«Գյումրու հոգեկան առողջության կենտրոն» ՓԲԸ-ում չարաշահումներին առնչվող քրեական գործը 6 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան
«Գյումրու հոգեկան առողջության կենտրոն» ՓԲԸ-ում հոգեմետ նյութերի ապօրինի ձեռքբերման, իրացման, ինչպես նաև կոռուպցիոն չարաշահումների դեպքերի առթիվ 2021թ. սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված, ՀՀ ՔԿ Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում քննված քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ  «Գյումրու հոգեկան առողջության կենտրոն» ՓԲԸ-ի նարկոլոգ Ա.Ս.-ն,  նախնական համաձայնության գալով նույն կենտրոնի նարկոլոգիական բաժանմունքի բուժքրոջ հետ, խախտելով կանոնները, փաստաթղթեր կեղծելու եղանակով, իրացման նպատակով 2021թ. ապրիլից մինչև սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում, իրացման նպատակով «Գյումրու հոգեկան առողջության կենտրոն» ՓԲԸ-ի հաշվեկշռից դուրս է գրել և ապօրինի ձեռք բերել «դիազեպամ», «սիպազոն», «գալոպրիլ», «ազալեպտին», «տիզերցին» և «ամպարոլ» տեսակի հոգեմետ /հոգեներգործուն/ նյութեր և դեղեր, որոնք վաճառել է իր հետ նախնական համաձայնության եկած մի շարք քաղաքացիների։
Բացի այդ, պարզվել է, որ նույն նարկոլոգը, նախնական համաձայնության գալով նարկոլոգիական և հոգեբուժական բաժանմունքի 2 բուժքույրերի հետ, իր  մասնագիտական գործունեությունն իրականացնելիս օժտված լինելով վարչատնտեսական գործառույթներ կատարելու լիազորություններով,  2021թ. ապրիլից մինչև 2021թ. հուլիս ժամանակահատվածում մի շարք քաղաքացիներից պահանջել և ստացել է խոշոր չափերով կաշառք:
Մասնավորապես՝ ալկոհոլային կախվածության դեմ բուժում իրականացնելու, ալկոհոլային կախվածությունից հանելու և համապատասխան ներարկումներ կատարելու, առանց գրանցելու ալկոհոլային կախվածության դեմ բուժում իրականացնելու, առանց համապատասխան բժշկական ստուգումների և եզրակացության կենտրոնի նարկոլոգիական բաժանմունքի հաշվառումներից հանելու, վարորդական իրավունքի վկայականը վերականգնելու նպատակով նարկոլոգիական բաժանմունքի հաշվառումներից  հանելու համար տարբեր պացիենտներից կամ նրանց հարազատներից պահանջել և ստացել է 5000-ից մինչև 30.000 դրամ կաշառք՝ առանձին դեպքերում մասնաբաժին հատկացնելով բուժքրոջը:
Նախաքննության ընթացքում քաղաքացիների բնակության հասցեներում, բուժկենտրոնի նշված աշխատակիցների բնակության հասցեներում, աշխատասենյակներում կատարվել են խուզարկություններ, որոնց ընթացքում հայտնաբերվել են հոգեմետ դեղահաբեր, նյութեր:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ «Գյումրու հոգեկան առողջության կենտրոն» ՓԲԸ-ի նարկոլոգ Ա. Ս.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (5 դրվագ), ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 1-ին մասով (4 դրվագ), նույն կենտրոնի նարկոլոգիական բաժանմունքի բուժքույր Ջ. Ս.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (5 դրվագ)։ Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Իրենց օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու համար կաշառք տված 9 քաղաքացիներին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Հետագայում որոշումներ են կայացվել նրանցից 4-ի նկատմամբ գործուն զղջալու՝ ոչ արդարացնող, իսկ 1-ի նկատմամբ՝ հանցակազմի բացակայության արդարացնող հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին։
ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազությունում ստացվել է գործով մեղադրական եզրակացությունը, որը հաստատվել է վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից և քրեական գործը՝ ըստ մեղադրանքի նշված ՓԲԸ-ի նարկոլոգի, նարկոլոգիական բաժանմունքի բուժքրոջ և կաշառք տված 4 անձի, ուղարկվել է Շիրակի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննության առնելու համար:

Уголовное дело относительно злоупотреблений в ЗАО «Гюмрийский центр психического здоровья» в отношении 6 лиц с обвинительным заключением было направлено в суд
Завершено предварительное расследование уголовного дела, расследуемого в Ширакском следственном областном управлении СК РА, возбужденного в следственном департаменте СНБ РА 28-го декабря 2021г. по факту коррупционных злоупотреблений, незаконного приобретения и реализации психотропных веществ в ЗАО «Гюмрийский центр психического здоровья».
Доказательствами, приобретенными в ходе предварительного расследования было обосновано, что нарколог ЗАО «Гюмрийский центр психического здоровья» А.С., по предварительному сговору с медсестрой наркологического отделения того же центра, нарушив правила, путем фальсификации документов, с целью реализации в период с апреля 2021г. из баланса ЗАО «Гюмрийский центр психического здоровья» выписал и незаконно приобрел «диазепам», «сипазон», «галоприл», «азалептин», «тезерчи» — психотропные/психоактивные/вещества, которые продал ряду граждан.
Кроме того, было установлено, что тот же нарколог по предварительному согласию с 2 медсестрами наркологического и психологического отделения, при осуществлении своей профессиональной деятельности с апреля 2021г. по июль 2021г. потребовал от граждан и получил взятку в особо крупном размере.
В ходе предварительного расследования в местожительствах граждан, местожительствах сотрудников указанного медцентра были осуществлены обыски, в ходе которых были выявлены психотропные таблетки, вещества.
Сочетанием приобретенных достаточных доказательств наркологу ЗАО «Гюмрийский центр психического здоровья» А.С. было предъявлено обвинение по п.1 ч.2 ст. 266, п. 2 ч. 3 ст. 311 (5 эпизодов) УК РА, ч. 1 ст. 311 УК РА (4 эпизода), медсестре того же центра Дж.С. было предъявлено обвинение по п. 1 ч. 2 ст. 266 и п. 2 ч. 3 ст. 311 (5 эпизодов) УК РА. В отношении них в качестве меры пресечения избрано заключение под стражу.
Девяти гражданам, которые дали взятку за совершение заведомо незаконных действий в свою пользу, были предъявлены обвинения по ч. 1 ст. 312 Уголовного кодекса РА.
В прокуратуре Ширакской области РА было получено обвинительное заключение по делу, которое было утверждено прокурором, осуществляющим надзор за законностью производства и уголовное дело по обвинению нарколога и медсестры указанного ЗАО было направлено в суд общей юрисдикции первой инстанции Ширакской области для рассмотрения дела по существу.