ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ու Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանը քննարկել են համագործակցության հեռանկարները
ՀՀ գլխավոր դատախազություն է այցելել Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսը:
Ընդունելով պարոն դեսպանին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման նախաձեռնության համար՝ շեշտելով, որ այն նոր խթան կհանդիսանա երկու երկրների իրավապահ համակարգերի միջև համագործակցության խորացման համար՝ հաշվի առնելով նաև Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև փոխադարձ վստահության հենքի վրա զարգացող միջպետական հարաբերությունների բարձր մակարդակը:
Արթուր Դավթյանը, բարձր գնահատելով առանձին կարևոր քրեական գործերով ՀՀ կողմից ներկայացված քննչական հարցումներին Նիդերլանդների իրավասու մարմինների գործընկերների կողմից պատշաճ ընթացք տալու հարցում դրսևորած շահագրգռությունը, գործընթացին լրացուցիչ օպերատիվություն հաղորդելը կարևորել է հատկապես ՀՀ-ում իրականացվող կոռուպցիայի դեմ պայքարի և ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործընթացի արդյունավետության տեսանկյունից:
Նա նշել է, որ բազմաթիվ ակտիվներ, արժեքներ ապօրինի կերպով դուրս են բերվել Հայաստանից՝ այդ թվում նաև դեպի եվրոպական երկրներ: Ուստի եվրոպական երկրների, այդ թվում նաև` Նիդերլանդների իրավապահ մարմինների հետ սերտ գործակցությունը կարող է էական նշանակություն ունենալ դրանք իր օրինական տիրոջը՝ Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձնելու հարցում:
Դեսպան Սխերմերսը նշել է, որ ՀՀ-ում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանատունը պատրաստ է ապահովել արդյունավետ հաղորդակցություն երկու երկրների իրավապահ կառույցների միջև, և ելնելով հայկական կողմի առաջնայություններից՝ շահագրգիռ են նպաստելու քրեական արդարադատության ոլորոտի բարեփոխումներին, դատախազության գործառույթների իրականացման արդյունավետության բարձրացման նախաձեռնություններին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են իրավական փոխօգնության, անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարում երկկողմ համագործակցության ամրապնդման հեռանկարներն ու հնարավորությունները:
Կողմերը պայմանավորվել են ակտիվացնել շփումները և ձևավորել համագործակցությունից բխող տեղեկատվության փոխանակման կայուն և շարունակական կառուցակարգեր:

The RA Prosecutor General Artur Davtyan and the Ambassador of the Kingdom of the Netherlands discussed the prospects for cooperation
Nico Schermers, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Armenia, visited the RA Prosecutor General's Office.
Having received the ambassador, the RA Prosecutor General Artur Davtyan expressed gratitude for the initiative of the meeting, stressing that it will become a new stimulus for deepening cooperation between the law enforcement systems of the two countries, taking into account the high level of interstate relations on the basis of mutual trust between Armenia and the Netherlands.
Artur Davtyan, highly appreciating the due attention on the part of colleagues of the competent authorities of the Netherlands to the investigative requests submitted by the RA on important criminal cases, said that this gives them additional efficiency. Especially in terms of the fight against corruption and the effectiveness of the process of confiscation of property of illegal origin.
He noted that numerous assets were illegally exported from Armenia, including to European countries. Therefore, close cooperation with the law enforcement agencies of European countries, including the Netherlands, can be essential in the issue of their return to their rightful owner - the Republic of Armenia.
Ambassador Schermers noted that the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in the Republic of Armenia is ready to provide effective communication between the law enforcement structures of the two countries, and, based on the priorities of the Armenian side, is interested in promoting reforms in the field of criminal justice, initiatives to improve the efficiency of the implementation of the functions of the Prosecutor's Office.
During the meeting, prospects and opportunities for strengthening bilateral cooperation in the fight against transnational crime were discussed.
The parties agreed to intensify contacts and, on the basis of cooperation, form stable and long-term structures for the exchange of information.