2022թ. առաջին եռամսյակում ապանության, սպանության փորձերի և դիտավորությամբ առողջությանը վնաս պատճառելու դեպքերն էականորեն նվազել են
2022թ. առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է ՀՀ դատախազության կողմից վերջին տարիներին որպես առաջնահերթություն հռչակված մի քանի առանցքային ուղղություններով հանցավորության դինամիկայի շոշափելի բարելավում:
Մասնավորապես, ըստ ՀՀ ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնից ստացված տվյալների՝ 2021թ. առաջին կիսամյակի համեմատ միջին ծանրության հացնագործությունների դեպքերը նվազել են 13.1%-ով, առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքերը՝ 19.2%-ով (ծանր հանցագործությունների դեպքերի դինամիկան էական փոփոխություններ չի կրել): Ընդ որում միջին ծանրության հանցագործությունների բացահայտման ցուցանիշը կազմել է 47.9%, իսկ առանձնապես ծանր հանցագործություններինը՝ 54.3%, 2021թ. նույն ժամանակահատվածի համապատասխանաբար 43.5%-ի և 52.3%-ի դիմաց:
Հատկապես կարևոր է, որ ծանր հանցագործությունների նվազումը տեղի է ունեցել սպանության, սպանության փորձերի դեպքերի նվազման հաշվին: Եթե 2021թ առաջին եռամսյակում հանրապետությունում արձանագրվել էր սպանության 18 դեպք՝ ապա 2022թ.10 դեպք: Այսինքն սպանության դեպքերը նվազել են 44.4%-ով: 2022թ. արձանագրվել է սպանության փորձի 8 դեպք՝ 2021թ. 12 դեպքի դիմաց, կամ 33.3%-ով պակաս:
Զուգահեռաբար նվազել են նաև դիտավորությամբ առողջությանը վնաս պատճառելու և հատկապես ծանր վնաս պատճառելու դեպքերը: Եթե 2021թ. առաջին երեք ամիսներին արձանագրվել է դիտավորությամբ առողջությանը վնաս պատճառելու 221 դեպք, ապա 2022թ. նույն ընթացքում՝ 208 դեպք կամ շուրջ 6%-ով պակաս, իսկ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու դեպքերը նվազել են 15.2 %-ով (2021-ին՝ 66 դեպք, 2022-ին՝ 56):
Երկրում հացնավորության վիճակի գնահատման տեսանկյունից հանցագործության այս տեսակներով նվազման միտումները մեծապես պայմանավորված են եղել նախորդ և ընթացիկ տարում ապօրինի պահվող զենք զինամթերքի հայտնաբերման ուղղությամբ իրավապահ մարմինների կողմից  համակարգված մասշտաբային բնույթ կրող օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների իրականացմամբ:
Բացի այդ, դատախազության կողմից 2021թ. ընթացքում ոստիկանությանը հանձնարարություններ էին տրվել ձեռնարկելու անհետաձգելի համալիր միջոցառումներ՝ հանցածին միջավայր ստեղծող իրավիճակները պարզելու, վրեժխնդրության հողի վրա, շարունակություն ենթադրող, լարված իրավիճակները, նախկինում անձի կյանքի  դեմ ուղղված, ինչպես նաև զենքի գործադրմամբ հանցանք կատարած, քրեական ենթամշակույթի կրող անձանց, քրեածին տարրերի նկատմամբ օպերատիվ վերահսկողությունն ուժեղացնելու ուղղությամբ: Իսկ ՀՀ դատախազության ստորաբաժանումներին ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից տրվել էր կոնկրետ գործողությունների մատնանշմամբ նախաքննական և օպերատիվ-հետախուզական մարմիններին ցուցումներ ու հանձնարարություններ տալու, դրանցով կոնկրետ արդյունքներ ապահովելուն հետամուտ լինելու հանձնարարություն: Արդյունքում 2022թ.  սկզբում Երևան քաղաքում, Լոռու մարզում բացահայտվել և կանխվել են առանձնապես ծանր և ծանր հանցագործությունների դեպքեր:

В первом квартале 2022 года значительно снизилось количество случаев убийств, покушений на убийство и умышленного нанесения вреда здоровью
В первом квартале 2022 г., по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, в Республике Армения было зарегистрировано значительное улучшение динамики преступности по ряду ключевых направлениях, объявленных в последние годы как приоритетными.
В частности, согласно данным, полученным из Информационного центра Полиции РА, по сравнению с первым полугодием 2021г. количество дел по преступлениям средней тяжести уменьшилось на 13.1%, дел по особо тяжким преступлениям - на 19.2% (динамика дел по тяжким преступлениям существенно не изменилась). При этом показатель раскрываемости преступлений средней тяжести в 2021 году составил 47.9%, а особо тяжких – 54.3%.
Особенно важно, что снижение тяжких преступлений произошло за счет уменьшения количества убийств и покушений на убийства. Если в первом квартале 2021 года в республике было зарегистрировано 18 убийств, то в 2022 году – 10 случаев. То есть, количество убийств уменьшилось на 44.4%. В 2022 году зарегистрировано 8 случаев покушений на убийство.
В то же время уменьшилось количество случаев умышленного причинения вреда здоровью, особенно тяжкого.
С точки зрения оценки состояния преступности в стране тенденции к снижению данных видов преступлений во многом были обусловлены проведением масштабных оперативно-розыскных мероприятий, скоординированных правоохранительными органами, по выявлению незаконно хранимого оружия и боеприпасов.
Кроме того, в ходе 2021г. прокуратурой были даны поручения сотрудникам полиции по принятию неотлаженных комплексных мер по направлению выявления ситуации, создающей преступную атмосферу, усиления оперативного контроля в отношении криминальных элементов.
А подразделениям прокуратуры РА было дано поручение Генеральным прокурором РА по дачи указаний и поручений оперативно-розыскным органам и органам предварительного расследования с указанием конкретных действий. В результате в начале 2022г. в Ереване, Лорийской области были выявлены и предотвращены случаи особо тяжких и тяжких преступлений.