Գյուլագարակ համայնքի ղեկավարի, նրա ընտանիքի անդամի և համայնքի ղեկավարի տեղակալի կողմից հայտարարագրման ենթակա տվյալներ թաքցնելու վերաբերյալ քրեական գործն ուղարկվել է դատարան
ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայությունից ստացված փաստաթղթերի հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախապատրաստված նյութերով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել են Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի ղեկավար Մ. Գ.-ի, վերջինիս հետ փոխկապակցված ընտանիքի անդամ Թ.Բ.-ի, ինչպես նաև Գյուլագարակ համայնքի ղեկավարի տեղակալ Ռ.Վ-ի կողմից իրենց 2020թ. տարեկան հայտարարագրերում հայտարարագրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերով գույքի և եկամուտների վերաբերյալ տվյալներ թաքցնելու հանգամանքներ:
Մասնավորապես, համայնքի ղեկավար Մ.Գ.-ն ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ներկայացրած՝ պաշտոնատար անձի 2020 թվականի տարեկան հայտարարագրում թաքցրել է հայտարարագրման ենթակա՝ սեփականության, ընդհանուր համատեղ սեփականության իրավունքով իր անվամբ գրանցված Լոռու մարզի Ագարակ համայնքի Լոռի Բերդ և հիմնականում Կուրթան գյուղերում գտնվող արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման, բնակելի նպատակային նշանակության 11 հողամասերը՝ որպես պահեստ օգտագործման նպատակով արտադրական նշանակության շինությամբ և բնակելի տնով, որոնց զուտ կադաստրային արժեքի հանրագումարը կազմում է 2,5մլն ՀՀ դրամ: Թաքցվել է նաև սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող «LEXUS GX 470» մակնիշի ավտոմեքենան, «ԳԵՏԱՎԱՆ» ՍՊԸ-ում ունեցած բաժնեմասը: Բացի այդ, Մ.Գ.-ն չի հայտարարագրել աշխատավարձի տեսքով 2020թ. ստացած եկամտից 2.822.648 ՀՀ դրամը:
Գյուլագարակ համայնքի ղեկավարի հետ փոխկապակցված Թ.Բ.-ն ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ներկայացրած 2020թ. պաշտոնատար անձի ընտանիքի անդամի տարեկան հայտարարագրում թաքցրել է հայտարարագրման ենթակա՝ սեփականության իրավունքով, ինչպես նաև համատեղ կամ բաժնային սեփականության իրավունքով իր անունով գրանցված Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի Կուրթան գյուղում գտնվող գյուղատնտեսական, բնակելի նպատակային նշանակության 11 հողամաս՝ ԱՀԿ շենքով, որոնց զուտ կադաստրային արժեքի հանրագումարը կազմում է 9.514.256 ՀՀ դրամ: Բացի այդ, վերջինս չի հայտարարագրել նաև 2020թ. ընթացքում իր հաշիվներում ունեցած ընդհանուր  20.898.491 ՀՀ դրամ գումարը:
Գյուլագարակ համայնքի ղեկավարի տեղակալ Ռ.Վ.-ն ներկայացրած 2020թ. պաշտոնատար անձի տարեկան հայտարարագրում թաքցրել է հայտարարագրման ենթակա՝ ընդհանուր համատեղ սեփականության իրավունքով գրանցված Լոռու մարզի Գյուլակարագ համայնքում գտնվող գյուղատնտեսական, կառուցապատման, բնակելի նպատակային նշանակության ընդհանուր 3 հողամաս, իրեն տրամադրված 1.350.000 ՀՀ դրամ վարկը, ինչպես նաև՝ 4.237.134,3 ՀՀ դրամի չափով եկամուտը:
2022թ. ապրիլի 2-ին նշված երեք անձանց վերջնական մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3143-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Նշված քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է, հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է վերաբեռրյալ մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործը, ըստ մեղադրանքի նշված երեք անձի. ուղարկել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ ըստ էության քննության առնելու:
2022թ. ընթացքում, ապրիլի 15-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազների հսկողության ներքո ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.2-րդ (hայտարարագրերը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով դիտավորությամբ չներկայացնելը) և 314.3–րդ (հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելը) հոդվածներով քննվել է 16 քրեական  գործ, որոնցից 12-ը՝ փոխանցվել է նախորդ տարվանից:
Վերոնշյալ քրեական գործերից 13-ը հարուցվել են հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելու կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելու (որից 1-ը՝ հարուցվել է  2022թ), իսկ 2-ը՝ hայտարարագրերը դիտավորությամբ չներկայացնելու       (2-ն էլ հարուցվել են 2022թ.) փաստերով, մեկ քրեական գործ հարուցվել է Հ քրեական օրենսգրքի 314.2 և 314.3-րդ հոդվածներով:
16 քրեական գործով 11 անձ ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, որից 10-ը՝ ՀՀ քրեական  օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածով:
Մեղադրական եզրակացությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ուղարկվել 3 քրեական գործ 5 անձի վերաբերյալ, որից 1-ով 1 անձի վերաբերյալ դատախազի կողմից որոշում է կայացվել ոչ արդրացնող ՝ գործուն զղջալու հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և քրեական գործի վարույթը  կարճելու վերաբերյալ:
Ընդ որում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.2-րդ հոդվածով նախատեսված արարքի քրեականացումից հետո (հոդվածը լրացվել է 09.06.17թ. ) 2022թ. առաջին անգամ մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 1 գործ 1 անձի վերաբերյալ:

Criminal case on concealment of data of the head of the Gyulagarak community, a member of his family, the deputy head of the community was sent to court
Based on the documents received from the State Control Service of the Republic of Armenia, according to the materials prepared by the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia, during the preliminary investigation of the criminal case initiated on the grounds of Part 1 of Article 314.3 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, it was revealed that the head of the Gyulagarak community of Lori region M.G., his family member T.B., as well as R.V., the deputy head of the Gyulagarak community, hid information about property and income in 2020 which were subject to declaration in annual declarations.
In particular, the head of the community M.G. hid the subject of declaration in the annual declaration of an official submitted to the RA Commission on Corruption Prevention, particularly, joint property registered in his name, located in the villages of Kurtan and Lori Berd, Agarak community, Lori region, 11 residential land plots with an industrial building under warehouse, with a residential building, the total cadastral value of which is 2.5 million drams. The LEXUS GX 470 car belonging to him and his share in GETAVAN LLC were also hidden. In addition, M.G. did not declare 2,822,648 drams from the income received in the form of wages for 2020.
T.B., who is related to the head of the Gyulagarak community, hid in the annual declaration of a family member of an official for 2020, submitted to the RA Commission for the Prevention of Corruption, the subject of declaration, the property registered in his name, 11 agricultural and residential land plots in the village Kurtan of the Gyulagarak community of Lori region, the total cadastral value of which is 9.514.256 drams. In addition, the latter did not declare the total amount of AMD 20.898.491 on his accounts during 2020.
Deputy head of the Gyulagarak community, R.V., hid in the annual declaration of an official for 2020 the subject of declaration, property, 3 common agricultural, construction and residential land plots located in the Gyulakarag community of Lori region, a loan granted to him in the amount of 1,350,000 drams, as well as income in the amount of 4.237.134, 3 drams.
02.04.2022 the three mentioned persons were finally charged under Part 2 of Article 3143 of the RA Criminal Code.
The preliminary investigation of the said criminal case has been completed, the supervising prosecutor has approved the indictment on the criminal case against the three mentioned persons, and the case has been sent to the court of general jurisdiction of first instance of Yerevan for consideration on the merits.
As of April 15, 2022, under the supervision of prosecutors of the Procedural Supervision Department of the RA Prosecutor General’s Office over the activities of the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia, 16 criminal cases were investigated under Articles 314.2 and 314.3 of the RA Criminal Code, 12 of which were transferred from the previous year.
13 of these criminal cases were initiated on the grounds of knowingly providing false information in declarations or concealing information subject to declaration (1 of which was initiated in 2022), 2 - on the grounds of deliberate failure to file declarations (2 were initiated in 2022), one criminal case was initiated under Articles 314.2 and 314.3 of the RA Criminal Code.
In 16 criminal cases 11 persons are involved as defendants, 10 of whom, under Article 314.3 of the RA Criminal Code.
3 criminal cases against 5 persons, together with the indictment, were sent to the RA General Prosecutor's Office, on one of which, against one person, the prosecutor issued a decision on suspension of criminal prosecution and on termination of the proceedings of the criminal case.
Moreover, after the criminalization of the act provided for in Article 314.2 of the Criminal Code of the Republic of Armenia (the article was supplemented on 06.09.17) in 2022, 1 case against 1 person was sent to court with an indictment for the first time.
Proceedings of 1 criminal case have been suspended, and preliminary investigations are ongoing for 13 criminal cases.