Լոռու մարզում հերթական արդյունավետ մասշտաբային գործողություններն են կատարվել ապօրինի պահվող զենք զինամթերք, թմրամիջոցներ հայտնաբերելու ուղղությամբ
ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության ենթակա բաժիններում օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել, որ իրենց ստորաբաժանման կողմից սպասարկվող վարչական տարածքներում բնակվող բազմթիվ անձինք իրենց բնակության վայրերում, բնակարանին կից օժանդակ շինություններում և իրենց կողմից շահագործվող ավտոմեքենաներում  պահում ու կրում են ապօրինի զենք-զինամթերք, ձեռք են բերում թմրամիջոց, պահում և օգտագործում են:
Նշված տեղեկությունների հիման վրա ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչությունում 2022թ. ապրիլի 8-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 268-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Հարուցված քրեկան գործով դատարանի որոշման հիման վրա լայնածավալ, միաժամանակյա խուզարկություններ են կատարվել 27 անձանց պատկանող՝ Երևան, Վանաձոր, Սպիտակ, Ալավերդի, Տաշիր, Ստեփանավան, Ախթալա, Օձուն, Փամբակ, Շնող համայնքներում գտնվող բնակարաններում, բնակության վայրերում, դրանց կից օժանդակ շինություններում, շահագործվող ավտոմեքենաներում:
Համակարգված մեծածավալ գործողության արդյունքում նրանցից 8-ի պարագայում հայտնաբերվել են «Բայկալ» տեսակի հրացան՝ լիցքավորված 5 փամփուշտով, «ԱԿ 74» տեսակի ինքնաձիգ, «ԱԿՍ» տեասակի ակոսափող հրազեն, սպորտայի ատրճանակ, «ՏՕԶ-63» մոդելի հրացան, տարբեր տրամաչափի և զենքերի հարյուրավոր փամփուշտներ, 6 փամփուշտատուփ, սառը զենքեր և այլն: Բացի այդ, հայտնաբերվել են նաև «Պրեգաբալին» տեսակի հոգեմետ դեղահաբեր, 5.3 կգ քաշով կանեփ:
Միջոցներ են ձեռնարկվել հայտնաբերված զենքերի, դրանց ձեռբերման և պահման օրինականությունը պարզելու ուղությամբ:
Առաջին հերթին կանխարգելիչ նպատակներով իրականացնող նմանատիպ միջոցները մարզում կրում են պարբերական բնույթ։ Ձեռնարկվում են միջոցներ ապօրինի զենք զինամթերք, թմրամիջոցներ պահելու, իրացնելու համար անձանց քրեական հետապնդման ենթարկելու հարցը լուծելու, քրեածին վարքագծով աչքի ընկնող կամ դրանց հետ առնչություն ունեցող անձանց  կողմից հրազենի օգտագործմամբ հանցագործությունների կատարումը բացառելու ուղղությամբ: Ելնելով օպերատիվ իրավիճակից՝ մարզի դատախազության կողմից ոստիկանությանը տրվում են համապատասխան հանձնարարություններ:
Ավելի վաղ՝ 2022թ. փետրվարին, մեկ այլ քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության և Լոռու մարզային վարչության ստորաբաժանումների աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված համակարգված, արագ և ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում մարզի տարբեր բնակավայրերում ևս կատարվել էր նման մասշտաբային գործողություն՝ թվով 42 անձանց բնակարանների խուզարկությունների արդյունքում հայտանբերվել էին մեծաքանակ զենքեր, ռազմամթերք, թմրամիջոցներ։
Քաղաքացիներին կրկին կոչ ենք անում քրեական պատասխանատվության չենթարկվելու համար ապօրինի զենք-զինամթերքը, այդպիսիք ունենալու դեպքում անհապաղ հանձնել Ոստիկանությանը:

Regular effective and large-scale operations were carried out to detect illegally stored ammunition, weapons and drugs in Lori region
The divisions of the Lori Regional Department of the RA Police received operational data that many people in their houses, apartments, outbuildings, cars store and carry illegal ammunition and weapons, acquire drugs, store them and use them.
On the basis of operational data obtained in the police departments of the region, on April 8, a criminal case was initiated under Part 1 of Art. 235 and part 1 of Art. Criminal Code of Armenia.
As part of the case, by court decision, large-scale searches were carried out in apartments, houses, outbuildings and cars belonging to 27 citizens in Yerevan, Vanadzor, Alaverdi, Tashir, Stepanavan, Akhtala, Odzun, Pambak, Shnogh.
According to the prosecutor's office, in 8 cases a Baikal-type rifle with cartridges, an AK-74 assault rifle, a sports pistol, a TOZ-63 rifle, hundreds of cartridges of various calibers, 6 boxes of cartridges, etc. were found. Besides the above-mentioned Pregabalin" and 5.3 kg of cannabis were also found.
Measures are being taken to clarify the legality of the discovered weapons, their acquisition and storage.
First of all, similar events are held to prevent crime, and are of a regular nature. Based on the operational situation, the prosecutor's office gave appropriate instructions to the police.
Earlier, in February 2022. within the framework of another criminal case, as a result of coordinated, quick and large-scale operational and intelligence activities, similar large-scale operations were carried out in different settlements of the region, as a result of a search in the apartments of 42 persons, a huge amount of weapons, ammunition and drugs was found.
Once again, we urge citizens in order to avoid criminal liability for illegal possession of weapons and ammunition, if any, to hand over to the Police immediately.