2020-2022թթ. ընթացքում բացահայտվել է հանցագործություններով պետությանը և համանքներին պատճառված 467մլրդ դրամի վնաս, որից վերականգնվել է 51մլրդ դրամը
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ, ամփոփվել են ՀՀ նախաքննական մարմիններում քննվող կամ քննված քրեական գործերով պետությանը և համայնքին պատճառված, ինչպես նաև վերականգնված վնասի վերաբերյալ տվյալները 2022թ. մարտի 31-ի դրությամբ: Տվյալները ամփովել են աճողական կարգով։
Ըստ այդմ՝ 2020թ. հունվարի մեկից սկսած՝ 2022թ. մարտի 31-ի դրությամբ ՀՀ իրավասու մարմինների վարույթներում քննված կամ քննվող քրեական գործերով, որոնց մեծ մասն առնչվում են կոռուպցիոն և տնտեսական բնույթի հանցագործություններին, հարուցման պահին արձանագրվել է հանցագործությամբ պետությանը և համայնքներին պատճառված նախնական հաշվարկով 467.260.910.107 ՀՀ դրամի վնաս: Դրանից 455.070.473.327 դրամը հանդիսացել է պետությանը, իսկ 12.190.436.780 դրամը՝ համայնքներին պատճառված վնասը:
Քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում նշանակված փորձաքննությունների կամ այլ քննչական ու դատավարական գործողությունների արդյունքում նշված ընդհանուր վնասից արդեն իսկ հաստատվել է 233.857.381.815 ՀՀ դրամը, որից 231.532.450.211 դրամը հանդիսացել է պետությանը պատճառված վնասը, 2.324.931.604 դրամը՝ համայնքներին։
Նույն ժամանակահատվածում արձանագրված վնասից նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է 51.006.354.399 դրամը, որից 48.790.341.623 դրամը հանդիսացել է պետությանը պատճառված վնասը, 2.216.012.776 դրամը՝ համայնքներին։ 2022 թվականի մարտ ամսին վերականգնվել է նաև պետությանը պատճառված վնասից 379.250 ԱՄՆ դոլար:
Հիշյալ քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում արգելանք է դրվել 84.644.700 ՀՀ դրամի, 5.838.598.990 ՀՀ դրամ հաշիվների, 119 անուն շարժական և 240 անշարժ գույքերի ու 45 հողատարածքների նկատմամբ: Դրանցից գնահատված է 26.404.774.927 դրամ արժողությամբ շարժական և անշարժ գույքը, իսկ մնացածի արժեքը դեռ որոշված չէ։ Արգելանք է դրվել նաև 2.078.144.529 դրամի գույքերի վրա:
Հարկ է արձանագրել նաև, որ միայն 2022 թվականի 1-ին եռամսյակում վերականգնվել է պետությանը և համայնքներին պատճառված 2.5 անգամ ավել գումարի չափով վնաս, քան ամբողջ 2021թ. ընթացքում: Ընդ որում, միայն 3 ամսվա ընթացքում վերականգնված վնասն արդեն իսկ մոտենում է 2020 և 2021 թվականների ընթացքում վերականգնված վնասի չափի հանրագումարին: Եթե 2021թ. ընթացքում վերականգնվել է շուրջ 7 մլրդ ՀՀ դրամի չափով վնաս, 2020թ. ընթացքում՝ շուրջ 14.2 մլրդ ՀՀ դրամի չափով վնաս, ապա միայն 2022թ. 1-ին եռամսյակում արդեն իսկ վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառված՝ շուրջ 19 մլրդ ՀՀ դրամի չափով վնաս:

In 2020-2022 damage caused to the state and communities amounted to the sum of 467 billion drams, 51 billion drams of which were restored
By order of the RA Prosecutor General, the RA Prosecutor General's Office summed up the data on the cases investigated and being investigated in the RA preliminary investigation bodies, on the damage caused to the state and communities, as of March 31, 2022. The data is presented in ascending order.
In particular, from January 1, 2020 to March 31, 2022, in cases being in the proceedings of the competent authorities of the Republic of Armenia, most of which are related to corruption and economic crimes, the amount of damage to the state, according to preliminary data, is 455,070,473,327 drams, the damage caused to the communities is estimated at 12,190,436,780 drams.
As a result of the examination or other investigative and procedural actions appointed during the preliminary investigation, the damage for 233,857,381,815 drams has already been confirmed, of which 231,532,450,211 drams is damage caused to the state, and 2,324,931,604 drams - to communities.
During the same period, an amount of 51,006,354,399 drams was restored, of which 48,790,341,623 drams was damage caused to the state, 2,216,012,776 drams - to communities. In March 2022, an amount of $379,250 was recovered from the damage caused to the state.
During the preliminary investigation of the above-mentioned criminal cases, 84,644,700 drams, accounts of 5,838,598,990 drams, 119 units of movable property, 240 units of immovable property, and 45 land plots were seized. Property in the amount of 2,078,144,529 drams was also arrested.
For the first quarter of 2022, the amount recovered for the damage caused to the state and communities is 2.5 times the amount for the whole of 2021. At the same time, the amount of restored damage in just 3 months is already approaching the amount of damage restored in the period for 2020 and 2021.
If in 2021 the damage was restored in the amount of about 7 billion drams, and during 2020 - about 14.2 billion drams, then only in the first quarter of 2022, an amount of about 19 billion drams was restored.