ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի շնորհավորական ուղերձը ՀՀ ոստիկանության ծառայողի օրվա առթիվ
ՀՀ դատախազության և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ոստիկանության ծառայողի օրվա և ՀՀ ոստիկանության համակարգի 104-ամյակի կապակցությամբ:
Արդեն դարից ավելի է՝ Ոստիկանությունը կանգնած է Հայաստանի երեք հանրապետությունների ներքին անվտանգության առաջնագում՝ առանցքային դերակատարում ունենալով մեր երկրում հասարակական կարգի, օրինականության և իրավակարգի, քաղաքացիների իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության գործում:
Անուրանալի է իրենց աշխատանքին նվիրված և մասնագիտական բարձր հատկանիշներ ունեցող ոստիկանների ներդրումը հանցագործությունների կանխարգելման, հակազդման, բացահայտման մեր ընդհանուր գործում, որը նրանք իրականացնում են պատվով, իրենց առաքելության, պետության ու հասարակության առջև պատասխանատվության խորը գիտակցումով, ծառայության հանդեպ բարեխիղճ, երբեմն անձնազոհ վերաբերմունքով:
Պետականության և դրա անշրջելիության գաղափարը ամուր է արմատացած համակարգի հավաքական գիտակցության մեջ, ինչի հավաստումն է նաև զինված ուժերի կողքին երկրի սահմանների պաշտպանությանը ոստիկանների շարունակվող մասնակցությունը: Հավերժ հիշատակ մեր հայրենիքի պաշտպանության սրբազան գործին իրենց կյանքը նվիրաբերած Ոստիկանության մեր գործընկերներին:
Հայաստանի ոստիկանությունը բարեփոխման իր շարունակվող ընթացքով վերափոխվում է քաղաքացիակենտրոն իրավապահ մարմնի, որտեղ քաղաքացիների իրավունքների և օրինական շահերի պաշտպանությունից զատ, մարդու, հայրենակցի նկատմամբ հոգատարությունն ու սրտացավությունը զուգահեռվում են օրենքի, կարգ ու կանոնի պահպանության գործառույթին, ինչն արդարացիորեն հանգեցնում է Ոստիկանության նկատմամբ հանրության հարգանքի ավելացմանը:
Տեխնոլոգիական զարգացման ազդեցությամբ հանցավորության մեխանիզմների կատարելագործումը, կոռուպցիայի դեմ պայքարի նշաձողերի բարձրացումը նոր մարտահրավերներ են ողջ իրավապահ համակարգի համար, և դրանց հաղթահարումը մնում է մեր ընդհանուր առաջնահերթությունը: Այս խնդրի լուծման ճանապարհին ձևավորվել և զարգանում է Ոստիկանության հետ փոխըմբռնման, համագործակցության ամուր հենք և աշխատանքային առողջ մթնոլորտ:
Կրկին շնորհավորելով մասնագիտական տոնի առթիվ՝ Ոստիկանության համակարգին մաղթում եմ երիտասարդական ավյուն, արդյունավետ աշխատանք, վետերաններին՝ առողջություն և իրենց հարազատ համակարգի զարգացման անշեղ ընթացքով ու ձեռքբերումներով հպարտանալու բազում առիթներ, իսկ Ոստիկանության գործող ծառայողներին՝ շարունակական հաջողություններ ինչպես իրենց անձնական կյանքում, այնպես էլ մշտազբաղ, կանոնակարգվածություն չենթադրող բարդ աշխատանքում՝ ի շահ մեր պետության և ի բարօրություն մեր ժողովրդի:

Поздравительное послание Генерального прокурора Артура Давтяна по случаю дня работника Полиции РА
От имени Прокуратуры Армении и лично от себя поздравляю с Днем работника полиции и со 104-летием формирования системы полиции РА.
Полиция более века находится на передовой внутренней безопасности трех республик Армении, играя ключевую роль в деле защиты общественного порядка, законности и правопорядка, прав и свобод граждан в нашей стране.
Неоценим вклад полицейских, преданных своему делу и наделенных высокими профессиональными качествами, в наше общее дело по предотвращению, противодействию и раскрытию преступлений, которое они выполняют с честью, глубоким чувством ответственности перед своей миссией, государством и обществом, добросовестно, порой с самоотверженным отношением.
Идея государственности и ее необратимости прочно укоренилась в коллективном сознании системы, о чем свидетельствует продолжающееся участие полицейских в деле защиты границ страны рядом с ВС. Вечная память нашим коллегам-полицейским,  посвятившим свою жизнь святому делу защиты нашей Родины.
В ходе продолжающегося процесса реформ полиция Армении трансформируется в гражданско-ориентированный правоохранительный орган, в котором, помимо защиты прав и законных интересов граждан, параллельно с заботой и сердобольностью в отношении соотечественника осуществляются также функции по поддержанию закона, правопорядка, что вполне оправданно ведет к повышению общественного уважения к полиции.
Совершенствование механизмов борьбы против преступности под влиянием технологического развития, повышение планки борьбы против коррупции - новые вызовы для всей правоохранительной системы, и их преодоление остается нашим общим приоритетом. На пути решения этой проблемы сформировалась и развивается крепкая основа взаимопонимания и сотрудничества с полицией, а также здоровая рабочая атмосфера.
Еще раз поздравляю полицейских с профессиональным праздником и желаю эффективной работы, здоровья, продолжительных успехов как в личной жизни, так и в трудной работе на благо нашего государства и нашего народа.