Քրեական գործերով մինչդատական վարույթի թվայնացումը մեկնարկում է
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գևորգ Բաղդասարյանն ընդունել է Պետական համակարգի արդիականացման ծրագրի պատասխանատու Ահարոն Մկրտչյանին և Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչ Արման Վաթյանին։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մինչդատական վարույթում քրեական գործերի կառավարման էլեկտրոնային համակարգի ներդրման ծրագրի ամփոփմանն առնչվող հարցեր։
Գլխավոր դատախազի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել Համաշխարհային բանկի ցուցաբերած օժանդակության համար։ Նա նշել է, որ ներդրվող էլեկտրոնային համակարգը նպաստելու է քրեական գործերի քննության և դրանց նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետության բարձրացմանը։ Գևորգ Բաղդասարյանը հավելել է, որ համակարգը նաև լրացուցիչ երաշխիքներ է ստեղծելու մարդու իրավունքների պաշտպանության համար։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են մշակված ծրագրի գործարկման առնչվող գործնական հարցեր և պայմանավորվածություն ձեռք բերել համակարգի գործարկումը պիլոտային փորձարկմամբ սկսելու, դրան զուգահեռ քրեական վարույթ իրականացնող պաշտոնատար անձանց պատշաճ ուսուցումն ապահովելու, իսկ ամիսներ անց՝ ամբողջությամբ էլեկտրոնային կառավարմամբ մինչդատական քրեական վարույթին անցնելու կապակցությամբ։
Ծրագրի պատասխանատուները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել համագործակցությունը և հետագա նոր ծրագերի միջոցով օժանդակել համակարգի հետագա կատարելագործմանն ու տեխնիկական վերազինմանը։

Начинается цифровизация досудебного производства по уголовным делам
Заместитель Генерального прокурора РА Геворг Багдасарян принял руководителя программы модернизации государственной системы Аарона Мкртчяна и представителя Всемирного банка Армана Ватьяна. В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с подведением итогов программы внедрения электронной системы управления уголовными делами в досудебном производстве.
Заместитель Генерального прокурора поблагодарил за помощь, оказанную Всемирным банком. Он отметил, что внедренная электронная система будет способствовать повышению эффективности расследования уголовных дел и прокурорского надзора в отношении них. Геворг Багдасарян добавил, что система также создаст дополнительные гарантии защиты прав человека.
Участники встречи обсудили практические вопросы, связанные с запуском разработанной программы и договорились начать эксплуатацию, одновременно провести надлежащее обучение должностных лиц, осуществляющих уголовное производство.
Ответственные лица программы выразили готовность продолжить сотрудничество, поддержать дальнейшее совершенствование и техническое перевооружение системы посредством дальнейших новых программ.