Վճռաբեկ դատարանը բավարարել է «Էյր Արմենիա» ՓԲԸ տնօրենի կողմից շուրջ 682 մլն դրամի չափով պետությունից հափշտակություն կատարելու գործով արդարացման դատավճիռների դեմ դատախազության բողոքը
«Էյր Արմենիա» ՓԲԸ տնօրինության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելու փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով հարուցված քրեական գործով 2016թ. դեկտեմբերի 29-ին մեղադրանք էր առաջադրվել նշված ընկերության տնօրեն Ա. Ավետիսյանին:
Վերջինս մեղադրվում էր նրանում, որ Կառավարության համապատասխան որոշման հիման վրա պարտավորված լինելով գանձել ՀՀ-ից մեկնող ֆիզիկական անձանց վաճառված ավիատոմսերից առաջացած պետական տուրքի գումարները և դրանք վճարել պետական բյուջե, 2014թ. իրականացրել է ուղևորափոխադրումներ, գանձել 681.923.052 դրամի չափով պետական տուրքի գումար և պետության կողմից իր ղեկավարած կազմակերպությանը փաստացի վստահված առանձնապես խոշոր չափերի այդ գումարը պետական բյուջե վճարելու փոխարեն յուրացման եղանակով հափշտակել է` տնօրինելով սեփական հայեցողությամբ:
Ա.Ավետիսյանի, «Էյր Արմենիա» ՓԲԸ-ին պատկանող գույքերի, բանկային հաշվեհամարների վրա 683.723.073 ՀՀ դրամի չափով դրվել էր կալանք:
Դատական քննության արդյունքում, սակայն, Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2019թ. հուլիսի 26-ի դատավճռով Ա.Ավետիսյանը արդարացվել էր հանցադեպի բացակայության հիմքով: Դատարանը գտել էր, որ ամբաստանյալն իր վստահությանը հանձնված գույքը, տվյալ դեպքում վերոնշյալ դրամական միջոցները, իր կամ մեկ այլ անձի սեփականությունը չի դարձրել, այդ գույքը դուրս չի բերել սեփականատիրոջ գույքային ընդհանուր ֆոնդից և չի ընդգրկել իր սեփական գույքային ֆոնդի մեջ և չի յուրացրել: Ավելին՝ «Էյր Արմենիա» ՓԲԸ-ում ոչ մի լումա չի ելքագրվել ընկերության դրամարկղից կամ հաշվարկային հաշվից՝ առանց նպատակային նշանակության, և դեռ պետությունը չի կատարել ընկերության հանդեպ ստանձնած պարտավորությունները:
Որոշման դեմ ՀՀ դատախազության ներկայացրած բողոքը ՀՀ վերաքննիչ դատարանը մերժել էր՝ անփոփոխ թողնելով՝ Առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը: Վերաքննիչ դատարանն իր հերթին գտել էր, որ ֆինանսական գործառնությունները վերաբերում են քաղաքացիաիրավական բնույթի վեճի և ստանձնած գույքային պարտավորությունների չկատարումը չի կարող հիմք հանդիսանալ քրեադատավարական կառուցակարգի կիրառման: Եվ չնայած վերաքննիչ դատարանը անհիմն էր որակել դրամական նշված միջոցները անձին հանձնված չլինելու և հանցադեպի բացակայության վերաբերյալ Առաջին ատյանի դատարանի եզրահանգումները, սակայն գտել է, որ ամբաստանյալը պետք է արդարացվի ոչ թե հանցադեպի, այլ հանցակազմի բացակայության հիմքով։
Այս որոշման դեմ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի կողմից բերվել է վճռաբեկ բողոք, որը վերջնարդյունքում, ՀՀ վճռաբեկ դատարանի 2022թ. ապրիլի 8-ի որոշմամբ, ամբողջությամբ բավարարվել է:
Գործն ուսումնասիրելով յուրացման հանցակազմի վերաբերյալ նախկինում իր արտահայտած իրավական դիրքորոշումների լույսի ներքո՝ Վճռաբեկ դատարանը համաձայնել է Դատախազության բողոքի հիմնական բոլոր հիմնավորումների հետ:
Մասնավորապես նշել է, որ ՀՀ-ի և «Էյր Արմենիա» ՓԲԸ-ի միջև ծագած իրավահարաբերությունը կրել է ոչ թե մասնավոր՝ քաղաքացիաիրավական բնույթ, ինչպես նշվել են ստորադաս դատարանները, այլ հանրային՝ վարչաիրավական բնույթ, քանի որ պետությունը տվյալ դեպքում հանդես է եկել ոչ թե հավասար հիմունքներով, այլ որպես իշխանական լիազորություններով օժտված սուբյեկտ, որը մյուս կողմի հետ իր հարաբերության բովանդակությունը որոշել է միակողմանի կամահայտնությամբ:
Ըստ այդմ՝ պետության կողմից իր բացառիկ՝ պետական տուրքի գանձման լիազորության պատվիրակման արդյունքում «հիմնական» գույքային ֆոնդից բացի ձևավորվել է նաև վերջինիս մասը կազմող, սակայն առանձնացված «միջանկյալ» գույքային ֆոնդ, որի նպատակը պետության գույքը, տվյալ դեպքում՝ պետական տուրքը, պետության «հիմնական» գույքային ֆոնդ ուղղելն է։ Մինչդեռ, Ա.Ավետիսյանը, պարտավորված լինելով պետական տուրքը սահմանված ժամկետում փոխանցել պետության «հիմնական» գույքային ֆոնդ, չի կատարել դա՝ այն միացնելով կազմակերպության գույքային ֆոնդին՝ վերջինիս հետ միասին այն ուղղելով «Էյր Արմենիա» ՓԲԸ ընթացիկ ծախսերը հոգալուն: Ընդ որում, այն հանգամանքը, որ այս գործողությունները կատարվել են կազմակերպությունը պահպանելու և նախկինում ներդրած մեծ գումարները չկորցնելու նպատակով, վկայում է շահադիտական դրդումներ ունենալու մասին:
Վճռաբեկ դատարանը համարել է, որ ընկերության ֆինանսական բարդ իրադրության մեջ հայտնվելու, ընկերության հանդեպ պետության ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու իրողությունները, ինչպես գտել է դատախազությունը, չէին կարող ամբաստանյալի արարքում յուրացման հանցակազմի հատկանիշների առկայությունը բացառելու հիմք լինել:
Ըստ այդմ՝ ամբաստանյալին արդարացնելու վերաբերյալ ստորադաս դատարանների հետևությունները հիմնավորված և պատճառաբանված չեն:
Այս հիմնավորումներով էլ ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը որոշում է կայացրել բեկանել Ա. Ավետիսյանի վերաբերյալ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի՝ 2021թ. փետրվարի 25-ի որոշումը և գործն ուղարկել նույն դատարան՝ նոր քննության:

Кассационный суд удовлетворил апелляционную жалобу прокуратуры на оправдательные приговоры по делу о хищении государственных средств в размере 682 млн драмов директором ЗАО "Эйр Армения"
29 декабря 2016 года по факту хищения суммы в особо крупном размере директору указанной авиакомпании А. Аветисяну было предъявлено обвинение по статье 179 ч. 3 п. 1 УК РА.. Он, в частности, обвинялся в том, что был обязан взыскать госпошлину с проданных в 2014 году физическим лицам авиабилетов, выплатив их в государственный бюджет. Однако вместо выплат директор присвоил сумму в размере 681 923 052 драмов и распорядился на свое усмотрение.
На имущество и банковские счета А.Аветисяна и «Эйр Армения» был наложен арест на сумму в 683 723 073 драмов. В результате судебного разбирательства решением суда первой инстанции г. Еревана от 26 июля 2019 года А.Аветисян был оправдан за отсутствием случая преступления. Судом установлено, что вверенное ему имущество, в данном случае указанные выше средства, ответчик не изымал имущество из общего имущественного фонда собственника, не включал его в свой собственный имущественный фонд, не присваивал его. Более того, в ЗАО «Эйр Армения» ни с кассы, ни с расчетного счета компании деньги не снимались без цели, более того государство до сих пор не выполнило свои обязательства перед компанией.
Апелляционная жалоба, поданная на решение прокуратуры РА, была отклонена Апелляционным судом, оставив приговор суда первичной инстанции без изменений. Апелляционный суд, в свою очередь, установил, что финансовые операции связаны с гражданско-правовым спором и что неисполнение имущественных обязательств не может быть основанием для применения уголовно-процессуального порядка. И хотя апелляционный суд признал выводы суда первой инстанции необоснованными касательно отсутствия случая преступления, он признал, что подсудимого следует оправдать не на основании отсутсвия случая преступления, а на основании отсутствия состава преступления.
Это решение было обжаловано заместителем генерального прокурора и решением от 8 апреля 2022 года Кассационного суда РА полностью удовлетворено.
Рассмотрев дело в свете прежних выраженных правовых позиций по составу преступления о хищении, Кассационный суд согласился со всеми основными основаниями жалобы прокуратуры.
В частности, он отметил, что правоотношения между Республикой Армения и ЗАО «Эйр Армения» носили не частный характер, как указывали нижестоящие суды, а публично-административный, так как государство в данном случае не выступало наравне с ним, а как субъект, наделенный властными полномочиями, определившими содержание своих отношений с другой стороной односторонним волеизъявлением.
Соответственно, в результате делегирования ему исключительных полномочий по взиманию госпошлины, кроме «основного» имущественного фонда, образовался отдельный «промежуточный» имущественный фонд, целью которого является направление в «основной» имущественный фонд государства  государственного имущества, в данном случае госпошлину. Между тем, А. Аветисян, будучи обязанным в установленный срок перечислить госпошлину в «основной» имущественный фонд государства, не сделал этого, подключив ее к имущественному фонду организации, направил вместе с последним на покрытие текущих расходов ЗАО "Эйр Армения". Более того, тот факт, что эти действия были предприняты для того, чтобы сохранить организацию, не потерять крупные суммы, вложенные в прошлое, свидетельствует о наличии мотива наживы. Кассационный суд счел, что факт нахождения общества в тяжелом финансовом положении, и факты о неисполнении государством обязательств перед обществом, установленных прокуратурой, не могут быть основанием для исключения наличия признаков состава преступления  о хищении.
Соответственно, утверждения об оправдании обвиняемого нижестоящими судами не обоснованы.
На этом основании Кассационный суд РА вынес решение об отмене решения Апелляционного уголовного суда РА  от 25 февраля 2021г. в отношении Аветисяна А. и дело возвращено на повторное рассмотрение того же суда.