Գյուլագարակ համայնքի ղեկավարի, նրա ընտանիքի անդամի և համայնքի ղեկավարի տեղակալի կողմից հայտարարագրման ենթակա տվյալներ թաքցնելու վերաբերյալ քրեական գործն ուղարկվել է դատարան
ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայությունից ստացված փաստաթղթերի հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախապատրաստված նյութերով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել են Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի ղեկավար Մ. Գ.-ի, վերջինիս հետ փոխկապակցված ընտանիքի անդամ Թ.Բ.-ի, ինչպես նաև Գյուլագարակ համայնքի ղեկավարի տեղակալ Ռ.Վ-ի կողմից իրենց 2020թ. տարեկան հայտարարագրերում հայտարարագրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերով գույքի և եկամուտների վերաբերյալ տվյալներ թաքցնելու հանգամանքներ:
Մասնավորապես, համայնքի ղեկավար Մ.Գ.-ն ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ներկայացրած՝ պաշտոնատար անձի 2020 թվականի տարեկան հայտարարագրում թաքցրել է հայտարարագրման ենթակա՝ սեփականության, ընդհանուր համատեղ սեփականության իրավունքով իր անվամբ գրանցված Լոռու մարզի Ագարակ համայնքի Լոռի Բերդ և հիմնականում Կուրթան գյուղերում գտնվող արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման, բնակելի նպատակային նշանակության 11 հողամասերը՝ որպես պահեստ օգտագործման նպատակով արտադրական նշանակության շինությամբ և բնակելի տնով, որոնց զուտ կադաստրային արժեքի հանրագումարը կազմում է 2,5մլն ՀՀ դրամ: Թաքցվել է նաև սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող «LEXUS GX 470» մակնիշի ավտոմեքենան, «ԳԵՏԱՎԱՆ» ՍՊԸ-ում ունեցած բաժնեմասը: Բացի այդ, Մ.Գ.-ն չի հայտարարագրել աշխատավարձի տեսքով 2020թ. ստացած եկամտից 2.822.648 ՀՀ դրամը:
Գյուլագարակ համայնքի ղեկավարի հետ փոխկապակցված Թ.Բ.-ն ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ներկայացրած 2020թ. պաշտոնատար անձի ընտանիքի անդամի տարեկան հայտարարագրում թաքցրել է հայտարարագրման ենթակա՝ սեփականության իրավունքով, ինչպես նաև համատեղ կամ բաժնային սեփականության իրավունքով իր անունով գրանցված Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի Կուրթան գյուղում գտնվող գյուղատնտեսական, բնակելի նպատակային նշանակության 11 հողամաս՝ ԱՀԿ շենքով, որոնց զուտ կադաստրային արժեքի հանրագումարը կազմում է 9.514.256 ՀՀ դրամ: Բացի այդ, վերջինս չի հայտարարագրել նաև 2020թ. ընթացքում իր հաշիվներում ունեցած ընդհանուր  20.898.491 ՀՀ դրամ գումարը:
Գյուլագարակ համայնքի ղեկավարի տեղակալ Ռ.Վ.-ն ներկայացրած 2020թ. պաշտոնատար անձի տարեկան հայտարարագրում թաքցրել է հայտարարագրման ենթակա՝ ընդհանուր համատեղ սեփականության իրավունքով գրանցված Լոռու մարզի Գյուլակարագ համայնքում գտնվող գյուղատնտեսական, կառուցապատման, բնակելի նպատակային նշանակության ընդհանուր 3 հողամաս, իրեն տրամադրված 1.350.000 ՀՀ դրամ վարկը, ինչպես նաև՝ 4.237.134,3 ՀՀ դրամի չափով եկամուտը:
2022թ. ապրիլի 2-ին նշված երեք անձանց վերջնական մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3143-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Նշված քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է, հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է վերաբեռրյալ մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործը, ըստ մեղադրանքի նշված երեք անձի. ուղարկել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ ըստ էության քննության առնելու:
2022թ. ընթացքում, ապրիլի 15-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազների հսկողության ներքո ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.2-րդ (hայտարարագրերը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով դիտավորությամբ չներկայացնելը) և 314.3–րդ (հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելը) հոդվածներով քննվել է 16 քրեական  գործ, որոնցից 12-ը՝ փոխանցվել է նախորդ տարվանից:
Վերոնշյալ քրեական գործերից 13-ը հարուցվել են հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելու կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելու (որից 1-ը՝ հարուցվել է  2022թ), իսկ 2-ը՝ hայտարարագրերը դիտավորությամբ չներկայացնելու       (2-ն էլ հարուցվել են 2022թ.) փաստերով, մեկ քրեական գործ հարուցվել է Հ քրեական օրենսգրքի 314.2 և 314.3-րդ հոդվածներով:
16 քրեական գործով 11 անձ ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, որից 10-ը՝ ՀՀ քրեական  օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածով:
Մեղադրական եզրակացությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ուղարկվել 3 քրեական գործ 5 անձի վերաբերյալ, որից 1-ով 1 անձի վերաբերյալ դատախազի կողմից որոշում է կայացվել ոչ արդրացնող ՝ գործուն զղջալու հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և քրեական գործի վարույթը  կարճելու վերաբերյալ:
Ընդ որում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.2-րդ հոդվածով նախատեսված արարքի քրեականացումից հետո (հոդվածը լրացվել է 09.06.17թ. ) 2022թ. առաջին անգամ մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 1 գործ 1 անձի վերաբերյալ:

Уголовное дело о сокрытии данных главы общины Гюлагарак, члена его семьи, заместителя главы общины направлено в суд
На основании документов, полученных из Службы государственного контроля РА, по материалам, подготовленным Антикоррупционным комитетом РА, в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по признакам ч. 1 ст. 314.3 УК РА, было выявлено, что руководитель общины Гюлагарак Лорийской области М. Г., имеющий родственные связи и являющийся членом семьи Т.Б., а также Р.В., заместитель главы общины Гюлагарак, в 2020 г. скрыли сведения об имуществе и доходах в особо крупном размере, которые подлежали декларированию в годовых декларациях.
В частности, глава общины М.Г. скрыл в представленной в Комиссию РА по предупреждению коррупции годовой декларации должностного лица за 2020 год предмет декларирования, собственность, общую совместную собственность, зарегистрированную на его имя, находящуюся в селах Куртан и Лори Берд общины Агарак Лорийской области 11 жилых земельных участков со зданием производственного назначения под склад, с жилым домом, общая кадастровая стоимость которого составляет 2,5 млн драмов. Также были скрыты принадлежавший ему автомобиль «LEXUS GX 470» и его доля в ООО «ГЕТАВАН». Кроме того, М.Г. не задекларировал  2 822 648 драмов от полученного дохода в виде зарплаты за 2020 год.
Т.Б., имеющий родственное отношение к главе общины Гюлагарак, скрыл в представленной в Комиссию РА по предупреждению коррупции годовой декларации члена семьи должностного лица за 2020 год предмет декларирования, собственность, зарегистрированную на его имя, 11 земельных участков сельскохозяйственного и жилого назначения в селе Куртан общины Гюлагарак Лорийской области, общая кадастровая стоимость которого составляет 9.514.256 драмов.  Кроме того, последний не декларировал имеющуюся на его счетах общую сумму в размере 20.898.491 драм в течение 2020 года.
Заместитель главы общины Гюлагарак Р.В. скрыл в годовой декларации должностного лица за 2020 год предмет декларирования, собственность, 3 общих сельскохозяйственных, строительных и жилых земельных участка, расположенных в общине Гюлакараг Лорийской области, предоставленный ему кредит в размере 1 350 000 драмов, а также доход в размере 4.237.134,3 драмов.
02.04.2022г. трем упомянутым лицам было окончательно предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 3143 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по указанному уголовному делу завершено, прокурор, осуществляющий надзор, утвердил обвинительное заключение по уголовному делу в отношении трех указанных лиц, и дело направлено в суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана для рассмотрения по существу.
В течение 2022г. по состоянию на 15.04.2022 года под надзором прокуроров Управления по надзору за процессуальными действиями Антикоррупционного комитета РА Генеральной прокуратуры РА расследовано 16 уголовных дел по статьям 314.2 I 314.3 уголовного кодекса РА, 12 из которых были перенесены с предыдущего года.
13 из указанных уголовных дел возбуждены по признакам представления заведомо ложных сведений в декларациях или сокрытия сведений, подлежащих декларированию (1 из которых возбуждено в 2022 году), 2 - по признакам умышленной неподачи деклараций (2 были возбуждены в 2022 году), возбуждено одно уголовное дело по статьям 314.2 и 314.3 УК РА.
По 16 уголовным делам 11 лиц вовлечены в качестве обвиняемых, 10из которых по ст. 314.3 уголовного кодекса РА.
3 уголовных дела в отношении 5 лиц вместе с обвинительным заключением были направлены в Генеральную прокуратуру РА, по одному из которых в отношении одного лица прокурор вынес постановление уголовного преследования и о прекращении производства по уголовному делу.
Более того, после криминализации деяния, предусмотренного статьей 314.2 УК РА (статья дополнена 09.06.17) в 2022г. с обвинительным заключением впервые в суд направлено 1 дело в отношении 1 лица.
Производство по 1 уголовному делу приостановлено, по 13 уголовным делам продолжается предварительное расследование.