания лиц, изолированных в связи с коронавирусом (Covid 19)», утвержденного постановлением Правительства РА от 28.03.2020г., Министерство экономики РА закупило услуги общественного питания у 4 компаний.
На основании постановления Правительства РА от номер 296-А от 12.03.2020 вышеуказанные сделки, осуществлялись без заключения письменных договоров, осуществляя платежи на основании счетов-фактур.
Всего за апрель-сентябрь 2020 года указанными компаниями было выдано 23 налоговых накладных и счетов-фактур, в которых указано, что за указанный период в гостиницах Голден Палас, Зартонк, Цахкадзорский Дом Писателей, Цахкадзор Наири, Мариотт, Минотель, Наре Норк Резиденс, Спорт База было изолировано в общей сложности 32 000 человек, на одного человека было предоставлено около 149 000 000 драмов питания.
Налоговые счета-фактуры и акты счетов-фактур принимались уполномоченными должностными лицами Министерства экономики РА.
Между тем было установлено, что, по имеющимся в Министерстве здравоохранения РА данным, количество людей, изолированных в вышеупомянутых гостиницах в апреле-сентябре, составило около 26 000 человек.
Другими словами, сопоставив данные Минздрава РА о лицах, изолированных в вышеупомянутых гостиницах, и налоговые счета и накладные, выяснилось, что государство заплатило еще около 23 000 000 драмов за питание около 6 000 человек.
Принимая во внимание, что исследование выявило достаточно данных, свидетельствующих о наличии признаков явного преступления, в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры Республики Армения по части 1 (3 эпизода), по пункту 2 части 2 (5 эпизодов), по пункту 1 части 3 (1 эпизод) статьи 178, по части 1 статьи 325 (9 эпизодов) и по части 2 статьи 315 (1 эпизод) Уголовного кодекса РА было возбуждено уголовное дело.
Уголовное дело направлено в Следственный комитет РА с поручением о проведении предварительного следствия.