ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հանդիպել է Եգիպտոսի գլխավոր դատախազին. ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր
Պաշտոնական այցով Կահիրեում գտնվող ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության գլխավոր դատախազ Համադա Էլ Սավիի հետ:
Արթուր Դավթյանը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար և շեշտել, որ ՀՀ և ԵԱՀ-ի միջև հաստատվել են բազմաշերտ վստահության և հարգանքի վրա հիմնված հարաբերություններ, որոնք ամրապնդված են հանրային կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտներում համագործակցության 5 տասնյակից ավելի ստորագրված փաստաթղթերով: Դրանց կարևոր մաս է կազմում նաև 2007թ. Կահիրեում կնքված քրեական գործերով իրավական փոխադարձ օգնության և հանձնման մասին համաձայնագրիրը, որով կարգավորվում են հարաբերությունները իրավական փոխօգնության ոլորտում և որի հենքին ՀՀ դատախազությունը տարիներ շարունակ ՀՀ արտգործնախարարության միջոցով համագործակցել է ԵԱՀ իրավասու մարմինների հետ:
Ներկայում երկու երկրների դատախազությունների միջև գործակցության խորացման անհրաժեշտությունը Արթուր Դավթյանը պայմանավորել է նաև վերջին շրջանում քաղաքացիների փոխայցելությունների կտրուկ ավելացման հանգամանքով, ինչը առաջ է քաշում նաև միմյանց երկրներում նրանց իրավունքների պաշտպանության առավել գործուն միջոցների և երաշխիքների ապահովման խնդիր:
Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության գլխավոր դատախազ Համադա Էլ Սավին ողջունել է ՀՀ գլխավոր դատախազին իր երկրում գտնվելու առթիվ և համոզմունք հայտնել, որ այցը նոր խթան կհանդսանա երկու երկրների դատախազությունների միջև հարաբերություններին նոր մեկնարկ տալու համար:
Հանդիպման ընթացքում գլխավոր դատախազներն արժևորել են Եգիպտոսի հայկական համայնքի դերը ինչպես երկրի հանրային կյանքի բոլոր ոլորտների, այնպես էլ հայ-եգիպտական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից: Քննարկվել են երկու երկրների դատախազությունների միջև կապերի ամրապնդման, իրավական փոխօգնության, ինչպես նաև անդրազգային հանցագործությունների դեմ պայքարում գործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Արթուր Դավթյանը և Համադա Էլ Սավին ստորագրել են ՀՀ և ԵԱՀ գլխավոր դատախազությունների միջև համագործակցության հուշագիր: Վերջինս ուղղված է ահաբեկչության և անդրազգային հանցագործությունների, ներառյալ՝ կազմակերպված հանցավորությանն, կոռուպցիայի, կիբեռհանցագործությունների, մարդկանց թրաֆիքինգի, տնտեսական հանցագործությունների, թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի, մշակութային արժեքների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում գործակցությանը, երկու երկրների իրավական համակարգի, օրենսդրության, ահաբեկչության, փողերի լվացման և այլ հարցերով փորձի փոխանակմանը, իրավական օգնության և հանձնման հարցումների շուրջ խորհրդատվությանը:
Փորձի հարստացման, կարողությունների զարգացման, դատախազական գործառույթների իրացման արդյունավետության բարձրացման շրջանակներում հուշագրով նախատեսվում են նաև դատախազների, փորձագետների փոխայցելություններ:
Հուշագրի ստորագրումը գնահատելով որպես գործընկերային հարաբերությունների իրավական հիմքերի ամրապնդման կարևոր քայլ՝ Արթուր Դավթյանը Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության գլխավոր դատախազին հրավիրել է Հայաստան՝ առավել առարկայական քննարկելու հետագա համագործակցության հնարավորություններն ու եղանակները:

RA Prosecutor General Artur Davtyan met with the Egyptian Prosecutor General. A memorandum of cooperation was signed
The RA Prosecutor General Artur Davtyan, who is in Cairo on an official visit, today met with the Prosecutor General of the Arab Republic of Egypt, Hamada El-Sawy.
Artur Davtyan thanked for the invitation and stressed that multi-level relations of trust and respect have been established between the RA and the ARE, which are confirmed by more than 50 signed documents on cooperation in almost all spheres of public life. An important part of them is the agreement on mutual legal assistance in criminal matters signed in Cairo in 2007, which regulates relations in the field of mutual legal assistance, on the basis of which the RA Prosecutor's Office through the RA Ministry of Foreign Affairs cooperates with the competent authorities of the ARE.
At present, Artur Davtyan highlighted the need to deepen cooperation between the prosecutor's offices of the two countries by the recent sharp increase in mutual visits of citizens, which raises the question of providing more effective means of guaranteeing their rights in both countries.
The Prosecutor General of the Arab Republic of Egypt, Hamada El-Sawy, welcomed the Prosecutor General of the Republic of Armenia on his visit to his country and expressed confidence that this visit will be a new impetus for a new beginning in relations between the prosecutor's offices of the two countries.
During the meeting, the Prosecutor General assessed the role of the Armenian community in Egypt in all spheres of the country's public life, as well as the development of Armenian-Egyptian relations. Issues related to strengthening ties between the prosecutor's offices of the two countries, mutual legal assistance, as well as the development of cooperation in the fight against transnational crime were discussed.
Artur Davtyan and Hamada El-Sawy signed a memorandum of cooperation between the RA and ARE Prosecutor's Offices. The latter is aimed at cooperation in the fight against terrorism, transnational crime, including organized crime, corruption, cybercrime, human trafficking, economic crimes, illicit trafficking in narcotic drugs and psychotropic substances, cultural values; at the exchange of experience on money laundering, terrorism and other matters; at advice on legal assistance and requests for extradition.
The memorandum also provides for mutual visits of prosecutors and experts in the framework of enriching experience, building capacity, and increasing the efficiency of the implementation of prosecutorial functions.