Քրեական գործերով մինչդատական վարույթի թվայնացումը մեկնարկում է
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գևորգ Բաղդասարյանն ընդունել է Պետական համակարգի արդիականացման ծրագրի պատասխանատու Ահարոն Մկրտչյանին և Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչ Արման Վաթյանին։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մինչդատական վարույթում քրեական գործերի կառավարման էլեկտրոնային համակարգի ներդրման ծրագրի ամփոփմանն առնչվող հարցեր։
Գլխավոր դատախազի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել Համաշխարհային բանկի ցուցաբերած օժանդակության համար։ Նա նշել է, որ ներդրվող էլեկտրոնային համակարգը նպաստելու է քրեական գործերի քննության և դրանց նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետության բարձրացմանը։ Գևորգ Բաղդասարյանը հավելել է, որ համակարգը նաև լրացուցիչ երաշխիքներ է ստեղծելու մարդու իրավունքների պաշտպանության համար։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են մշակված ծրագրի գործարկման առնչվող գործնական հարցեր և պայմանավորվածություն ձեռք բերել համակարգի գործարկումը պիլոտային փորձարկմամբ սկսելու, դրան զուգահեռ քրեական վարույթ իրականացնող պաշտոնատար անձանց պատշաճ ուսուցումն ապահովելու, իսկ ամիսներ անց՝ ամբողջությամբ էլեկտրոնային կառավարմամբ մինչդատական քրեական վարույթին անցնելու կապակցությամբ։
Ծրագրի պատասխանատուները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել համագործակցությունը և հետագա նոր ծրագերի միջոցով օժանդակել համակարգի հետագա կատարելագործմանն ու տեխնիկական վերազինմանը։

Digitalization of pre-trial proceedings by criminal cases begins
The RA Deputy Prosecutor General Gevorg Baghdasaryan received the Head of the State System Modernization Program Aharon Mkrtchyan and the representative of the World Bank Arman Vatyan. During the meeting, issues related to summing up the results of the program for the introduction of an electronic system for managing criminal cases in pre-trial proceedings were discussed.
Deputy Prosecutor General thanked for the assistance provided by the World Bank. He noted that the introduced electronic system will help to improve the efficiency of the investigation of criminal cases and prosecutorial supervision over them. Gevorg Baghdasaryan added that the system will also create additional guarantees for the protection of human rights.
The meeting participants discussed practical issues related to the launch of the developed program and agreed to start operation, at the same time to conduct proper training of officials involved in criminal proceedings.
Responsible people of the program expressed their readiness to continue cooperation, support further improvement and technical re-equipment of the system through further new programs.