2021թ. ԱԺ արտահերթ ընտրություններին ընտրակաշառք տալու գործով հերթական մեղադրական դատավճիռն է կայացվել
ՀՀ ոստիկանության Գավառի բաժնում 2021թ. հունիսի 9-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և նույն հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով հարուցված և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության Գավառի տարածքային գրասենյակի քարտուղար Սոնյա Զաքոյանը նախնական համաձայնություն է ձեռք բերել նույն գրասենյակի աշխատանքները համակարգող, ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններին «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակի 83-րդ հերթական համարի պատգամավորի թեկնածու Արամայիս Ապրոյանի հետ՝ ընտրությունների ժամանակ նշված կուսակցության օգտին կողմ քվեարկելու համար շուրջ ութ տասնյակ ընտրողների սննդամթերքի տեսքով կաշառք տալու վերաբերյալ: Ա. Ապրոյանի պահանջով նա նախապես ձեռք բերած տարբեր սննդամթերքն ըստ միևնույն ապրանքատեսակների խմբաքանակի տեղավորել է մեկական փաթեթներում և հնարավոր բացահայտումից խուսափելու նպատակով կուսակցության Գավառի տարածքային գրասենյակից տեղափոխել Գավառ քաղաքում գտնվող իր բնակարան:
Դրանից հետո Ս. Զաքոյանը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության օգտին կողմ քվեարկելու համար նույն գրասենյակի ղեկավար Ա. Ապրոյանի հետ, նախնական համաձայնությամբ, համաձայն նախապես կազմված ցուցակի և դրանում ընդգրկված ընտրողների հետ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության, 2021թ. հունիսի 8-ին և 9-ին նշված բնակարան այցելած ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Գավառի տարածաշրջանի 31 ընտրողների տվել է յուրաքանչյուրին շուրջ 5420-ական կամ 10840 ՀՀ դրամ արժողությամբ տարբեր տեսակի սննդամթերքի տեսքով կաշառք:
Նախաքննության ընթացքում Ա. Ապրոյանին և Ս. Զաքոյանին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով:
2021թ.դեկտեմբերի 17-ին Ս. Զաքոյանի վերաբերյալ մասն անջատվել է քրեական գործից և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Գեղարքունիք մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան: Մեղարդական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել նաև Ա. Ապրոյանի մասով քրեական գործը:
Դատական քննության ընթացքում Ս. Զաքոյանի միջնորդության հիման վրա, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի իրավակարգավորումների համաձայն, իրականացվել է համաձայնության վարույթ, որի արդյունքներով դատարանը 2022թ. մայիսի 4-ին կայացրել է մեղադրական դատավճիռ` Ս. Զաքոյանին մեղավոր ճանաչելով իրեն մեղսագրված հանցավոր արարքի կատարման համար: ՀՀ քրեական օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի կարգով պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել՝ չորս տարի ժամկետով փորձաշրջանի սահմանմամբ, միաժամանակ ամբաստանյալի վրա դրվել են ուղղմանը նպաստող այլ պարտականություններ:

Вынесено очередное обвинение по делу о даче избирательных взяток на внеочередных выборах в Национальное собрание в 2021г.
Предварительным следствием по уголовному делу, расследуемому в специальной следственной службе РА, возбужденному по  ч. 1 ст. 154.1 и по пп. 1 и 2 ч. 4 той же статьи уголовного кодекса РА 09.06.2021г. в Гаварском отделе Полиции РА, было установлено, что  секретарь партии «Процветающая Армения» Гаварского территориального офиса Соня Закоян, по предварительной договоренности с координирующим работы офиса,  кандидатом от партии «Процветающая Армения» Арамаисом Апрояном,  раздала более чем 80 избирателям продовольственные товары в виде взятки, чтобы они проголосовали за указанную партию во время выборов. По просьбе Апрояна А. она поместила заранее приобретенные различные продукты питания в пакеты, и чтобы избежать возможного разглашения, перевезла товары из гаварского регионального офиса партии в свою квартиру в Гаваре.
После этого С. Закоян по предварительной договоренности с руководителем  офиса «Процветающая Армения» Апрояном А., согласно заранее составленному списку и ранее достигнутой договоренности с включенными в него избирателями проголосовать за партию, 8-го и 9-го июня 2021г. 31 избирателю Гаварского района Гегаркуникской области Республики Армения, посетивших указанную квартиру раздала каждому из них взятку в виде различных продуктов питания на сумму 5.420 или 10.840 драмов.
На предварительном следствии Апрояну А. и Закояну С. было предъявлено обвинение по пунктам 1 и 2 части 4 статьи 154.2 уголовного кодекса РА.
17 декабря 2021 года часть о Закояне С. была выделена из уголовного дела и направлена ​​в суд общей юрисдикции первой инстанции Гегаркуникской области с обвинительным заключением. В суд направлено также уголовное дело в отношении Апрояна А. вместе с обвинительным  заключением.
В ходе судебного следствия по ходатайству Закояна С. в соответствии с правовыми нормами уголовно-процессуального кодекса РА было осуществлено производство по соглашению о сотрудничестве, по результатам которого 4 мая 2022г. суд вынес обвинительный приговор, и Закоян С. была признана виновной в совершении преступного деяния. В соответствии со статьей 70 УК РА наказание условно не применялось, с испытательным сроком на четыре года, при этом на подсудимую возложены иные обязанности, способствующие ее исправлению.