«Գյումրու հոգեկան առողջության կենտրոն» ՓԲԸ-ում չարաշահումներին առնչվող քրեական գործը 6 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան
«Գյումրու հոգեկան առողջության կենտրոն» ՓԲԸ-ում հոգեմետ նյութերի ապօրինի ձեռքբերման, իրացման, ինչպես նաև կոռուպցիոն չարաշահումների դեպքերի առթիվ 2021թ. սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված, ՀՀ ՔԿ Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում քննված քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ  «Գյումրու հոգեկան առողջության կենտրոն» ՓԲԸ-ի նարկոլոգ Ա.Ս.-ն,  նախնական համաձայնության գալով նույն կենտրոնի նարկոլոգիական բաժանմունքի բուժքրոջ հետ, խախտելով կանոնները, փաստաթղթեր կեղծելու եղանակով, իրացման նպատակով 2021թ. ապրիլից մինչև սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում, իրացման նպատակով «Գյումրու հոգեկան առողջության կենտրոն» ՓԲԸ-ի հաշվեկշռից դուրս է գրել և ապօրինի ձեռք բերել «դիազեպամ», «սիպազոն», «գալոպրիլ», «ազալեպտին», «տիզերցին» և «ամպարոլ» տեսակի հոգեմետ /հոգեներգործուն/ նյութեր և դեղեր, որոնք վաճառել է իր հետ նախնական համաձայնության եկած մի շարք քաղաքացիների։
Բացի այդ, պարզվել է, որ նույն նարկոլոգը, նախնական համաձայնության գալով նարկոլոգիական և հոգեբուժական բաժանմունքի 2 բուժքույրերի հետ, իր  մասնագիտական գործունեությունն իրականացնելիս օժտված լինելով վարչատնտեսական գործառույթներ կատարելու լիազորություններով,  2021թ. ապրիլից մինչև 2021թ. հուլիս ժամանակահատվածում մի շարք քաղաքացիներից պահանջել և ստացել է խոշոր չափերով կաշառք:
Մասնավորապես՝ ալկոհոլային կախվածության դեմ բուժում իրականացնելու, ալկոհոլային կախվածությունից հանելու և համապատասխան ներարկումներ կատարելու, առանց գրանցելու ալկոհոլային կախվածության դեմ բուժում իրականացնելու, առանց համապատասխան բժշկական ստուգումների և եզրակացության կենտրոնի նարկոլոգիական բաժանմունքի հաշվառումներից հանելու, վարորդական իրավունքի վկայականը վերականգնելու նպատակով նարկոլոգիական բաժանմունքի հաշվառումներից  հանելու համար տարբեր պացիենտներից կամ նրանց հարազատներից պահանջել և ստացել է 5000-ից մինչև 30.000 դրամ կաշառք՝ առանձին դեպքերում մասնաբաժին հատկացնելով բուժքրոջը:
Նախաքննության ընթացքում քաղաքացիների բնակության հասցեներում, բուժկենտրոնի նշված աշխատակիցների բնակության հասցեներում, աշխատասենյակներում կատարվել են խուզարկություններ, որոնց ընթացքում հայտնաբերվել են հոգեմետ դեղահաբեր, նյութեր:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ «Գյումրու հոգեկան առողջության կենտրոն» ՓԲԸ-ի նարկոլոգ Ա. Ս.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (5 դրվագ), ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 1-ին մասով (4 դրվագ), նույն կենտրոնի նարկոլոգիական բաժանմունքի բուժքույր Ջ. Ս.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (5 դրվագ)։ Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Իրենց օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու համար կաշառք տված 9 քաղաքացիներին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Հետագայում որոշումներ են կայացվել նրանցից 4-ի նկատմամբ գործուն զղջալու՝ ոչ արդարացնող, իսկ 1-ի նկատմամբ՝ հանցակազմի բացակայության արդարացնող հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին։
ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազությունում ստացվել է գործով մեղադրական եզրակացությունը, որը հաստատվել է վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից և քրեական գործը՝ ըստ մեղադրանքի նշված ՓԲԸ-ի նարկոլոգի, նարկոլոգիական բաժանմունքի բուժքրոջ և կաշառք տված 4 անձի, ուղարկվել է Շիրակի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննության առնելու համար:

The criminal case regarding the abuses in the CJSC "Gyumri Mental Health Center" against 6 people with an indictment was sent to court
The preliminary investigation of the criminal case under investigation in Shirak Regional Investigation Department of the RA IC, initiated by the Investigation Department of the RA NSS on December 28, 2021, on the fact of corruption abuses, illegal acquisition and sale of psychotropic substances in the CJSC Gyumri Mental Health Center is completed.
By the evidence obtained during the preliminary investigation it was substantiated that the narcologist of the CJSC "Gyumri Mental Health Center" A.S., by prior agreement with the nurse of the narcological department of the same center, by violating the rules, falsifying documents, in order to implement in the period from April 2021 from the balance sheet of the CJSC "Gyumri Mental Health Center" prescribed and illegally acquired "diazepam", "sipazon", "halopril", "azaleptin" - psychotropic / psychoactive / substances, which were sold to a number of citizens.
In addition, it was found out that the same narcologist, with the prior consent of 2 nurses of the narcological and psychological department, while performing his professional activities since April 2021 to July 2021 demanded from citizens and received a bribe in an especially large scale.
During the preliminary investigation, searches were carried out at the residence places of citizens, the residence places of employees of the said medical center, during which psychotropic pills and substances were found out.
By the combination of obtained sufficient evidence, the narcologist of the CJSC "Gyumri Mental Health Center" A.S. was charged under Point  1 of Part 2 of Art. 266, Point 2 of Part 3 of Art. 311 (5 episodes) of the Criminal Code of the Republic of Armenia, Part 1 of Art. 311 of the Criminal Code of the Republic of Armenia (4 episodes), the nurse of the same center J.S. was charged under Point 1 of Part 2 of Art. 266 and Point 2 of Part 3 of Art. 311 (5 episodes) of the Criminal Code of the Republic of Armenia. In relation to them, detention was chosen as a measure of restraint.
Nine citizens who gave a bribe for committing obviously illegal actions in their favor were charged under Part 1 of Art. 312 of the RA Criminal Code.
In the Prosecutor's Office of Shirak region of the Republic of Armenia, an indictment was received, which was approved by the prosecutor supervising over the legality of the proceedings, and the criminal case on charges of the narcologist and the nurse of the said CJSC was sent to the court of General Jurisdiction of First Instance of Shirak region for consideration of the case on the merits.