Նվազել են ՃԵԿ հանցավոր խախտումները, դրանց արդյունքում մահվան դեպքերը և սեփականության դեմ ուղղղված հանցագործությունները. ամփոփում
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, 2022թ. առաջին եռամսյակում հանրապետությունում արձանագրվել է ՀՀ դատախազության կողմից որպես առաջնահերթություն հռչակված մի քանի առանցքային ուղղություններով հանցավորության դինամիկայի շոշափելի բարելավում:
2022թ. առաջին եռամսյակում, ի թիվս այլ հանցատեսակների արձանագրվել է նաև ճանապարհային երթևեկության հանցավոր խախտումների և դրանց հետևանքով մահվան ելքով դեպքերի էական նվազում: Եթե 2021թ. առաջին երեք ամիսներին արձանագրվել էր ճանապարհատրանսպորտային հանցագործության 381 դեպք, որոնցից 60-ը՝ մահվան ելքով, ապա 2022թ. նույն ժամանակահատվածում գրանցվել է նման 337 դեպք, որոնցից մահվան ելքով դեպքերը եղել են 49-ը: Այսինքն ՃԵԿ հանցավոր խախտումները նվազել են 11.5%-ով, իսկ մահվան ելքով դեպքերը՝ 18.3%-ով:
Ընդ որում՝ բարելավվել է նաև այս բնույթի հանցագործությունների բացահայտման արդյունավետությունը: Եթե 2021թ. բացահայտվել է ՃԵԿ հանցավոր խախտումների դեպքերի 63.6%-ը, ապա 2022թ.՝ 75%-ը: Մահվան ելքով դեպքերի բացահայտման ցուցանիշն աճել է 16.6 տոկոսով (2021թ. առաջին եռամսյակում՝ 44.1%, իսկ 2022թ.՝ 60.7%):
Դրական տեղաշարժն էականորեն պայմանավորված է նախորդ տարվա ընացքում ճանապարհատրանսպորտային երթևեկության անվտանգության բարձրացման և ՃԵԿ խախտումների կանխարգելման ուղղությամբ ՀՀ դատախազության կողմից դատախազական ներգործության գործիքակազմի ակտիվ կիրառմամբ ավտոճանապարհներին երթևեկության անվտանգության ապահովման հասցեական միջոցառումների իրականացմամբ, նման հանցատեսակով պատժողական քաղաքականության խստացմամբ:
Դրական միտումներ են առկա մեկ այլ՝ ավանդաբար խնդրահարույց համարվող սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների դեմ պայքարում: Այս բնույթի հանցագործությունների դեպքերը 2022թ. առաջին եռամսյակում նվազել են 141-ով կամ 4.3%-ով (2021թ.՝ 2471 դեպք, 2022թ.՝ 2360): Ընդ որում՝ դրանց բացահայտման ցուցանիշը կազմել է 52%` 2021թ. առաջին եռամսյակի 49.5%-ի դիմաց: Անձնական գույքի հափշտակությունների դեպքերը նվազել են շուրջ 10%-ով, ավազակությունները՝ 7.7%-ով: Եթե 2021թ. առաջին երեք ամիսներին արձանագրվել է գողության 2471 դեպք, ապա 2022թ.՝ 2360, այսինքն գողության դեպքերը նվազել են 111-ով, կամ 4.5%-ով:
Հատկանշական է, որ արձանագրվել է բնակարանային գողությունների շոշափելի նվազում: Մասնավորապես, 2022թ. 1-ին եռամսյակում հանրապետությունում արձանագրվել է բնակարանային գողության 284 դեպք, այն պարագայում, երբ 2021թ. նույն ընթացքում գրանցվել էր նման 325 դեպք, այսինքն դեպքերը նվազել են 41-ով կամ 12,6%-ով: Դրան զուգահեռ, եթե 2021թ. առաջին եռամսյակում արձանագրված բնակարանային գողությունների բացահայտման ցուցանիշը կազմել էր 41,6%, ապա 2022թ.՝ 51,6%:
Բնակարանային գողությունների դեմ քրեաիրավական պայքարը տարիներ շարունակ ՀՀ դատախազության կողմից հռչակված է որպես առաջնահերթություն: Դրա շրջանակում դատախազության ստորաբաժանումները շարունակաբար իրականացնում են այս հանցատեսակի առումով առավել ռիսկային և խոցելի բնակտարածքների քարտեզագրում՝ արձանագրվող դեպքերին նպաստած պատճառների վերացմանն ուղղված կոնկրետ առաջարկություններով միջնորդագրեր և հաղորդումներ ուղղելով պատկան մարմիններին:
Ոստիկանության, ՏԻՄ մարմինների հետ գործակցությամբ բազմաբնակարան շենքերի մուտքերը կահավորվում են կոդավորված փականներով դռներով, լուսավորության, տեսահսկման սարքերով: Ոստիկանության կարգախմբերը համեմատաբար ավելի ուժեղացված ծառայություն են իրականացնում հանցավորների թիրախ հանդիսացող թաղամասերում, բնակտարածքներում:
Այս բնույթի հանցագործությունները տաք հետքերով բացահայտելու և քննությունների արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով Գլխավոր դատախազությունը մշակել և շրջանառության մեջ է դրել բնակարանային գողությունների քննության մեթոդական ուղեցույց:

Сократилось число нарушений ПДД, в следствие чего и число случаев смерти и преступлений, направленных против собственности. Подведение итогов
Как уже было отмечено, в первом квартале 2022г. в республике регестрировано ощутимое улучшение динамики претсупности в нескольких направлениях, объявленных как приоритетными для прокуратуры РА.
В первом квартале 2022г. в числе иных видов престпления регестрировано также значительное снижение случаев смерти в результате нарушений правил дорожного движения. Если в первом квартале 2021г. регестрировано 381 случаев дорожнотранспортных преступлений, 60 из которых со смертельным исходом, то в тот же период 2022г. регестрировано 337 таких случаев, 49 – во смертельным исходом. То есть, правонарушения ПДД сократились на 11.5%, а случаи смерти – на 18.3%.
Кроме того, улучшилась эффективность выявления такого вида преступлений. Если в 2021г. выявлено 63.6% случаев правонарушений ПДД, то в 2022г. – 75%. Количество выяления случаев со смертильным исходом увеличилось на 16.6% (в первом квартале 2021г. - 44.1%, а в 2022г. – 60.7%).
Положительная динамика значительно обусловлена осуществлением мероприятий по обеспечению безопасности автодорожного движения с активным применением инструментария прокурорского воздействия в направлении предотвращения ПДД нарушений, а также усилением наказательной политики.
Положительные тенденции явны в борьбе против преступлений против собственности. Случаи этого вида преступления в первом триместре 2022г. сократились на 141 или 4.3% (в 2021г. 2471 случаев, в 2022г. - 2360). При этом, процент их выявления составил 52%, в 2021г. – 49.5%. Случаи кражи личного имущества уменьшились примерно на 10%, грабежей - на 7,7%. Если в 2021 г. за первые три месяца было зарегистрировано 2471 факт хищений, то в 2022 году - 2360, т.е. количество краж уменьшилось на 111 или на 4,5%.
Примечательно, что значительно снизилось количество краж со взломом. В частности, в 2022 г. в первом квартале в республике зарегистрировано 284 случая квартирных краж, в 2021 г. за тот же период зарегистрировано 325 таких случаев, т.е. количество случаев уменьшилось на 41 или 12,6%. Параллельно, если в 2021 г. выявляемость краж со взломом в первом квартале составила 41,6%, то в 2022 году - 51,6%.
Уголовно-правовая борьба с кражами на протяжении многих лет объявлена приоритетной прокуратурой РА. В рамках этого подразделениями прокуратуры ведется постоянное картирование наиболее рискованно-уязвимых зон с точки зрения данного вида преступлений.
Подъезды многоквартирных домов во взаимодействии с полицией и органами местного самоуправления оборудуются кодовыми замками, дверями, осветительными приборами и устройствами видеонаблюдения. Подразделения полиции обеспечивают относительно более широкий спектр услуг в кварталах и жилых районах, предназначенных для преступников.
В целях выявления преступлений подобного характера, повышения эффективности расследований Генеральной прокуратурой разработано и распространено методическое пособие по расследованию квартирных краж.