Խծաբերդում գումարտակի հրամանատարի կողմից մարտադաշտն ինքնակամ լքելու, հրամանը չկատարելու և ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունք ցուցաբերելու վերաբերյալ քրեական գործն ուղարկվել է դատարան
ՀՀ զինվորական դատախազության հետևողական հսկողության ներքո ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ-ում քննված քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի 2-րդ տանկային աշտարակների գումարտակի շտաբի պետ Ա. Ղ.-ն 2020թ. նոյեմբերի 9-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո հրաման է ստացել մարտական հերթապահություն կատարելով ապահովել Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղի մարտական դիրքերի անվտանգությունը:
Սակայն 2020թ. դեկտեմբերի 13-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի մասին հայտարարության պայմանների կոպիտ խախտմամբ կատարված անակնկալ հարձակման արդյունքում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում նա չի կատարել իր անմիջական պետի հրամանը՝ անցնել շրջանաձև պաշտպանության: Ծավալված մարտի ընթացքում իր ենթակա անձնակազմին Ա.Ղ.-ն տվել է «նահանջ» հրաման և ինքնակամ լքել է մարտադաշտը, որպիսի գործողություններն առաջացրել են ծանր հետևանքներ. Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղի պաշտպանության համար զբաղեցրած մարտական դիրքերը և Խծաբերդ գյուղն անցել են հակառակորդի վերահսկողության տակ:
Բացի այդ, պարզվել է, որ մինչև մարտական հերթապահության մեկնելը, Ա. Ղ.-ն ՀՀ ՊՆ N զորամասի գաղտնի մասից ստացել է ծառայողական գաղտնիք պարունակող՝ Արցախի Հանրապետության Խծաբերդ գյուղի տեղանքը պատկերող «գաղտնի» դրոշմագրով աշխատանքային քարտեզ և էլեկտրոնային կրիչ: 2020թ. դեկտեմբերի 13-ին, հակառակորդի առաջխաղացման հետևանքով նրա կողմից ինքնակամ մարտադաշտը լքելու և մարտական դիրքը հակառակորդի կողմից զբաղեցվելու արդյունքում էլեկտրոնային կրիչն անցել է հակառակորդի տիրապետության տակ: Վերջինս տնօրինել է գումարտակի անձնակազմն անհատականացնող հաստիքացուցակին։
Վերոնշյալ արարքները կատարելու համար Ա. Ղ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 356-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 380-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 376-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:
Նախաքննությունն ավարտվել է, նախաքննության օրինականության նկատմամբ հոսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործն ուղարկել է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու։

The criminal case on the departure from the battlefield of the battalion commander in Khtsaberd, failure to comply with the order, negligent attitude to the service was sent to court
By the criminal case investigated in the GMID of the RA IC under the consistent control of the RA Military Prosecutor's Office, it was substantiated that the Head of the 2nd battalion of the tank troops of unit N of the RA Ministry of Defense A.K. performing combat duty, received an order to ensure the security of the combat positions of the Khtsaberd village of the Hadrut region of the Republic of Artsakh.
However, during the hostilities on December 13, 2020, initiated by the Azerbaijani armed forces with a gross violation of the terms of the ceasefire, he did not comply with the order of his immediate superior to switch to all-round defense. During the hostilities A.K. gave the order to "retreat" and left the battlefield, these actions caused serious consequences. As a result, the combat positions of the village of Khtsaberd in Hadrut region of the Republic of Artsakh and the village of Khtsaberd came under the control of the enemy.
In addition, it was found out that before leaving for combat duty A.K. from the secret department of the military unit of the RA Ministry of Defense received a working map of the area containing official secrets and an flash drive with the inscription “secret”. On December 13, 2020, as a result of the enemy’s advance, the latter’s unauthorized departure from the battlefield and the transfer of Khtsaberd’s combat positions to the enemy, the flash drive and the map containing secret data were at the disposal of the Azerbaijani Armed Forces. The latter also had at his disposal the staffing list of the battalion personnel.
For the commission of the above acts A.K. was charged under Part 3 of Art. 356, Part 1 of Art. 380 and Part 3 of Art. 376 of the RA Criminal Code.
The preliminary investigation is completed, the prosecutor supervising the legality of the preliminary investigation approved the indictment and sent the criminal case to the court of General Jurisdiction of Syunik region for consideration on the merits.