Բավարարվել է ավտոմեքենայում գնդացիր և փամփուշտներ ապօրինի պահելու և տեղափոխելու գործով ՀՀ դատախազության վճռաբեկ բողոքը
2020թ. մարտին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով  հարուցված քրեական գործով հիմնավորվել էր, որ խախտելով «Զենքի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները, առանց թույլտվության, անձը Վանաձոր քաղաքում ապօրինի ձեռք է բերել և մինչև 2020թ. մարտի 11-ն իր կողմից փաստացի շահագործվող ավտոմեքենայում ապօրինի պահել և փոխադրել է գործարանային արտադրության, 1986 թվականի, ակոսափող հրազեն հանդիսացող, «ՌՊԿ-74» տեսակի ձեռքի գնդացիր և 45 հատ գործարանային արտադրության փամփուշտներ՝ իր փամփուշտատուփով: Անձին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, և 2020թ. հունիսին քրեական զործը մեղադրական եզրակացությամբ ուդարկվել է Լոռու մարզի աոաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան։
Առաջին ատյանի դատարանը, կիրառելով դատական քննության արագացված կարգ, 2020թ. հուլիսի 9-ի դատավճռով անձին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով և նրա նկատմամբ պատիժ է նշանակել ազատազրկում 1 տարի ժամկետով, սակայն պատիժը պայմանականորեն չի կիրառել և սահմանվել է  փորձաշրջան 1 տարի ժամկետով:
Պայմանականորեն պատիժը չկիրառելու մասով նշված դատական ակտի դեմ Լոռու մարզի դատախազությունը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել, որը ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի 2020թ. նոյեմբերի 30-ի որոշմամբ մերժվել է:
Վերաքննիչ դատական ակտի դեմ գլխավոր դատախազությունը բերել է վճռաբեկ բողոք: ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի՝ որոշմամբ վերջինս բավարարվել է՝ ամբաստանյալի վերաբերյալ առաջին ատյանի և վերաքննիչ դատարանների որոշումները բեկանվել են և փոփոխվել, ազատազրկման ձևով  նշանակված պատիժը  պայմանականորեն չկիրառելը վերացվել է՝ ամբաստանյալին թողնելով կրել ազատազրկում 1 տարի ժամեկետով։
Ի թիվս այլնի Վճռաբեկ դատարանն արձանագրել է, որ ամբաստանյալի նկատմամբ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառելիս ստորադաս դատարանները պատշաճ իրավական վերլուծության չեն ենթարկել ամբաստանյալի կողմից կատարած հանցավոր արարքի հանրային վտանգավորության աստիճանի վրա մի քանի կարևոր գործոններ: Մասնավորապես՝ այն, որ ամբաստանյալը հանցանքը կատարել է ուղղակի դիտավորությամբ, գիտակցաբար և իր կողմից շահագործվող ավտոմեքենայի մեջ պահել և փոխադրել է զենք, զինամթերք, ինչպես նաև, ըստ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի հաշվի չի առնվել զենքի տեսակն ու քանակը։
Վճռաբեկ դատարանի համոզմամբ՝ վերոնշյալ հանգամանքներն էականորեն բարձրացնում են ինչպես հանցավորի, այնպես էլ կատարված արարքի հանրային վտանգավորության աստիճանը։ Ուստի, նման պայմաններում, ստորադաս դատարանների կողմից հաշվի առնված հանգամանքները չեն կարող բավարար լինել՝ ազատազրկման ձևով նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու և պատժի նպատակների իրացումն ապահովելու համար։
Նշված դատական ակտը Լոռու մարզի դատախազությունում մուտքագրվելուց անմիջապես հետո մարզի դատախազի հանձնարարությամբ  անձը տեղափոխվել է քրեակատարողական հիմնարկ։
Վճռաբեկ դատարանի այս որոշումն ունի ուղղորդող նշանակաթյուն՝ հաշվի առնելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով ձևավորված՝ նախկինում չդատապարտված անձնանց նկատմամբ ՀՀ քրեական դատավարության օրենքի 70-րդ հոդվածի կիրառմամբ ազատազրկման ձևով նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու դատական պրակտիկան:
Այս որոշմամբ, ըստ էության, հաստատվել է ՀՀ դատախազության այն կայուն դիրքորոշումը, որ, իհարկե, հաշվի առնելով յուրաքանչյուր գործի առանձնահատոկությունը, արարքի հանրային վտանգավորության գործոնի հաշվառմամբ ապօրինի զենք ձեռք բերելու, պահելու դեպքերում անձը պետք է ենթարկվի պատժի ռեալ ազատազրկման ձևով:

Удовлетворена кассационная жалоба прокуратуры РА по делу о незаконном хранении и перемещении автоматов и патронов в автомобиле
По уголовному делу, возбужденному в марте 2020г. по ч. 1 ст. 235 УК РА было обосновано, что нарушив требования Закона РА об оружии, без разрешения лицо незаконно приобрело в городе Ванадзор и до 11 марта 2020 года незаконно хранило в своей машине пистолет РПК-74, 45 патронов заводского изготовления со своей гильзой. Лицу было предъявлено обвинение по ч. 1 ст. 235 УК РА и в июне 2020г. уголовное дело с обвинительным заключением было направлено в суд общей юрисдикции первой инстанции Лорийской области.
Суд первой инстанции применив ускоренный процесс судебного расследования, приговором от 09.07.2020г. лицо было признано виновным по ч. 1 ст. 235 УК РА и в отношении него было назначено наказание в виде лишения свободы сроком на 1 год, однако наказание условно не было применено и был установлен испытательный срок на 1 год.
Против указанного судебного акта по части условного не применения наказания прокуратура Лорийской области представила кассационную жалобу, которая была отклонена постановлением от 30.11.2020г. Апелляционного уголовного суда РА.
Против апелляционного судебного акта Генеральная прокуратура подала кассационную жалобу. Постановлением Кассационного суда РА жалоба была удовлетворена, постановления суда первой инстанции и апелляционного суда относительно подсудимого были отклонены и изменены, условное неприменение наказания в виде лишения свободы было отменено, и было оставлено отбывание наказания в виде лишения свободы сроком на 1 год.
По мнению Кассационного суда, указанные обстоятельства существенно повышают уровень общественной опасности как самого преступника, так и совершенного деяния. Поэтому при таких условиях, обстоятельства, учитываемые нижестоящими судами, не могут быть достаточным для того, чтобы назначенное наказание в виде лишения свободы не применялось условно и чтобы цели наказания были достигнуты.
Сразу же после представления указанного судебного акта в прокуратуру Лорийской области лицо было переведено в уголовно-исполнительное учреждение по указанию прокурора области.
Это решение, по сути, подтвердило устойчивую позицию прокуратуры РА о том, что, безусловно, с учетом специфики каждого дела, в случае незаконного приобретения и хранения оружия с учетом фактора общественной опасности лицо должно быть подвергнуто наказанию в виде лишения свободы.