ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ու Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանը քննարկել են համագործակցության հեռանկարները
ՀՀ գլխավոր դատախազություն է այցելել Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսը:
Ընդունելով պարոն դեսպանին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման նախաձեռնության համար՝ շեշտելով, որ այն նոր խթան կհանդիսանա երկու երկրների իրավապահ համակարգերի միջև համագործակցության խորացման համար՝ հաշվի առնելով նաև Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև փոխադարձ վստահության հենքի վրա զարգացող միջպետական հարաբերությունների բարձր մակարդակը:
Արթուր Դավթյանը, բարձր գնահատելով առանձին կարևոր քրեական գործերով ՀՀ կողմից ներկայացված քննչական հարցումներին Նիդերլանդների իրավասու մարմինների գործընկերների կողմից պատշաճ ընթացք տալու հարցում դրսևորած շահագրգռությունը, գործընթացին լրացուցիչ օպերատիվություն հաղորդելը կարևորել է հատկապես ՀՀ-ում իրականացվող կոռուպցիայի դեմ պայքարի և ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործընթացի արդյունավետության տեսանկյունից:
Նա նշել է, որ բազմաթիվ ակտիվներ, արժեքներ ապօրինի կերպով դուրս են բերվել Հայաստանից՝ այդ թվում նաև դեպի եվրոպական երկրներ: Ուստի եվրոպական երկրների, այդ թվում նաև` Նիդերլանդների իրավապահ մարմինների հետ սերտ գործակցությունը կարող է էական նշանակություն ունենալ դրանք իր օրինական տիրոջը՝ Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձնելու հարցում:
Դեսպան Սխերմերսը նշել է, որ ՀՀ-ում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանատունը պատրաստ է ապահովել արդյունավետ հաղորդակցություն երկու երկրների իրավապահ կառույցների միջև, և ելնելով հայկական կողմի առաջնայություններից՝ շահագրգիռ են նպաստելու քրեական արդարադատության ոլորոտի բարեփոխումներին, դատախազության գործառույթների իրականացման արդյունավետության բարձրացման նախաձեռնություններին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են իրավական փոխօգնության, անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարում երկկողմ համագործակցության ամրապնդման հեռանկարներն ու հնարավորությունները:
Կողմերը պայմանավորվել են ակտիվացնել շփումները և ձևավորել համագործակցությունից բխող տեղեկատվության փոխանակման կայուն և շարունակական կառուցակարգեր:

Генеральный прокурор РА Артур Давтян и посол Королевства Нидерландов обсудили перспективы сотрудничества
Генеральную прокуратуру РА посетил чрезвычайный и полномочный посол Королевства Нидерландов в Республике Армения Нико Схермерс.
Приняв посла, Генеральный прокурор РА Артур Давтян выразил благодарность за инициативу встречи, подчеркнув, что она станет новым стимулом для углубления сотрудничества между правоохранительными системами двух стран, учитывая также высокий уровень межгосударственных отношений, развивающихся на основе взаимного доверия между Арменией и Нидерландами.
Артур Давтян, высоко оценив надлежащее внимание со стороны коллег компетентных органов Нидерландов к представляемым РА следственным запросам по важным уголовным делам, заявил, что это придает им дополнительную оперативность. Особенно с точки зрения борьбы с коррупцией и эффективности процесса конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение.
Он отметил, что из Армении незаконно были вывезены многочисленные активы, ценности, в том числе и в европейские страны. Поэтому тесное сотрудничество с правоохранительными органами европейских стран, в том числе и Нидерландов, может иметь существенное значение в вопросе их возвращения своему законному владельцу - Республике Армения.
Посол Схермерс отметил, что посольство Королевства Нидерландов в РА готово обеспечить эффективную связь между правоохранительными структурами двух стран, и, исходя из приоритетов армянской стороны, заинтересовано в содействии реформам в сфере уголовного правосудия, инициативам по повышению эффективности осуществления функций прокуратуры.
В ходе встречи были обсуждены перспективы и возможности укрепления двустороннего сотрудничества в борьбе с транснациональной преступностью.
Стороны договорились активизировать контакты и на основе сотрудничества сформировать стабильные и продолжительные структуры для обмена информацией.