ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հրավերով Հայաստան է ժամանել Վրաստանի գլխավոր դատախազը. ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր
Հայաստան է ժամանել Վրաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Իրակլի Շոթաձեի գլխավորած պատվիրակությունը:
Վրաստանի գլխավոր դատախազի այցը ՀՀ տեղի է ունենում դեռևս 2018թ. մայիսի 30-ին Վրաստան կատարած այցի ժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի կողմից արված հրավերի շրջանակում:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ապրիլի 19-ին կայացել է երկու երկրների գլխավոր դատախազների հանդիպումը:
Արթուր Դավթյանը շնորհակալություն է հայտնել իր վրաց գործընկերոջը՝ հրավերն ընդունելու և օբյեկտիվ պատճառներով հետաձգվող այցը հնարավոր դարձնելու համար: Նա հույս է հայտնել, որ բազմադարյա պատմամշակութային կապերի, Վրաստանում մեծաթիվ հայ համայնքի դերակատարությամբ պայմանավորված՝ երկու հարևան երկրների միջև զարգացող ջերմ, բարեկամական հարաբերություններին համահունչ, գլխավոր դատախազների հանդիպումները ևս կդառնան առավել հաճախակի:
ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ երկու պետությունների գլխավոր դատախազությունների միջև վստահության բարձր մակարդակը թույլ է տալիս օպերատիվ կերպով լուծելու երկուստեք բարձրացվող՝  իրավական փոխօգնության, հանձնման գործընթացների հետ կապված հարցերը: Նա օրինակելի է համարել էլեկտրոնային արդարադատության ներդրման և քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարի ոլորտներում փորձի փոխանակման հարցում համատեղ շահագրգիռ աշխատանքը:
Արթուր Դավթյանը նշել է, որ քրեական գործերով միջազգային-իրավական համագործակցությունն իրականացվում է ոչ միայն երկկողմ և բազմակողմ միջազգային պայմանագրերի, այլ նաև երկու երկրների դատախազությունների բարեկամական կապերի ու բարի կամքի հիման վրա: Նա բարձր է գնահատել Վրաստանի տարածքով Հայաստան ապրանքների տեղափոխման, զբոսաշրջության ոլոտրերում վրաց ժողովրդի ու պետության կողմից ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ ցուցաբերվող հոգատար վերաբերմունքը: Շեշտվել է հատկապես Ադրբեջանի կողմից Արցախի և Հայաստանի դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքներով պայմանավորված՝ հումանիտար խնդիրների լուծման հարցում վրացական կողմի ունեցած ներդրումը:
Վրաստանի գլխավոր դատախազ Իրակլի Շոթաձեն շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և վստահություն հայտնել, որ իր այցը նոր մակարդակի կտեղափոխի դատախազական կառույցների հարաբերությունները: Նա նշել է, որ հայ և վրաց ժողովուրդների եղբայրությունը դարերի պատմություն ունի, երկու երկրնեի միջև ապրանքաշրջանառությունը և քաղաքացիների փոխադարձ այցելությունները դինամիկ աճում են, և Վրաստանը Հայաստանին տարածաշրջանում մոտենում է որպես կարևոր հենարանի: Նա համոզմունք է հայտնել, որ իրավական ոլորտում երկու երկրների դատախազությունների համագործակցության խորացումը առավել կխթանի ինչպես այդ կապերի ամրապնդմանը, այնպես էլ անդրազգային հանցավորության դեմ համատեղ պայքարին: Իրակլի Շոթաձեն Արթուր Դավթյանին սիրով հրավիրել է մասնակցելու սեպտեմբերին Թբիլիսիում կայանալիք դատախազների միջազգային համաժողովին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են միմյանց երկրներում և հատկապես սահմանային անցակետերում երկու պետությունների քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության արդյունավետության բարձրացման, սահմանային շրջանների դատախազությունների միջև շփումների մեխանիզմների ստեղծման, հայ-վրացական սահմանին վերահսկողության ուժեղացման, ապօրինի սահմանահատումների դեմ համատեղ պայքարը կատարելագործելու հետ կապված հարցեր:
Հանդիպման արդյունքում Արթուր Դավթյանը և Իրակլի Շոթաձեն ստորագրել են Հայաստանի և Վրաստանի դատախազությունների միջև համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր: Վերջինս իրավական հիմքեր է ստեղծում համագործակցելու քրեական արդարադատության արդյունավետ իրականացմանն առնչվող տեղեկատվության և փորձի փոխանակման, դատախազությունների աշխատակիցների մասնագիտական կարողությունների զարգացման և այլ ուղղություններով:
Գլխավոր դատախազները հուշագրի ստորագրումը կարևորել են կողմերի միջև դեռևս 2005թ. կնքված իրավական օգնության և համագործակցության մասին հուշագրից հետո գործակցությունը թարմացնելու, երկկողմ ներկայիս պահանջներին համապատասխանեցնելու, դատախազների միջև նաև միջնանձնային կապերը խթանելու առումով:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերել առաջիկայում մշակել և ընդունել հուշագրից բխող կոնկրետ միջոցառումների ծրագիր, ինչպես նաև ավելի հաճախակի դարձնել գլխավոր դատախազների մակարդակով հանդիպումները:

По приглашению генерального прокурора РА Артура Давтяна Генеральный прокурор Грузии посетил Армению: подписан меморандум о сотрудничестве
В Армению прибыла делегация во главе с Генеральным прокурором Республики Грузия Ираклием Шотадзе.
Визит генерального прокурора Грузии в РА проходит в в рамках приглашения, сделанного генеральным прокурором РА Артуром Давтяном во время визита в Грузию еще 30 мая 2018 года.
Встреча генеральных прокуроров двух стран состоялась 19 апреля в Генеральной прокуратуре РА.
Артур Давтян поблагодарил своего грузинского коллегу за то, что он принял приглашение и сделал возможным отложенный визит по объективным причинам.
Он выразил надежду, что благодаря многовековым историческим и культурным связям, роли многочисленной армянской общины в Грузии встречи генеральных прокуроров станут более частыми, что соответствует теплым, дружеским отношениям между двумя соседними странами.
Генеральный прокурор РА подчеркнул, что высокий уровень доверия между генеральными прокурорами двух стран позволяет оперативно решать вопросы, связанные с процессами взаимной правовой помощи и экстрадиции. Он посчитал образцовым совместный интерес к внедрению электронного правосудия и обмену опытом борьбы с криминальной субкультурой.
Артур Давтян отметил, что международно-правовое сотрудничество по уголовным делам осуществляется не только на основе двусторонних, многосторонних международных договоров, но и на основе дружеских отношений и доброй воли прокуратур двух стран. Он высоко оценил заботливое отношение грузинского народа и государства к гражданам РА в сферах туризма, перевозки грузов в Армению через территорию Грузии. Особо отмечен вклад грузинской стороны в решение гуманитарных проблем, обусловленных последствиями развязанной Азербайджаном против Армении агрессивной войны.
Генеральный прокурор Грузии Ираклий Шотадзе поблагодарил за теплый прием и выразил уверенность, что его визит выведет отношения между прокуратурами на новый уровень. Он отметил, что братство армяно-грузинских народов имеет многовековую историю, товарооборот между двумя странами, взаимные визиты граждан динамично растут, Грузия приближается к Армении в регионе как к важной опоре. Он выразил уверенность, что углубление сотрудничества между прокуратурами двух стран в правовой сфере будет способствовать дальнейшему укреплению как этих связей, так и совместной борьбы с транснациональной преступностью. Ираклий Шотадзе любезно пригласил Артура Давтяна принять участие в международной конференции прокуроров, которая состоится в Тбилиси в сентябре.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы, связанные с повышением эффективности защиты прав граждан друг друга, особенно на пограничных пунктах пропуска, созданием механизмов связи между пограничными прокуратурами, усилением контроля на армяно-грузинской границе, совершенствованием совместной борьбы с незаконным переходом границ.
По итогам встречи Артур Давтян и Ираклий Шотадзе подписали меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве между прокуратурами Армении и Грузии. Последнее создает правовую основу для сотрудничества в других сферах, связанных с эффективной реализацией уголовно-правовой информации, обменом опытом, повышением квалификации прокурорских работников.
Генеральные прокуроры подчеркнули важность подписания меморандума сторонами в связи с обновлением взаимодействия, развитием межличностных связей между прокурорами после подписанного еще в 2005г. меморандума о правовой помощи и сотрудничестве.
Достигнута договоренность в ближайшее время разработать и принять программу конкретных мероприятий, вытекающих из меморандума, а также сделать встречи на уровне генеральных прокуроров более частыми.