ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հրավերով Հայաստան է ժամանել Վրաստանի գլխավոր դատախազը. ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր
Հայաստան է ժամանել Վրաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Իրակլի Շոթաձեի գլխավորած պատվիրակությունը:
Վրաստանի գլխավոր դատախազի այցը ՀՀ տեղի է ունենում դեռևս 2018թ. մայիսի 30-ին Վրաստան կատարած այցի ժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի կողմից արված հրավերի շրջանակում:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ապրիլի 19-ին կայացել է երկու երկրների գլխավոր դատախազների հանդիպումը:
Արթուր Դավթյանը շնորհակալություն է հայտնել իր վրաց գործընկերոջը՝ հրավերն ընդունելու և օբյեկտիվ պատճառներով հետաձգվող այցը հնարավոր դարձնելու համար: Նա հույս է հայտնել, որ բազմադարյա պատմամշակութային կապերի, Վրաստանում մեծաթիվ հայ համայնքի դերակատարությամբ պայմանավորված՝ երկու հարևան երկրների միջև զարգացող ջերմ, բարեկամական հարաբերություններին համահունչ, գլխավոր դատախազների հանդիպումները ևս կդառնան առավել հաճախակի:
ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ երկու պետությունների գլխավոր դատախազությունների միջև վստահության բարձր մակարդակը թույլ է տալիս օպերատիվ կերպով լուծելու երկուստեք բարձրացվող՝  իրավական փոխօգնության, հանձնման գործընթացների հետ կապված հարցերը: Նա օրինակելի է համարել էլեկտրոնային արդարադատության ներդրման և քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարի ոլորտներում փորձի փոխանակման հարցում համատեղ շահագրգիռ աշխատանքը:
Արթուր Դավթյանը նշել է, որ քրեական գործերով միջազգային-իրավական համագործակցությունն իրականացվում է ոչ միայն երկկողմ և բազմակողմ միջազգային պայմանագրերի, այլ նաև երկու երկրների դատախազությունների բարեկամական կապերի ու բարի կամքի հիման վրա: Նա բարձր է գնահատել Վրաստանի տարածքով Հայաստան ապրանքների տեղափոխման, զբոսաշրջության ոլոտրերում վրաց ժողովրդի ու պետության կողմից ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ ցուցաբերվող հոգատար վերաբերմունքը: Շեշտվել է հատկապես Ադրբեջանի կողմից Արցախի և Հայաստանի դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքներով պայմանավորված՝ հումանիտար խնդիրների լուծման հարցում վրացական կողմի ունեցած ներդրումը:
Վրաստանի գլխավոր դատախազ Իրակլի Շոթաձեն շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և վստահություն հայտնել, որ իր այցը նոր մակարդակի կտեղափոխի դատախազական կառույցների հարաբերությունները: Նա նշել է, որ հայ և վրաց ժողովուրդների եղբայրությունը դարերի պատմություն ունի, երկու երկրնեի միջև ապրանքաշրջանառությունը և քաղաքացիների փոխադարձ այցելությունները դինամիկ աճում են, և Վրաստանը Հայաստանին տարածաշրջանում մոտենում է որպես կարևոր հենարանի: Նա համոզմունք է հայտնել, որ իրավական ոլորտում երկու երկրների դատախազությունների համագործակցության խորացումը առավել կխթանի ինչպես այդ կապերի ամրապնդմանը, այնպես էլ անդրազգային հանցավորության դեմ համատեղ պայքարին: Իրակլի Շոթաձեն Արթուր Դավթյանին սիրով հրավիրել է մասնակցելու սեպտեմբերին Թբիլիսիում կայանալիք դատախազների միջազգային համաժողովին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են միմյանց երկրներում և հատկապես սահմանային անցակետերում երկու պետությունների քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության արդյունավետության բարձրացման, սահմանային շրջանների դատախազությունների միջև շփումների մեխանիզմների ստեղծման, հայ-վրացական սահմանին վերահսկողության ուժեղացման, ապօրինի սահմանահատումների դեմ համատեղ պայքարը կատարելագործելու հետ կապված հարցեր:
Հանդիպման արդյունքում Արթուր Դավթյանը և Իրակլի Շոթաձեն ստորագրել են Հայաստանի և Վրաստանի դատախազությունների միջև համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր: Վերջինս իրավական հիմքեր է ստեղծում համագործակցելու քրեական արդարադատության արդյունավետ իրականացմանն առնչվող տեղեկատվության և փորձի փոխանակման, դատախազությունների աշխատակիցների մասնագիտական կարողությունների զարգացման և այլ ուղղություններով:
Գլխավոր դատախազները հուշագրի ստորագրումը կարևորել են կողմերի միջև դեռևս 2005թ. կնքված իրավական օգնության և համագործակցության մասին հուշագրից հետո գործակցությունը թարմացնելու, երկկողմ ներկայիս պահանջներին համապատասխանեցնելու, դատախազների միջև նաև միջնանձնային կապերը խթանելու առումով:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերել առաջիկայում մշակել և ընդունել հուշագրից բխող կոնկրետ միջոցառումների ծրագիր, ինչպես նաև ավելի հաճախակի դարձնել գլխավոր դատախազների մակարդակով հանդիպումները:

By the invitation of the RA Prosecutor General Artur Davtyan, the Prosecutor General of Georgia visited Armenia: a memorandum of cooperation was signed
A delegation headed by the Prosecutor General of the Republic of Georgia Irakli Shotadze arrived in Armenia.
The visit of the Prosecutor General of Georgia to the RA takes place within the framework of the invitation made by the RA Prosecutor General Artur Davtyan during his visit to Georgia on May 30, 2018.
The meeting of the Prosecutors General of the two countries took place on April 19 at the RA Prosecutor General's Office.
Artur Davtyan thanked his Georgian counterpart for accepting the invitation and making possible the postponed visit due to objective reasons.
He expressed hope that due to the centuries-old historical and cultural ties, the role of the large Armenian community in Georgia, the meetings of the Prosecutor General will become more frequent, which corresponds to the warm, friendly relations between the two neighboring countries.
The RA Prosecutor General stressed that the high level of trust between the Prosecutors General of the two countries allows for prompt resolution of issues related to the processes of mutual legal assistance and extradition. He considered exemplary joint interest in the introduction of e-justice and the exchange of experience in combating criminal subculture.
Artur Davtyan noted that international legal cooperation by criminal cases is carried out not only on the basis of bilateral, multilateral international treaties, but also on the basis of friendly relations and goodwill of the Prosecutor's Offices of the two countries. He highly appreciated the caring attitude of the Georgian people and the state towards the citizens of the Republic of Armenia in the areas of tourism, transportation of goods to Armenia through the territory of Georgia. The contribution of the Georgian side to the solution of humanitarian problems caused by the consequences of the aggressive war unleashed by Azerbaijan against Armenia was especially noted.
The Prosecutor General of Georgia Irakli Shotadze thanked for the warm welcome and expressed confidence that his visit would bring relations between the Prosecutor's Offices to a new level. He noted that the brotherhood of the Armenian-Georgian people has a long history, trade between the two countries, mutual visits of citizens are growing dynamically, Georgia is approaching Armenia in the region as an important pillar. He expressed confidence that the deepening of cooperation between the Prosecutor's Offices of the two countries in the legal sphere will further strengthen both these ties and the joint fight against transnational crime. Irakli Shotadze kindly invited Artur Davtyan to take part in the international conference of prosecutors to be held in Tbilisi in September.
During the meeting, issues related to increasing the effectiveness of protecting the rights of each other's citizens, especially at border checkpoints, creating communication mechanisms between border Prosecutor's Offices, strengthening control at the Armenian-Georgian border, and improving the joint fight against illegal border crossings were discussed.
Following the meeting, Artur Davtyan and Irakli Shotadze signed a memorandum of understanding and cooperation between the Prosecutor's Offices of Armenia and Georgia. The latter creates a legal basis for cooperation in other areas related to the effective implementation of criminal law information, exchange of experience, advanced training of prosecutors.
The Prosecutor General of Georgia and the Prosecutor General of Armenia stressed the importance of signing a memorandum by the parties in connection with the renewal of interaction, the development of interpersonal relations between prosecutors after the memorandum on legal assistance and cooperation signed back in 2005.
An agreement was reached in the near future to develop and adopt a program of specific activities arising from the memorandum, as well as to make meetings at the level of Prosecutors General more frequent.