Դատարան է ուղարկվել առանց հողի նպատակային նշանակությունը փոխելու համայնքի ղեկավարի կողմից շուրջ 20 տարի ընդերքօգտագործում թույլ տալու վերաբերյալ քրեական գործը
ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի գեոդեզիայի և հողօգտագործման վերահսկողական վարչության աշխատակիցների կողմից ՀՀ Արագածոտնի մարզի Արագածավան համայնքում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքները ՀՀ Արագածոտնի մարզի դատախազությունից ուղարկվել էր ՀՀ ոստիկանության Թալինի բաժին՝ քրեադատավարական կարգով նյութեր նախապատրաստելու հանձնարարությամբ: Արդյունքում 2021թ. օգոստոսի 8-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ:
Դատախազական հետևողական հսկողության ներքո ՀՀ ՔԿ Թալինի քննչական բաժնում քննված նշված քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Արագածոտնի մարզի Արագածավան համայնքի ղեկավար Ա. Պ.-ն չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները՝ խախտելով «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի, ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշման, ՀՀ հողային օրենսգրքի պահանջները:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ 3 սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերություններ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության կողմից օգտակար հանածոյի արդյունահանման թույլտվությունների, լեռնահատկացման ակտերի և ընդրքօգտագործման պայմանագրերի հիման վրա համայնքից վարձակալած գյուղատնտեսական նպատակային նշանակության 7,8 հա, 21,4 հա, 7,8 հա առանձին հողամասերում տևականորեն՝ 2003-ից մինչև 2021թթ., տարբեր ժամանակահատվածներում, իրականացրել են ընդերքի արդյունահանում:
Սակայն համայնքի ղեկավարը, ունենալով համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող հողերի նպատակային օգտագործման, հողօգտագործողների կողմից հողային օրենսդրության պահանջների պահպանման նկատմամբ վերահսկողություն և ապօրինի հողօգտագործումները կասեցնելու, վերացնելու կանխարգելելու լիազորություն, չի կասեցրել երեք ընկերությունների կողմից հողատարածքների ոչ նպատակային օգտագործումը, միջոցներ չի ձեռնարկել գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերի նպատակային նշանակությունը ընդերքօգտագործման փոփոխելու ուղղությամբ: Դրա հետևանքով Արագածավան համայնքի բյուջե պակաս է վճարվել ընդհանուր 10.666.161 ՀՀ դրամ գումարի չափով հողի հարկ:
2022թ. փետրվարի 22-ին Ա. Պ.-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (երկու դրվագ) առաջադրվել է մեղադրանք:
Նախաքննության ընթացքում վերջինս ամբողջությամբ վերականգնել է համայնքին պատճառված վերոնշյալ վնասը:
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից որոշում է կայացվել համայնքի ղեկավարի պաշտոնում մեղադրյալ Ա. Պ.-ի լիազորությունները կասեցնելու մասին, որը հաստատվել է դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազի և Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կողմից:
Նախաքննությունն ավարտվել է, դրա օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործն ուղարկել է Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

Уголовное дело о разрешении недропользования главой общины на 20 лет без изменения целевого назначения земли направлено в суд
Результаты исследований, проведенных сотрудниками Управления геодезии и контроля за землепользованием Инспекции градостроительства, технической и пожарной безопасности РА в общине Арагацаван Арагацотнского марза РА, направлены Прокуратурой Арагацотнского марза РА в Талинский отдел Полиции РА с задачей подготовки материалов в уголовно- процессуальном порядке. В результате в 8 августа 2021г. было возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 308 и ч. 2 ст. 308 Уголовного кодекса РА.
По предварительному следствию по указанному уголовному делу, расследованному в Таллиннском следственном отделе СК РА под последовательным прокурорским надзором, установлено, что глава общины Арагацаван Арагацотнского марза А.П. не исполнял своих служебных обязанностей, нарушив требования Закона РА "О местном самоуправлении", соответствующего решения Правительства РА и Земельного кодекса РА.
В частности, было установлено, что 3 общества с ограниченной ответственностью арендовали у общины участки сельскохозяйственного назначения площадью 7,8 га, 21,4 га, 7,8 га на основании разрешений на добычу полезных ископаемых, актов о горном отводе и договоров землепользования Министерства энергетики и природных ресурсов РА с 2003 по 2021 год и в разные периоды осуществляли добычу недр.
Однако глава общины, имея полномочие по осуществлению контроля за целевым использованием земель в административных границах общины, соблюдению землепользователями требований земельного законодательства, прекращению и ликвидации незаконного землепользования, не прекратил нецелевое использование земель тремя компаниями, не принимал меры по изменению целевого назначения земель сельскохозяйственного назначения на недропользование. В результате этого земельный налог в размере 10.666.161 драм РА был меньше уплачен в бюджет общины Арагацаван.
22 февраля 2022г. А. П. было предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 308 и ч. 1 ст. 308 (два эпизода) Уголовного кодекса РА.
В ходе предварительного следствия последний полностью восстановил вышеуказанный ущерб, причиненный общине.
Органом, осуществляющим производство, принято решение о приостановлении полномочий главой общины. А.П., что было подтверждено прокурором, осуществляющим руководство, и судом первой инстанции общей юрисдикции Арагацотнского марза.
Предварительное следствие завершено, прокурор, осуществляющий надзор за его законностью, утвердил обвинительное заключение и направил уголовное дело в Суд первой инстанции общей юрисдикции Арагацотнской области для рассмотрения по существу.