Արթուր Դավթյանը Եգիպտոսի վարչական վերահսկողության ծառայության նախագահի հետ քննարկել է կոռուպցիայի, ակտիվների վերադարձման ոլորտում փոխադարձ աջակցության խնդիրները
ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնական այցը Եգիպտոս շարունակվում է:
Այսօր Արթուր Դավթյանը հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության վարչական վերահսկողության ծառայության նախագահ Հասան Աբդել Շաֆի Ահմեդ Աբդել Ղանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարակվել են անդրազգային հանցավորության, հատկապես կոռուպցիայի, փողերի լվացման, ակտիվների վերարդարձման ոլորտներում ՀՀ գլխավոր դատախազության և ԵԱՀ վարչական վերահսկողության ծառայության միջև համագործակցության ծավալման խնդիրները: Դրանց շուրջ կողմերը փոխադարձ հետաքրքրություն էին արտահայտել 2021թ. դեկտեմբերին Շարմ Էլ Շեյխում կայացած Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի անդամ երկրների համաժողովի 9-րդ նստաշրջանի շրջանակում կայացած իրենց առաջին հանդիպման ընթացքում:
Արթուր Դավթյանը նշանակալի է համարել այն իրողությունը, որ իր այցը տեղի է ունենում մի ժամանակահատվածում, երբ Եգիպտոսը հանդիսանում է Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի անդամ երկրների համաժողովի ընթացիկ տարվա նախագահությունն ստանձնած երկիր:
Եգիպտոսի վարչական վերահսկողության ծառայությունը, որի ղեկավար Հասան Աբդել Շաֆի Ահմեդ Աբդել Ղանին նախագահում էր նախորդ տարի կայացած վերոնշյալ համաժողովի հերթական նստաշրջանը, լրջագույն դերակատարում ունի այդ երկրի իրավապահ համակարգում և հատկապես հակակոռուպցիոն պայքարում: Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ Արթուր Դավթյանը հույս է հայտնել, որ կողմերն նշված ոլորտում կկարողանան ձևավորել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով փոխադարձ աջակցության կայուն կառուցակարգեր:
Նա շեշտել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը, այդ համատեքստում Հայաստանից ապօրինի կերպով դուրս բերված ակտիվների վերադարձը ներկայում հանդիսանում է ՀՀ դատախազության բացարձակ առաջնահերթություններից: Այդ նպատակով ՀՀ դատախազությունն ընդլայնում է իր միջազգային համագործակցությունը, որտեղ Եգիպտոսի հետ գործակցությունը կարևոր քայլ է արաբական մեծ աշխարհի հետ իրավական ոլորտում հարաբերությունները նոր որակի բերելու ճանապարհին:
Պարոն Հասան Աբդել Շաֆի Ահմեդ Աբդել Ղանին վերահաստատել է երկու երկրների համար առաջնային համարվող հանցագործությունների դեմ պայքարի ուղղություններով ՀՀ դատախազության հետ հետագա համագործակցության խորացման հարցում իր ղեկավարած կառույցի շահագրգռությունը: Այս առումով նա ընդգծել է ՀՀ և ԵԱՀ գլխավոր դատախազությունների միջև գործացկության իրավական բազայի ամրապնդմանն ուղղված քայլերը:

Artur Davtyan discussed issues on mutual assistance in corruption crimes, asset recovery with the Chairman of the Administrative Control Authority of Egypt
The official visit of the RA Prosecutor General of the Republic of Armenia is ongoing.
Today Artur Davtyan had a meeting with Hassan Abdel Shafi Ahmed Abdel Ghani, the Chairman of the Administrative Control Authority of Arab Republic of Egypt.
Issues of cooperation on transnational crime, especially corruption, money laundering, asset recovery were discussed during the meeting of the RA Prosecutor General and the Chairman of the Administrative Control Authority of Arab Republic of Egypt. They had expressed mutual interest on the above-mentioned during the 9th Session of the Conference on UN Convention on Corruption in Sharm-El-Sheikh on December 2021.
Artur Davtyan attaches importance to the fact that his visit is scheduled in the period when Egypt is the presiding country of the Conference of the UN Convention on Corruption.
The Administrative Control Authority of Egypt, which is led by the Chairman Hassan Abdel Shafi Ahmed Abdel Ghani, was presiding at the regular session of the mentioned conference, it has a notable role in the law enforcement system and the anti-corruption fight of that country. Taking into account the mentioned Artur Davtyan hopes that they can form both bilateral and multilateral framework for mutual assistance.
He has underlined that the fight against corruption, asset recovery of assets moved out from Armenia illegally currently are considered as the priorities of the RA Prosecutor’s Office. To this end the RA Prosecutor’s Office enlarges its international cooperation, where the cooperation with Egypt is an important step for new high-quality cooperation in the field of law.
Mr. Hassan Abdel Shafi Ahmed Abdel Ghani reaffirmed the interest of the agency led by him in the frame of fight against primary crimes for both countries. To this end he underlined the steps aimed at promoting the legal base of cooperation between the General Prosecutor’s Office of Egypt and General Prosecutor’s Office of Armenia.