Արթուր Դավթյանը պաշտոնական այցով մեկնել է Եգիպտոս
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը քառօրյա պաշտոնական այցով մեկնել է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետություն:
Այցի շրջանակներում նախատեսված են հանդիպումներ, մասնավորապես, Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության գլխավոր դատախազի, վարչական վերահսկողության ծառայության ղեկավարի հետ:
Նախատեսված է ՀՀ և ԵԱՀ գլխավոր դատախազների հանդիպման արդյունքներով պայմանավորված՝ ՀՀ և ԵԱՀ գլխավոր դատախազությունների միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրում:
Այցի օրակարգում, երկու երկրների ջերմ, բարեկամական կապերին համահունչ, Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև իրավական ոլորտում հարաբերություններին նոր շունչ հաղորդելն է՝ հիմնված 2007թ. ապրիլի 15-ին Կահիրեում ստորագրված՝ երկու երկրների միջև քրեական գործերով իրավական փոխադարձ օգնության և հանձնման մասին համաձայնագրերի վրա, այդ համատեքստում՝ նաև դատախազական կառույցների միջև գործակցության խթանումը:
Վերոնշյալ նպատակներով Կահիրե այց կատարելու հրավերը Արթուր Դավթյանը ԵԱՀ գլխավոր դատախազից ստացել է 2021թ. դեկտեմբերին Շարմ Էլ Շեյխ քաղաքում կայացած Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիայի (UNCAC) անդամ երկրների համաժողովի 9-րդ նստաշրջանին մասնակցության շրջանակներում:

Artur Davtyan pays an official visit to Egypt
Artur Davtyan, the RA Prosecutor General pays a four-day official visit to the Arab Republic of Egypt.
In the framework of the visit, meetings are foreseen, in particular, with the Prosecutor General of the Arab Republic of Egypt and with the Head of the Administrative Control Service.
It is planned to sign a Memorandum of Understanding between the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia and the Prosecutor General’s Office of the Arab Republic of Egypt in the result of the meetings.
The visit aims at giving new start to the warm, friendly relations to the legal spheres between Armenia and Egypt based on the Agreements on the provision of mutual legal assistance in criminal matters and extradition between the two countries, signed in Cairo on April 15, 2007, as well as promotion of cooperation between the prosecutor's offices in this context.
Artur Davtyan received the invitation from the Prosecutor General of Egypt to visit Cairo for the above-mentioned objectives on December 2021 when he was participating in the 9th session of the United Nations Convention against Corruption (UNCAC) in Sharm El Sheikh.