Միջնորդագրեր հեռահաղորդակցության ոլորտի ընկերություններին՝ արգելափակելու պոռնկության տարածմանը նպաստող կայքը
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 262-րդ հոդվածի 3-րդ  մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ այլազգի մարմնավաճառ կանանց պոռնկությամբ զբաղվելուն նպաստելու դիտավորությամբ մի շարք անձինք ստեղծել են կայուն հանցավոր խումբ: Վերջինիս անդամները հիմնականում առցանց եղանակներով հավաքագրել են ՌԴ, Բելառուսի քաղաքացի մարմնավաճառներ և առաջարկել տարբեր երկրներում, այդ թվում՝ ՀՀ-ում զբաղվել մարմնավաճառությամբ՝ խոստանալով անընդմեջ ապահովել հաճախորդներով, ինչպես նաև՝ կոնկրետ երկրում ապահովելով բնակության վայրով և անհրաժեշտ պայմաններով՝ դրա դիմաց «վաստակած» գումարների կեսը խմբին փոխանցելու պայմանով:
Կազմակերպված խմբի կազմում առցանց եղանակով ընդգրկել են նաև վարձակալությամբ բնակարանների տրամադրմամբ զբաղվող անհատ քաղաքացիների, Երևանում գործող կազմակերպության սեփականատիրոջ ու աշխատակցի, որոնք, ստանձնել են ՀՀ ժամանած մարմնավաճառներին՝ պոռնկությամբ զբաղվելու նպատակով բնակարանով ապահովելու պարտականությունը:
Կազմակերպված հանցավոր խմբի անդամները հեռահաղորդակցման հարթակներով այլ երկրի քաղաքացի հանդիսացող կանանց հետ վարել են հաղորդագրություններ, իսկ համաձայնության գալուց հետո պահանջել և ստացել են նրանց՝ էրոտիկ բնույթի լուսանկարները, դրանցով անհատական էջեր ստեղծել էսկորտ ծառայությունների մատուցման նպատակ հետապնդող կոնկրետ համացանցային կայքում: Ապա՝ խմբի մի շարք անդամներ կազմակերպել են մարմնավաճառ կանանց ժամանումը, Երևան քաղաքի Կենտրոն թաղամասում գտնվող տարբեր բնակարանները պոռնկությամբ զբաղվելու նպատակով, վարձակալությամբ գումարի դիմաց նրանց տրամադրումը:
Հաճախորդները նշված կայքի միջոցով կապ են հաստատել կազմակերպված խմբի անդամների հետ: Վերջիններս հաճախորդների հետ պայմանավորվել են սեռական ծառայությունների մատուցման ժամի և գումարի մասին, ապա՝ դրանք հստակեցնելուց հետո նոր միայն հաճախորդներին փոխանցել են մարմնավաճառներին տրամադրված  բնակարանների հասցեները: Վերջիններս այդ հասցեներում ընդունել են հաճախորդներին, նրանցից վերցրել մարմնավաճառության համար 1 ժամի դիմաց 200 ԱՄՆ դոլար, հետագայում ստացված գումարի կեսը փոխանցել հանցախմբի անդամներին:
Քրեական գործով մի շարք անձանց մեղադրանք է առաջադրվել կազմակերպված խմբի կազմում պոռնկությամբ զբաղվելուն նպաստելու համար:
Գործի նյութերի ուսումնասիրությունը փաստում է, որ նշված համացանցային կայքին հասանելիությունը ներկայումս էլ շարունակում է հանդիսանալ հանցագործություններին նպաստող հանգամանք, քանի որ անձինք շարունակում են օգտվել կայքից:
Ելնելով պոռնկությամբ զբաղվելուն նպաստող պայմանների վերացմանանհրաժեշտությունից՝  ՀՀ գլավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունից միջնորդագրեր են ուղարկվել բջջային հեռահաղորդակցության հայաստանյան երեք ընկերությունների՝ «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ի, «Յուքոմ» ՓԲԸ-ի և «Թիմ Տելեկոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեններին՝ ձեռնարկելու գործուն միջոցներ բաժանորդների հասանելիությունը էսկորդ նպատակներ հետապնդող տվյալ կայքն արգելափակելու համար և ձեռնարկված միջոցառումների և արդյունքների մասին հայտնել ՀՀ գլխավոր դատախազությանը:

Ходатайства телекоммуникационным компаниям с просьбой заблокировать сайт, пропагандирующий проституцию
Предварительным следствием по уголовному делу, возбужденному по части 3 статьи 262 Уголовного кодекса РА, установлено, что ряд лиц сформировали устойчивую преступную группу с целью содействия проституции иностранных женщин. Члены последней в основном завербовали проституток из России и Белоруссии онлайн, и предложили им заниматься проституцией в разных странах, в том числе и в Армении, обещая постоянно предоставлять им клиентов, а также предоставить им место жительства и условия в конкретной стране при условии передачи группе половины «заработанных денег».
В состав организованной группы в режиме онлайн также вошли отдельные граждане, занимающиеся сдачей квартир, владелец и сотрудник организации, действующей в Ереване, взявшие на себя обязанности по предоставлению проституткам квартир, прибывшим в Армению для занятия проституцией.
Члены организованной преступной группы на коммуникационных площадках вели переписки с женщинами, являющимися гражданками другой страны, а после достижения договоренности потребовали и получили их эротические фотографии, создали с ними персональные страницы на конкретном сайте эскорт-услуг. Затем ряд членов группы организовали приезд проституток, предоставление различных квартир в районе Кентрон г. Еревана для занятий проституцией и сдачу их в аренду за плату.
Через этот сайт клиенты связывались с членами организованной группы. Последние договаривались с клиентами о количестве времени оказания сексуальных услуг, затем, только после их уточнения клиентам сообщали адреса квартир, предоставленных проституткам. Последние принимали клиентов по этим адресам, брали с них 200 долларов за один час занятия проституцией, а позже переводили половину денег членам банды.
Ряду лиц по уголовному делу было предъявлено обвинение за посредничество и подстрекательство к проституции в составе организованной группы.
Исследование материалов дела свидетельствует о том, что доступ к указанному веб- сайту в настоящее время продолжает являться обстоятельством, способствующим преступлениям, поскольку лица продолжают пользоваться им.
В связи с необходимостью устранения условий, способствующих занятиям проституцией, из Управления по преступлениям против человека Генеральной прокуратуры РА были направлены ходатайства генеральным директорам трех армянских компаний мобильной связи: ЗАО «МТС Армения», ЗАО «Юком» и ЗАО «Тим Телеком Армения» о принятии действенных мер по блокированию доступа к данному сайту абонентов, преследующих эскорд цели, и сообщении результатах принятых мер в Генеральную прокуратуру.