ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի շնորհավորական ուղերձը Հանրապետության տոնի առթիվ
1918թ. մեր պապերը անասելի ծանր, թվում է՝ անելանելի պայմաններում, մեր ժողովրդի համար ճակատագրական պահին Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի և Ղարաքիլիսայի հերսամարտերում աննկարագրելի սխրանքով, ինքնազոհողությամբ ու հայրենանվիրումով նվաճեցին անկախ պետականություն ունենալու մեր իրավունքը: Այդ հենքի վրա այսօր ունենք երրորդ հանրապետությունը, որի լինեիության, հարատևության մեր բաժին ընթացքի ապահովման պատիվն ու պատասխանատվությունն ընկած է բոլորիս ուսերին:
Մայիսի 28-ը մեր ազգային ինքնակազմակերպման, միասնականության, հայրենատիրության, սեփական ուժերին հավատալու և ինքնավստահության խորհրդանիշն է: Արժեքներ որոնց հանդեպ անփութությունը, որոնց թեագնահատումը կարող են կործանարար լինել:
Անկախության ու պետության շարունակականությունը նաև մեր ներքին համերաշխության, փոխադարձ հանդուրժողականության, քաղաքացիական բարձր գիտակցության, իրավակարգի և օրինականության նկատմամբ խորին ակնածանքի գինն ունի:
Մենք չունենք այլընտրանք, քան հանրային ու պետական ինստիտուտների, ներքին ու արտաքին անվտանգության կառուցակարգերի ամրապնդումը:
Մեր ամենօրյա, անդուլ աշխատանքի ելակետն ու շարժառիթը հանրային բարիք ստեղծելը, այս հողն ու ջուրը սնելն ու փայփայելը պետք է լինեն և մեր հայրենակիցների՝ տուն վերադառնալու, մեզ հետ ուս-ուսի տված հայրենի պետությունը շենացնելու բոլոր պայմաններն ստեղծելը:
Կրկին շնորհավորում եմ այս նվիրական տոնի առթիվ: Բոլորիս մաղթում եմ մեծ ու փոքր հաղթանակներ մեր ընդհանուր նպատակներին հասնելու աննահանջ ճանապարհին՝ այն գիտակցությամբ, որ չկա ու չպետք է լինի մեզ համար պետությունից և պետականությունից ավելի կարևոր ու ավելի թանկ բան:

Поздравительное послание Генерального прокурора РА Артура Давтяна по случаю Дня Республики
1918 г. благодаря неописуемому героизму, самопожертвованию и патриотизму наши деды завоевали наше право на независимую государственность в Сардарапатской, Баш-Апаранской и Гаракилисской битвах в переломный для нашего народа период. На этой основе сегодня мы имеем третью республику и на наши плечи легла ответственность и честь обеспечить существование и долговечность нашего государства.
28 мая – это символ нашей национальной самоорганизации, единства, патриотизма, уверенности в себе и своих силах. Ценности, небрежность и недооценка в отношении которых могут быть разрушительными.
Преемственность независимости и государства достигается также ценой нашего глубочайшего уважения к солидарности, взаимной терпимости, высокой гражданской сознательности, правопорядку и к законности.
У нас нет другого выбора, кроме как укреплять общественные и государственные институты, внутренние и внешние структуры безопасности.
Отправной точкой и мотивом нашего ежедневного, неустанного труда является созидание общественного блага, взращивание и бережное отношение к этой земле и воде, создание всех условий для возвращения наших соотечественников домой.
Еще раз поздравляю с этим священным праздником. Желаю всем нам больших и малых побед на непоколебимом пути к достижению наших общих целей, с осознанием того, что нет ничего и не должно быть для нас важнее и дороже государства и государственности.