ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի շնորհավորական ուղերձը Հանրապետության տոնի առթիվ
1918թ. մեր պապերը անասելի ծանր, թվում է՝ անելանելի պայմաններում, մեր ժողովրդի համար ճակատագրական պահին Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի և Ղարաքիլիսայի հերսամարտերում աննկարագրելի սխրանքով, ինքնազոհողությամբ ու հայրենանվիրումով նվաճեցին անկախ պետականություն ունենալու մեր իրավունքը: Այդ հենքի վրա այսօր ունենք երրորդ հանրապետությունը, որի լինեիության, հարատևության մեր բաժին ընթացքի ապահովման պատիվն ու պատասխանատվությունն ընկած է բոլորիս ուսերին:
Մայիսի 28-ը մեր ազգային ինքնակազմակերպման, միասնականության, հայրենատիրության, սեփական ուժերին հավատալու և ինքնավստահության խորհրդանիշն է: Արժեքներ որոնց հանդեպ անփութությունը, որոնց թեագնահատումը կարող են կործանարար լինել:
Անկախության ու պետության շարունակականությունը նաև մեր ներքին համերաշխության, փոխադարձ հանդուրժողականության, քաղաքացիական բարձր գիտակցության, իրավակարգի և օրինականության նկատմամբ խորին ակնածանքի գինն ունի:
Մենք չունենք այլընտրանք, քան հանրային ու պետական ինստիտուտների, ներքին ու արտաքին անվտանգության կառուցակարգերի ամրապնդումը:
Մեր ամենօրյա, անդուլ աշխատանքի ելակետն ու շարժառիթը հանրային բարիք ստեղծելը, այս հողն ու ջուրը սնելն ու փայփայելը պետք է լինեն և մեր հայրենակիցների՝ տուն վերադառնալու, մեզ հետ ուս-ուսի տված հայրենի պետությունը շենացնելու բոլոր պայմաններն ստեղծելը:
Կրկին շնորհավորում եմ այս նվիրական տոնի առթիվ: Բոլորիս մաղթում եմ մեծ ու փոքր հաղթանակներ մեր ընդհանուր նպատակներին հասնելու աննահանջ ճանապարհին՝ այն գիտակցությամբ, որ չկա ու չպետք է լինի մեզ համար պետությունից և պետականությունից ավելի կարևոր ու ավելի թանկ բան:

Congratulatory message of the RA Prosecutor General Arthur Davtyan on the occasion of the Republic Day
I cordially congratulate you on the Republic Day.
In 1918 our grandfathers won our right to an independent statehood with indescribable heroism, self-sacrifice and patriotism in Sardarapat, Bash-Aparan and Gharakilisa battles at a crucial time for our people. On that basis, today we have the third republic, the responsibility and honour to keep its existence and longevity falls on all of us.
May 28 is a symbol of our national self-organization, unity, patriotism, and self-confidence. Negligence and underestimation of such values can be destructive.
The continuity of independence and the state also comes at the cost of our deepest solidarity, mutual tolerance, high civic consciousness, rule of law and respect for the legality.
We have no choice but to strengthen public and state institutions, internal and external security structures.
The starting point and motivation of our daily, tireless work is to create public good, to nurture and cherish this land and water, to create all the conditions for our compatriots to return home.
Congratulations again on this sacred holiday. I wish all of us great and small victories on the unwavering path to achieve our common goals, with the realization that there is nothing and should not be more important and more expensive thing for us than the state and the statehood.