Արթուր Դավթյանը Կահիրեում այցելել է Եգիպտոսի դատախազության քրեական հետազոտությունների և վերապատրաստման ինստիտուտ
Պաշտոնական այցով Եգիպտոսում գտնվող ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հյուրընկալվել է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության դատախազության քրեական հետազոտությունների և վերապատրաստման ինստիտուտում։
Նա ծանոթացել է ինստիտուտում գործող մասնագիտական ռեսուրսների կատարելագործման մեթոդներին, եղանակներին, կրիմինալիսատական հետազոտությունների իրականացման առանձնահատկություններին և պայմաններին։
ՀՀ գլխավոր դատախազին ընդունել է ինստիտուտի տնօրեն Ահմեդ Ալ-Սաիդ Ալ-Հանաֆին։ Հաշվի առնելով, որ ՀՀ և ԵԱՀ գլխավոր դատախազությունների միջև ստորագրված համագործակցության հուշագրով նախատեսված միջոցառումների կարևոր բաղադիչ են հանդիսանում նաև դատախազական գործառույթների արդյունավետության բարձրացման ոլորոտում փորձի փոխանակումը և դատախազների վերապատրաստման համատեղ ծրագրերի իրականացումը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը ներկայացրել է Հայաստանում այդ նպատակով գործող ինստիտուցիոնալ մեխանիզմները, ընթացակարգերը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են վերոնշյալ ուղղություններով համագործակցության ներուժը և այն հիմնական ոլորտները, որոնք փոխադարձ հետաքրքրություն են ներկայացնում դատախազների վերապատրաստումների, որակավորման բարձրացման, քրեական հետազոտությունների, գիտագործնական արդյունքների մասին տեղեկատվության փոխանակման տեսանկյունից։
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել համատեղ միջոցառումների շրջանակի, ընդհանուր թեմաների մշակման և հստակեցման, երկու երկրների գլխավոր դատախազների պայմանավորվածություններով նախանշված աշխատանքներն առարկայացնելու շուրջ։

Artur Davtyan visited the Institute of Criminal Research and Training of the Egyptian Prosecutor's Office in Cairo
The RA Prosecutor General Artur Davtyan, who is in Egypt on an official visit, was received at the Institute of Criminal Research and Advanced Training of the Prosecutor's Office of the Arab Republic of Egypt.
He got acquainted with the methods and conditions for improving professional resources at the institute and the peculiarities and conditions for conducting forensic medical research.
The RA Prosecutor General was received by the Director of the Institute Ahmed Al-Said Al-Hanafi. Taking into account that the most important component of the measures provided for by the Memorandum of Cooperation signed between the Prosecutor Generals of the RA and the ARE is the implementation of joint training programs for prosecutors and the exchange of experience to increase the productivity of prosecutors, the Prosecutor General of the Republic of Armenia presented the institutional mechanisms in the Republic of Armenia for this purpose.
During the meeting, the possibilities of cooperation in the above areas were discussed - the main areas of mutual interest in terms of training prosecutors, qualification improvement, criminalistics, exchange of information on scientific and practical results.
Agreements were reached on the scope of joint activities, elaboration and clarification of common topics, implementation of the work provided for by the agreements of the prosecutors general of the two countries.