Կալանքի երկարաձգման միջնորդությունը դատարանի կողմից չբավարարվելու արդյունքում ազատության մեջ հայտնված մեղադրյալը նոր հանցագործություններ է կատարել և թաքնվել քննությունից
2021թ. ընթացքում կնոջ նկատմամբ մի քանի անգամ բռնություններ կիրառելու, ծանր վիրավորանք հասցնելու, սպանելու սպառնալիքներ հասցնելու, ընտանեկան բռնության հետ կապված անհետաձգելի միջամտության որոշումը կամ պաշտպանական որոշումը դիտավորությամբ չկատարելու բազմաթիվ դեպքերի առթիվ հարուցված և ՀՀ ՔԿ Շիրակի մարզային քննչական վարչություն մեկ վարությում քննվող քրեական գործով 2021թ. հոկտեմբերի 25-ին Ս. Գ.-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 119-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 137-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 137․1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 353․1-րդ հոդվածով առաջադրվել է մեղադրանք, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
2021թ. դեկտեմբերի 15-ին քննիչի կողմից մեղադրյալ Ս. Գ.-ին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, ինչը բավարարվել է մասնակիորեն և նրան կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացվել՝ մինչև 2022թ հունվարի 25-ը:
Դրանից հետո հայտնաբերված ենթադրյալ հանցագործության վերաբերյալ տվյալների հիման վրա ՀՀ քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ և 6-րդ կետերի հատկանիշներով 2022թ. հունվարի 14-ին հարուցվել է քրեական գործ, միացվել Ս. Գ.-ի վերաբերյալ քննվող քրեական գործին և վերջինիս կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ միջնորդություն ներկայացվել դատարան, ինչը դատարանի 2022թ. հունվարի 21-ին կայացված որոշմամբ մերժվել է:
Այս որոշմամբ թեև դատարանն արձանագրել է, որ հիմնավոր է համարում վարույթն իրականացնող մարմնի մտավախությունը մեղադրյալի կողմից, ազատության մեջ մնալու դեպքում, քրեական օրենքով չթույլատրված արարք կատարելու ռիսկը, ինչը հիմնավորվում է նրանով, որ անձը իրեն մեղսագրվող հանցավոր արարքները կատարել է դեռևս 2020թ. հունիսի 11-ի դատավճոով սահմանված փորձաշրջանի ընթացքում, սակայն կալանավորման մյուս հիմքերը բավարար չի համարել: Այդ թվում դատարանը ենթադրություններ է որակել մեղադրյալի կողմից վարույթն իրականացնող մարմնից թաքնվելու բարձր հավանականության մասին քննիչի ներկայացրած փաստարկները:
Արդյունքում Ս.Գ.-ն 2022թ. հունվարի 25-ին ազատ է արձակվել կալանավայրից։
Այս որոշման դեմ դատախազի կողմից բերվել է վերաքննիչ բողոք, որը 2022թ.մարտի 14-ին ՀՀ վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ մերժվել է, դաատական ակտը դեռևս դատախազությունում չի ստացվել:
Մեղադրյալին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ միջնորդությունը դատարանի նշված որոշմամբ մերժվելուց հետո, սակայն, փետրվարին, նախ մեղադրյալի կինն է հաղորդում տվել այն մասին, որ իր բնակարան է եկել նախկին ամուսին Ս. Գ.-ն, վիճաբանել իր հետ, ձեռքով հարվածել՝ պատճառելով մարմնական վնասվածք, ապա մի քանի օր անց նաև կնոջ ազգականն է հաղորդում տվել, որ Ս.Գ.-ն տանից ստիպողաբար փորձում է տանել կնոջը:
Նախապատրաստված նյութերով այս նոր դեպքերի կապակցւթյամբ ևս հարուցվել են քրեական գործեր, ուղարկվել ՀՀ ՔԿ Շիրակի մարզային քննչական վարչություն և միացվել Ս.Գ.-ի վերաբերյալ քննվող բազմադրվագ գործին:
2022թ. փետրվարի 19-ին վերջինիս առաջադրված մեղադրանքը լրացվել է, նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 119-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 137-րդ հոդվածի 1-ին մասով (5 դրվագ), 353.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով (երեք դրվագ), 131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ և 6-րդ կետերով, 118-րդ հոդվածով (երկու դրվագ), 147-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 176-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ և 6-րդ կետերով։
Պարզվել է, որ մեղադրյալը նաև թաքնվել է քննությունից: 2022թ. փետրվարի 25-ին վերջինիս նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
2022թ. ապրիլի 5-ին մեղադրյալը հայտնաբերվել է, նրան առաջադրվել մեղադրանք, կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը վերահաստատվել է:

В результате того, что суд не удовлетворил ходатайство о продлении срока заключения под стражу, оказавшийся на свободе обвиняемый совершил новые преступления и скрылся от следствия
По уголовному делу, возбужденному в связи с многочисленными случаями насилия в отношении жены, нанесения тяжкого оскорбления, угроз убийством, решения о срочном вмешательстве, связанного с насилием в семье или умышленного невыполнения охранного решения, 25-го октября 2021г. С.Г. было предъявлено обвинение по части 1 статьи 199, по части 1 статьи 137, по части 1 статьи 137.1 и по статье 353.1 Уголовного кодекса РА, в отношении него в качестве меры пресечения было применено заключение под стражу.
15-го декабря 2021г. следователь подал в суд ходатайство о продлении срока содержания Г. под стражей, которое было частично удовлетворено, и срок содержания его под стражей был продлен до 25 января 2022 года.
После этого на основании выявленных данных о предполагаемом преступлении в соответствии с признаками пунктов 2, 3, 4 и 6 части 2 статьи 131 Уголовного кодекса РА 14-го января 2022г. было возбуждено уголовное дело, оно были присоединено с уголовным дело в отношении С.Г., и в суд было подано ходатайство о продлении срока заключения под стражу, в чем постановлением суда от 2-го января 2022г. было отказано.
В результате С.Г. 25-го января 2022г. был освобожден из-под стражи.
На это постановление прокурором было подана апелляционная жалоба, которая решением Апелляционного суда РА от 14 марта 2022 года была отклонена, судебный акт пока еще не поступил в прокуратуру.
После того как ходатайство о продлении срока содержания под стражей обвиняемого было отклонено указанным решением суда, однако в феврале жена обвиняемого сообщила о том, что к ней на квартиру пришел бывший муж С.Г. поссорился с ней, ударил ее рукой, причинив телесные повреждения, затем через несколько дней родственница женщины сообщила, что С.Г. пытался насильно вывести жену из дома.
В связи с этими новыми делами с подготовленными материалами также были возбуждены уголовные дела, которые были направлены в Следственное управление Ширакской области Уголовного розыска РА и присоединены к многоплановому расследуемому делу в отношении С.Г.
19 февраля 2022г. предъявленное последнему обвинение было дополнено, ему было предъявлено обвинение по части 1 статьи 118, по части 1 статьи 137 (5 эпизодов), по части 1 статьи 353.1 (три эпизода), по пунктам 2, 3, 4, и 6 части 2 статьи 131, по статье 118 (два эпизода), по части 2 статьи 147, по части 1 статьи 176, п пунктам 4 и 6 части 2 статьи 131 Уголовного кодекса РА.
Выяснилось, что обвиняемый также скрывался от следствия. 25 февраля 2022г. в отношении последнего был объявлен обыск, а в качестве меры пресечения избрано содержание под стражей.
5 апреля 2022 года обвиняемый был обнаружен, ему было предъявлено обвинение, и была подтверждена мера пресечения.