ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հանդիպել է Եգիպտոսի գլխավոր դատախազին. ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր
Պաշտոնական այցով Կահիրեում գտնվող ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության գլխավոր դատախազ Համադա Էլ Սավիի հետ:
Արթուր Դավթյանը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար և շեշտել, որ ՀՀ և ԵԱՀ-ի միջև հաստատվել են բազմաշերտ վստահության և հարգանքի վրա հիմնված հարաբերություններ, որոնք ամրապնդված են հանրային կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտներում համագործակցության 5 տասնյակից ավելի ստորագրված փաստաթղթերով: Դրանց կարևոր մաս է կազմում նաև 2007թ. Կահիրեում կնքված քրեական գործերով իրավական փոխադարձ օգնության և հանձնման մասին համաձայնագրիրը, որով կարգավորվում են հարաբերությունները իրավական փոխօգնության ոլորտում և որի հենքին ՀՀ դատախազությունը տարիներ շարունակ ՀՀ արտգործնախարարության միջոցով համագործակցել է ԵԱՀ իրավասու մարմինների հետ:
Ներկայում երկու երկրների դատախազությունների միջև գործակցության խորացման անհրաժեշտությունը Արթուր Դավթյանը պայմանավորել է նաև վերջին շրջանում քաղաքացիների փոխայցելությունների կտրուկ ավելացման հանգամանքով, ինչը առաջ է քաշում նաև միմյանց երկրներում նրանց իրավունքների պաշտպանության առավել գործուն միջոցների և երաշխիքների ապահովման խնդիր:
Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության գլխավոր դատախազ Համադա Էլ Սավին ողջունել է ՀՀ գլխավոր դատախազին իր երկրում գտնվելու առթիվ և համոզմունք հայտնել, որ այցը նոր խթան կհանդսանա երկու երկրների դատախազությունների միջև հարաբերություններին նոր մեկնարկ տալու համար:
Հանդիպման ընթացքում գլխավոր դատախազներն արժևորել են Եգիպտոսի հայկական համայնքի դերը ինչպես երկրի հանրային կյանքի բոլոր ոլորտների, այնպես էլ հայ-եգիպտական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից: Քննարկվել են երկու երկրների դատախազությունների միջև կապերի ամրապնդման, իրավական փոխօգնության, ինչպես նաև անդրազգային հանցագործությունների դեմ պայքարում գործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Արթուր Դավթյանը և Համադա Էլ Սավին ստորագրել են ՀՀ և ԵԱՀ գլխավոր դատախազությունների միջև համագործակցության հուշագիր: Վերջինս ուղղված է ահաբեկչության և անդրազգային հանցագործությունների, ներառյալ՝ կազմակերպված հանցավորությանն, կոռուպցիայի, կիբեռհանցագործությունների, մարդկանց թրաֆիքինգի, տնտեսական հանցագործությունների, թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի, մշակութային արժեքների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում գործակցությանը, երկու երկրների իրավական համակարգի, օրենսդրության, ահաբեկչության, փողերի լվացման և այլ հարցերով փորձի փոխանակմանը, իրավական օգնության և հանձնման հարցումների շուրջ խորհրդատվությանը:
Փորձի հարստացման, կարողությունների զարգացման, դատախազական գործառույթների իրացման արդյունավետության բարձրացման շրջանակներում հուշագրով նախատեսվում են նաև դատախազների, փորձագետների փոխայցելություններ:
Հուշագրի ստորագրումը գնահատելով որպես գործընկերային հարաբերությունների իրավական հիմքերի ամրապնդման կարևոր քայլ՝ Արթուր Դավթյանը Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության գլխավոր դատախազին հրավիրել է Հայաստան՝ առավել առարկայական քննարկելու հետագա համագործակցության հնարավորություններն ու եղանակները:

Генеральный прокурор РА Артур Давтян встретился с генеральным прокурором Египта. Подписан меморандум о сотрудничестве
Генеральный прокурор РА Артур Давтян, находящийся в Каире с официальным визитом, сегодня встретился с Генеральным прокурором Арабской Республики Египет Хамадой Эль Сави.
Артур Давтян поблагодарил за приглашение и подчеркнул, что между РА и АРЕ  установились многоуровневые отношения доверия и уважения, которые закреплены более чем 50 подписанными документами о сотрудничестве практически во всех сферах общественной жизни. Важной их частью является подписанное в 2007 году в Каире соглашение о взаимной правовой помощи по уголовным делам, регулирующее отношения в сфере взаимной правовой помощи, на основании которого прокуратура РА через Министерство иностранных дел РА сотрудничает с компетентными органами АРЕ.
В настоящее время Артур Давтян обусловил необходимость углубления сотрудничества между прокуратурами двух стран резким увеличением в последнее время взаимных визитов граждан, что ставит вопрос о предоставлении более эффективных средств гарантирования их прав в обеих странах.
Генеральный прокурор Арабской Республики Египет Хамада Эль Сави приветствовал Генерального прокурора Республики Армения в ходе его визита в его страну и выразил уверенность, что этот визит станет новым импульсом для нового начала в отношениях между прокуратурами двух стран.
В ходе встречи генпрокуроры оценили роль армянской общины Египта во всех сферах общественной жизни страны, а также развитие армяно-египетских отношений. Обсуждены вопросы, касающиеся укрепления связей между прокуратурами двух стран, взаимной правовой помощи, а также развития сотрудничества в борьбе с транснациональной преступностью.
Артур Давтян и Хамада Эль Сави подписали меморандум о сотрудничестве между прокуратурами РА и АРЕ. Последняя направлена ​​на сотрудничество в борьбе с терроризмом, транснациональной преступностью, в том числе с организованной преступностью, коррупцией, киберпреступностью, торговлей людьми, экономическими преступлениями, с незаконным оборотом наркотических средств и психотропных веществ, культурными ценностями, в сфере обмена опытом по вопросам  отмывания денег, терроризма и  другим вопросам, по консультированию о правовой помощи и запросов о выдаче.
Меморандум также предусматривает взаимные визиты прокуроров и экспертов в рамках обогащения опыта, наращивания потенциала, повышения эффективности реализации прокурорских функций.
Оценив подписание меморандума как значительный шаг в укреплении правовой базы партнерства, Артур Давтян пригласил Генерального прокурора Арабской Республики Египет в Армению для более подробного обсуждения возможностей и путей дальнейшего сотрудничества.