Միջոցառումներ Լոռու մարզում առանձնապես ծանր հանցագործությունները կանխելու ուղղությամբ. ապօրինի զենք ձեռք բերելու և պահելու վերաբերյալ 5 գործ ուղարկվել է դատարան
Լոռու մարզի դատախազի կողմից ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչությանը նախընթաց շրջանում պարբերաբար տրվել են քրեական վարքագծով անձանց կողմից հնարավոր ապօրինի զենք-զինամթերքի ձեռք բերման, պահման դեպքերը հայտնաբերելու, դրանց հնարավոր կիրառությունը կանխելուն ուղղված անհրաժեշտ օպերատիվ հետախուզական գործողություններ կատարելու վերաբերյալ հանձնարարություններ։
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ և համակարգված միջոցառումների արդյունքում Լոռու մարզի տարբեր բնակավայրերում փետրվար-ապրիլ ամիսների ընթացքում կատարվել են հանցավոր վարքագիծ դրսևորող թվով 66 անձանց բնակարանների խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտանբերվել են թմրամիջոցներ, սառը զենքեր, տարբեր տեսակի հրազեններ և ռազմամթերք։
Հայտնաբերված զենքերն ապօրինի ձեռք բերելու և պահելու առնչությամբ նշված ժամանակահատվածում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է 9 քրեական գործ, որոնցով որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 9 անձ:
Հիշյալ քրեական գործերով հսկողություն իրականացնող դատախազների ցուցումներով բոլոր մեղադրյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան, որոնք բավարարվել են։
Կատարված նախաքննության արդյունքում նշված գործերից 5-ը՝ 5 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, իսկ մյուս քրեական գործերով նախաքննոթյունը շարունակվում է։
Ելնելով այս արդյունքները զարգացնելու, մարզում քրեածին իրավիճակն առավել վերահսկելի դարձնելու անհրաժեշտությունից՝ Լոռու մարզի դատախազությունում ուսումնասիրվել են մարզի բնակիչներ հանդիսացող, նախկինում սպանության, սպանության փորձի, ծանր մարմնական վնասվածներ հասցնելու և ավազակության համար դատապարտված, սակայն դատվածությունը չմարված և չհանված թվով 66 անձանց վերաբերյալ տեղեկատվությունը:
Տվյալների, նրանց վերաբերյալ առկա դատական ակտերի ուսումնասիրությամբ ակնհայտ է դարձել, որքրեական ենթամշակույթին բնորոշ վարքագծով, հարել են կրիմինալ շրջանակների, որոնց մասնակցությամբ բազմիցս արձանագրվել են քրեական աշխարհին հարիր «ռազբորկաներով», զենքերի և հանրային վտանգավորություն ներկայացնող այլ եղանակներով ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններ:
Բացի այդ, ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նշված տարածաշրջանի բնակիչներ են հանդիսանում քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող՝ «օրենքով գող» Ա. Ջ.-ն, քրեական հեղինակություն հանդիսացող 11 անձինք, որոնցից ոմանք բնակվում են ՀՀ սահմաններից դուրս, ոմանք՝ գտնվում են քրեակատարողական հիմնարկներում, և նրանց հանցավոր «հանձնարարականները», «ցուցումները» կատարողներից կարող են լինել մարզում բնակվող քրեական ագրեսիվ վարքագծով աչքի ընկնող վերոնշյալ անձինք:
Առկա են տվյալներ նաև, որ հիշյալ անձանցից կամզված շրջանակները մշտապես իրար հետ գտնվում են լարված հարաբերությունների մեջ, նրանց կամ նրանց մերձավոր շրջապատի անձանց մոտ և օգտագործվող ավտոմեքենաներում գրեթե մշտապես լինում են զենք, զինամթերք, որոնք ինքնին հանդիսանում են առավել ծանր հանցագորություններ կատարելու կարևոր նախադրյալներ և պայմաններ:
Ելնելով ուսումնասիրության արդյունքներից՝ ՀՀ Լոռու մարզի դատախազը գրություն է ուղարկել ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության պետին: Գրությամբ անհրաժեշտ է համարվել ամենօրյա օպերատիվ հսկողության տակ պահել նախկինում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ, 34-104-րդ, 112-րդ և 175-րդ հոդվածներով նախատեսված հանցագործություններ կատարելու համար դատապարտված և քրեական ենթամշակույթին բնորոշ ակտիվ վարքագծով առանձնացող անձանց նկատմամբ և միջոցներ ձեռնարկել հանցավոր նոր արարքների հնարավոր կատարումը նախականխելու,  դրանց նպաստող պայմանները վերացնելու ուղղությամբ:

Measures with a view to prevent especially grave crimes in Lori region. 5 cases of illegal acquisition and possession of weapons were sent to the court
The Prosecutor of Lori region instructed the RA Police Department of Lori Region to carry out the necessary operational-search measures aimed at preventing cases of acquisition and storage of illegal weapons and ammunition by persons with criminal behavior.
As a result of the operational-search effective and coordinated measures taken in February-April in various settlements of Lori region, searches were carried out in the apartments of 66 people, as a result of which drugs, cold weapons, various types of firearms and ammunition were found.
In connection with the illegal acquisition and storage of the found out weapons, 9 criminal cases were initiated under Part 1 of Art. 235 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, by which 9 people were involved as accused.
By the direction of the prosecutors supervising the said criminal cases, petitions were submitted to the court for choosing measure of restraint in the form of detention in respect of all the accused, which were satisfied.
Based on the results of the preliminary investigation, 5 of these cases were sent to court with an indictment against 5 people, and the preliminary investigation is still in process by the rest of the criminal cases.
In connection with the need to develop these results, the Prosecutor's Office of Lori region studied the information on 66 persons previously convicted of robbery, attempted murder.
In addition to this, in the course of the study, it was found that the inhabitants of this region are thief in law A.J., 11 persons of criminal authorities, some of whom live outside the Republic of Armenia, the other part are in penitentiary institutions and among their executors criminal "instructions" can be the above-mentioned persons living in the area with criminally aggressive behavior.
There is also evidence that circles made up of the mentioned persons are always in tense relations with each other, they or their relatives almost always have weapons and ammunition in cars, which in itself is a condition for committing more serious crimes.
Based on the results of the investigation, the RA Prosecutor of Lori region sent a letter to the head of the Lori regional department of the RA Police. By the letter, it was considered necessary to keep under daily operational control the measures taken against persons previously convicted of crimes under Articles 104, 34-104, 112 and 175 of the RA Criminal Code.