Խծաբերդում գումարտակի հրամանատարի կողմից մարտադաշտն ինքնակամ լքելու, հրամանը չկատարելու և ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունք ցուցաբերելու վերաբերյալ քրեական գործն ուղարկվել է դատարան
ՀՀ զինվորական դատախազության հետևողական հսկողության ներքո ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ-ում քննված քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի 2-րդ տանկային աշտարակների գումարտակի շտաբի պետ Ա. Ղ.-ն 2020թ. նոյեմբերի 9-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո հրաման է ստացել մարտական հերթապահություն կատարելով ապահովել Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղի մարտական դիրքերի անվտանգությունը:
Սակայն 2020թ. դեկտեմբերի 13-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի մասին հայտարարության պայմանների կոպիտ խախտմամբ կատարված անակնկալ հարձակման արդյունքում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում նա չի կատարել իր անմիջական պետի հրամանը՝ անցնել շրջանաձև պաշտպանության: Ծավալված մարտի ընթացքում իր ենթակա անձնակազմին Ա.Ղ.-ն տվել է «նահանջ» հրաման և ինքնակամ լքել է մարտադաշտը, որպիսի գործողություններն առաջացրել են ծանր հետևանքներ. Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղի պաշտպանության համար զբաղեցրած մարտական դիրքերը և Խծաբերդ գյուղն անցել են հակառակորդի վերահսկողության տակ:
Բացի այդ, պարզվել է, որ մինչև մարտական հերթապահության մեկնելը, Ա. Ղ.-ն ՀՀ ՊՆ N զորամասի գաղտնի մասից ստացել է ծառայողական գաղտնիք պարունակող՝ Արցախի Հանրապետության Խծաբերդ գյուղի տեղանքը պատկերող «գաղտնի» դրոշմագրով աշխատանքային քարտեզ և էլեկտրոնային կրիչ: 2020թ. դեկտեմբերի 13-ին, հակառակորդի առաջխաղացման հետևանքով նրա կողմից ինքնակամ մարտադաշտը լքելու և մարտական դիրքը հակառակորդի կողմից զբաղեցվելու արդյունքում էլեկտրոնային կրիչն անցել է հակառակորդի տիրապետության տակ: Վերջինս տնօրինել է գումարտակի անձնակազմն անհատականացնող հաստիքացուցակին։
Վերոնշյալ արարքները կատարելու համար Ա. Ղ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 356-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 380-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 376-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:
Նախաքննությունն ավարտվել է, նախաքննության օրինականության նկատմամբ հոսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործն ուղարկել է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու։

Уголовное дело о самовольном уходе с поля боя командира батальона в Хцаберде, невыполнении приказа, халатном отношении к службе было направлено в суд
По уголовному делу, расследованному в ГСВУ СК РА под последовательным контролем военной прокуратуры РА, было обосновано, что начальник 2-го батальона танковых войск части N МО РА А. К. после подписания 9 ноября 2020 года трехстороннего заявления о прекращении огня, развязанного против Республики Арцах, выполняя боевое дежурство, получил приказ обеспечить безопасность боевых позиций села Хцаберд Гадрутского района Республики Арцах.
Однако, в ходе боевых действий 13-го декабря 2020 года, инициированных азербайджанскими вооруженными силами с грубым нарушением условий прекращения огня, он не выполнил приказа своего непосредственного начальника о переходе на круговую оборону. В ходе боевых действий находящимся в его подчинении войскам А.К. дал приказ «отступить» и самовольно покинул поле боя, эти действия вызвали тяжелые последствия. В результате боевые позиции села Хцаберд Гадрутского района Республики Арцах и село Хцаберд перешли под контроль противника.
Кроме того, выяснилось, что до выезда на боевое дежурство A.K. из секретного отдела воинской части МО РА получил содержащие служебную тайну рабочую карту местности и электронный носитель с надписью «секретно». 13-го декабря 2020 года, в результате продвижения противника, самовольного ухода последнего с поля боя и перехода боевых позиций Хцаберда противнику, электронный носитель и карта, содержащие секретные данные, оказались в распоряжении азербайджанских ВС. В распоряжении последнего также находилось штатное расписание персонала батальона.
За совершение вышеуказанных деяний А.К. было предъявлено обвинение по ч. 3 ст. 356, ч. 1 ст. 380 и ч. 3 ст. 376 Уголовного кодекса РА.
Предварительное расследование завершено, прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного расследования, утвердил обвинительное заключение и направил уголовное дело в суд общей юрисдикции Сюникской области для рассмотрения по существу.