Արթուր Դավթյանը պաշտոնական այցով մեկնել է Եգիպտոս
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը քառօրյա պաշտոնական այցով մեկնել է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետություն:
Այցի շրջանակներում նախատեսված են հանդիպումներ, մասնավորապես, Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության գլխավոր դատախազի, վարչական վերահսկողության ծառայության ղեկավարի հետ:
Նախատեսված է ՀՀ և ԵԱՀ գլխավոր դատախազների հանդիպման արդյունքներով պայմանավորված՝ ՀՀ և ԵԱՀ գլխավոր դատախազությունների միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրում:
Այցի օրակարգում, երկու երկրների ջերմ, բարեկամական կապերին համահունչ, Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև իրավական ոլորտում հարաբերություններին նոր շունչ հաղորդելն է՝ հիմնված 2007թ. ապրիլի 15-ին Կահիրեում ստորագրված՝ երկու երկրների միջև քրեական գործերով իրավական փոխադարձ օգնության և հանձնման մասին համաձայնագրերի վրա, այդ համատեքստում՝ նաև դատախազական կառույցների միջև գործակցության խթանումը:
Վերոնշյալ նպատակներով Կահիրե այց կատարելու հրավերը Արթուր Դավթյանը ԵԱՀ գլխավոր դատախազից ստացել է 2021թ. դեկտեմբերին Շարմ Էլ Շեյխ քաղաքում կայացած Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիայի (UNCAC) անդամ երկրների համաժողովի 9-րդ նստաշրջանին մասնակցության շրջանակներում:

Артур Давтян с рабочим визитом находится в Египте
Генеральный прокурор РА Артур Давтян с четырехдневным рабочим визитом посетил Арабскую Республику Египет.
В ходе визита запланированы встречи, в частности, с генеральным прокурором Арабской Республики Египет, руководителем Службы административного контроля.
По результатам встречи генеральных прокуроров РА и АРЕ предусматривается подписание меморандума о взаимопонимании между Генеральными прокуратурами РА АРЕ.
Цель визита- вдохнуть в отношения новую жизнь в правой сфере между Арменией и Египтом на основе соглашений об оказании взаимной правовой помощи по уголовным делам и о выдаче, подписанных между двумя странами в Каире 15 апреля 2007 года, в этом контексте также способствовать развитию сотрудничества между структурами прокуратуры.
Артур Давтян получил приглашение посетить Каир с вышеупомянутыми целями от генерального прокурора АРЕ в декабре 2021г. в рамках участия в 9-й сессии Конференции государств-участников Конвенции ООН против коррупции (UNCAC), которая прошла в Шарм-эль-Шейхе.