Արթուր Դավթյանը Եգիպտոսի վարչական վերահսկողության ծառայության նախագահի հետ քննարկել է կոռուպցիայի, ակտիվների վերադարձման ոլորտում փոխադարձ աջակցության խնդիրները
ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնական այցը Եգիպտոս շարունակվում է:
Այսօր Արթուր Դավթյանը հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության վարչական վերահսկողության ծառայության նախագահ Հասան Աբդել Շաֆի Ահմեդ Աբդել Ղանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարակվել են անդրազգային հանցավորության, հատկապես կոռուպցիայի, փողերի լվացման, ակտիվների վերարդարձման ոլորտներում ՀՀ գլխավոր դատախազության և ԵԱՀ վարչական վերահսկողության ծառայության միջև համագործակցության ծավալման խնդիրները: Դրանց շուրջ կողմերը փոխադարձ հետաքրքրություն էին արտահայտել 2021թ. դեկտեմբերին Շարմ Էլ Շեյխում կայացած Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի անդամ երկրների համաժողովի 9-րդ նստաշրջանի շրջանակում կայացած իրենց առաջին հանդիպման ընթացքում:
Արթուր Դավթյանը նշանակալի է համարել այն իրողությունը, որ իր այցը տեղի է ունենում մի ժամանակահատվածում, երբ Եգիպտոսը հանդիսանում է Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի անդամ երկրների համաժողովի ընթացիկ տարվա նախագահությունն ստանձնած երկիր:
Եգիպտոսի վարչական վերահսկողության ծառայությունը, որի ղեկավար Հասան Աբդել Շաֆի Ահմեդ Աբդել Ղանին նախագահում էր նախորդ տարի կայացած վերոնշյալ համաժողովի հերթական նստաշրջանը, լրջագույն դերակատարում ունի այդ երկրի իրավապահ համակարգում և հատկապես հակակոռուպցիոն պայքարում: Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ Արթուր Դավթյանը հույս է հայտնել, որ կողմերն նշված ոլորտում կկարողանան ձևավորել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով փոխադարձ աջակցության կայուն կառուցակարգեր:
Նա շեշտել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը, այդ համատեքստում Հայաստանից ապօրինի կերպով դուրս բերված ակտիվների վերադարձը ներկայում հանդիսանում է ՀՀ դատախազության բացարձակ առաջնահերթություններից: Այդ նպատակով ՀՀ դատախազությունն ընդլայնում է իր միջազգային համագործակցությունը, որտեղ Եգիպտոսի հետ գործակցությունը կարևոր քայլ է արաբական մեծ աշխարհի հետ իրավական ոլորտում հարաբերությունները նոր որակի բերելու ճանապարհին:
Պարոն Հասան Աբդել Շաֆի Ահմեդ Աբդել Ղանին վերահաստատել է երկու երկրների համար առաջնային համարվող հանցագործությունների դեմ պայքարի ուղղություններով ՀՀ դատախազության հետ հետագա համագործակցության խորացման հարցում իր ղեկավարած կառույցի շահագրգռությունը: Այս առումով նա ընդգծել է ՀՀ և ԵԱՀ գլխավոր դատախազությունների միջև գործացկության իրավական բազայի ամրապնդմանն ուղղված քայլերը:

Артур Давтян обсудил вопросы коррупции, взаимопомощи в сфере возврата активов с руководителем Службы административного контроля Египта
Официальный визит генерального прокурора РА в Египет продолжается.
Сегодня Артур Давтян встретился с руководителем Службы административного контроля Арабской Республики Египет Хасаном Абдель Шафи Ахмедом Абдель Ганом.
В ходе встречи были обсуждены вопросы расширения сотрудничества в сфере транснациональной преступности, особенно коррупции, отмывания денег и возвращения активов. Стороны выразили взаимный интерес к этой сфере в декабре 2021г. в рамках участия в 9-й сессии Конференции государств-участников Конвенции ООН против коррупции (UNCAC), которая прошла в Шарм-эль-Шейхе.
Артур Давтян счел знаменательным тот факт, что его визит приходится на период, когда Египет председательствует в Конференции государств–участников Конвенции Организации Объединенных Наций против коррупции.
Служба административного контроля Египта, руководитель которой- Хасан Абдель Шафи Ахмед Абдель Ган, председательствовал очередную сессию вышеуказанной конференции, состоявшейся в прошлом году, играет ключевую роль в правоохранительной системе страны, особенно в борьбе с коррупцией. Учитывая это обстоятельство, Артур Давтян выразил надежду, что стороны смогут выработать устойчивые структуры взаимопомощи как в двустороннем, так и в многостороннем форматах.
Он подчеркнул, что борьба с коррупцией и в этом контексте возвращение незаконно вывезенных из Армении активов в настоящее время является одним из безусловных приоритетов прокуратуры Армении. С этой целью прокуратура Армении расширяет международное сотрудничество, и взаимодействия с Египтом является важным шагом к поднятию правовых отношений с арабским миром на новое качество.
Господин Хасан Абдель Шафи Ахмед Абдель Ган подтвердил заинтересованность возглавляемой им структуры в дальнейшем углублении сотрудничества с прокуратурой Армении в борьбе с преступностью. В связи с этим он подчеркнул шаги, направленные на укрепление договорно-правовой базы сотрудничества между генеральными прокуратурами Армении и Египта.