Միջոցառումներ Լոռու մարզում առանձնապես ծանր հանցագործությունները կանխելու ուղղությամբ. ապօրինի զենք ձեռք բերելու և պահելու վերաբերյալ 5 գործ ուղարկվել է դատարան
Լոռու մարզի դատախազի կողմից ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչությանը նախընթաց շրջանում պարբերաբար տրվել են քրեական վարքագծով անձանց կողմից հնարավոր ապօրինի զենք-զինամթերքի ձեռք բերման, պահման դեպքերը հայտնաբերելու, դրանց հնարավոր կիրառությունը կանխելուն ուղղված անհրաժեշտ օպերատիվ հետախուզական գործողություններ կատարելու վերաբերյալ հանձնարարություններ։
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ և համակարգված միջոցառումների արդյունքում Լոռու մարզի տարբեր բնակավայրերում փետրվար-ապրիլ ամիսների ընթացքում կատարվել են հանցավոր վարքագիծ դրսևորող թվով 66 անձանց բնակարանների խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտանբերվել են թմրամիջոցներ, սառը զենքեր, տարբեր տեսակի հրազեններ և ռազմամթերք։
Հայտնաբերված զենքերն ապօրինի ձեռք բերելու և պահելու առնչությամբ նշված ժամանակահատվածում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է 9 քրեական գործ, որոնցով որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 9 անձ:
Հիշյալ քրեական գործերով հսկողություն իրականացնող դատախազների ցուցումներով բոլոր մեղադրյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան, որոնք բավարարվել են։
Կատարված նախաքննության արդյունքում նշված գործերից 5-ը՝ 5 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, իսկ մյուս քրեական գործերով նախաքննոթյունը շարունակվում է։
Ելնելով այս արդյունքները զարգացնելու, մարզում քրեածին իրավիճակն առավել վերահսկելի դարձնելու անհրաժեշտությունից՝ Լոռու մարզի դատախազությունում ուսումնասիրվել են մարզի բնակիչներ հանդիսացող, նախկինում սպանության, սպանության փորձի, ծանր մարմնական վնասվածներ հասցնելու և ավազակության համար դատապարտված, սակայն դատվածությունը չմարված և չհանված թվով 66 անձանց վերաբերյալ տեղեկատվությունը:
Տվյալների, նրանց վերաբերյալ առկա դատական ակտերի ուսումնասիրությամբ ակնհայտ է դարձել, որքրեական ենթամշակույթին բնորոշ վարքագծով, հարել են կրիմինալ շրջանակների, որոնց մասնակցությամբ բազմիցս արձանագրվել են քրեական աշխարհին հարիր «ռազբորկաներով», զենքերի և հանրային վտանգավորություն ներկայացնող այլ եղանակներով ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններ:
Բացի այդ, ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նշված տարածաշրջանի բնակիչներ են հանդիսանում քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող՝ «օրենքով գող» Ա. Ջ.-ն, քրեական հեղինակություն հանդիսացող 11 անձինք, որոնցից ոմանք բնակվում են ՀՀ սահմաններից դուրս, ոմանք՝ գտնվում են քրեակատարողական հիմնարկներում, և նրանց հանցավոր «հանձնարարականները», «ցուցումները» կատարողներից կարող են լինել մարզում բնակվող քրեական ագրեսիվ վարքագծով աչքի ընկնող վերոնշյալ անձինք:
Առկա են տվյալներ նաև, որ հիշյալ անձանցից կամզված շրջանակները մշտապես իրար հետ գտնվում են լարված հարաբերությունների մեջ, նրանց կամ նրանց մերձավոր շրջապատի անձանց մոտ և օգտագործվող ավտոմեքենաներում գրեթե մշտապես լինում են զենք, զինամթերք, որոնք ինքնին հանդիսանում են առավել ծանր հանցագորություններ կատարելու կարևոր նախադրյալներ և պայմաններ:
Ելնելով ուսումնասիրության արդյունքներից՝ ՀՀ Լոռու մարզի դատախազը գրություն է ուղարկել ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության պետին: Գրությամբ անհրաժեշտ է համարվել ամենօրյա օպերատիվ հսկողության տակ պահել նախկինում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ, 34-104-րդ, 112-րդ և 175-րդ հոդվածներով նախատեսված հանցագործություններ կատարելու համար դատապարտված և քրեական ենթամշակույթին բնորոշ ակտիվ վարքագծով առանձնացող անձանց նկատմամբ և միջոցներ ձեռնարկել հանցավոր նոր արարքների հնարավոր կատարումը նախականխելու,  դրանց նպաստող պայմանները վերացնելու ուղղությամբ:

Меры по предотвращению особо тяжких преступлений в Лорийской области. В суд было направлено 5 дел о незаконном приобретении и хранении оружия
Прокурор Лорийской области поручил Лорийскому областному управлению полиции РА провести необходимые оперативно-розыскные мероприятия, направленные на предотвращение случаев приобретения и хранения незаконного оружия и боеприпасов лицами с преступным поведением.
В результате принятых оперативно-розыскных эффективных и скоординированных мер в феврале-апреле в различных населенных пунктах Лорийской области были проведены обыски в квартирах 66 человек, в результате чего выявлены наркотики, холодное оружие, различные виды огнестрельного оружия и боеприпасов.
В связи с незаконным приобретением и хранением выявленного оружия было возбуждено 9 уголовных дел по ч. 1 ст. 235 УК РА, по которым в качестве обвиняемых было привлечено 9 человек.
По указанию прокуроров, осуществляющих надзор за указанными уголовными делами, в суд были представлены ходатайства об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу в отношении всех обвиняемых, которые были удовлетворены.
По результатам предварительного расследования 5 из указанных дел направлены в суд с обвинительным заключением в отношении 5 лиц, по остальным уголовным делам продолжается предварительное расследование.
В связи с необходимостью развития этих результатов, прокуратура Лорийской области изучила информацию о 66 лицах, ранее судимых за разбой, покушение на убийство.
Кроме того, в ходе изучения было установлено, что жителями указанной области являются «вор в законе» А.Дж., 11 лиц криминальных авторитетов, часть которых проживает за пределами Республики Армения, другая часть находится в уголовно-исполнительных учреждения и в числе исполнителей их преступных «указаний» могут быть и вышеперечисленные лица, проживающие в области с преступно-агрессивным поведением.
Также имеются сведения о том, что круги, составленные из упомянутых лиц, всегда находятся в напряженных отношениях друг с другом, у них или их близких в автомобилях почти всегда есть оружие, боеприпасы, что само по себе является условием для совершения более тяжких преступлений.
Исходя из результатов расследования прокурор Лорийской области РА направил письмо начальнику Лорийского областного управления Полиции РА. Письмом было сочтено необходимым держать под повседневным оперативным контролем меры, принимаемые в отношении лиц, ранее судимых за совершение преступлений, предусмотренных статьями 104, 34-104, 112 и 175 УК РА.