Դատարանում վարույթ է ընդունվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հեթական հայցադիմումը
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան 2022թ. մարտի 9-ին ներկայացվել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հայցադիմումը, որն ընդունվել է վարույթ:
Հայցադիմումով ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին ՊԵԿ նախկին աշխատակից Վահրամ Գուրողլյանից և նրա հետ փոխկապակցված 3 անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մասնավորապես՝
- Երևան քաղաքում գտնվող 8 բնակարանները և Հյուսիսային պողոտայում գտնվող 6 ավտոկայանատեղիները, 4 հասարակական նշանակության տարածքները, Կոտայքի մարզում գտնվող հանգստյան գոտին և 2 հողամասեր, ինչպես նաև 2 տրանսպորտային միջոցները, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է 1.601.422.519 ՀՀ դրամ։
- Ավստրիայի Հանրապետության տարածքում գտնվող 2 անշարժ գույքերի ձեռքբերման համար վճարած դրամական միջոցները՝ ապօրինի դիտարկված 170,826,728 ՀՀ դրամի չափով։
- 293.328.805,1 ՀՀ դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ,
- 748.762.865,56 ՀՀ դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը:
ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում բազմաթիվ վարույթներով ուսումնասիրությունները շարունակվում են: Այլ գործերով, որոնցով կիրառվել են հայցի նախնական ապահովման միջոցներ, առաջիկայում կներկայացվեն ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմումներ։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում վերոնշյալ վարչության ձևավորումից հետո սա ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման թվով 5-րդ հայցադիմումն է, որ դատարանն ընդունել է վարույթ:

The lawsuit on confiscation of property of illegal origin was filed in the court
A lawsuit was filed to the First Instance Court of General Jurisdiction of Yerevan city for confiscation of property of illegal origin on March 9, 2022.
The Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia claimed to the court to confiscate from Vahram Guroghlyan, the former employee of the State Revenue Committee and 3 persons affiliated with him in favor of the Republic of Armenia, in particular,
8 apartments in Yerevan city and 6 car parking stations on the Northern Avenue, 4 plots of social use, a rest zone in Kotayk Region, 2 land plots, as well as 2 transportation mean, and in case of impossibility their average market value, which is totally 1.601.422.519 AMD.
Monetary means paid for 2 real estates located at the Republic of Austria, considered illegal, 170.826.728 AMD.
293.328.805,1 AMD as a remaining balance of illegal funds.
748.762.865,56 AMD, which is not substantiated by the legal income of a person, has an illegal origin and it is not possible to confiscate on the ground of Article 20, Part 4 of the Law on Confiscation of Property of Illegal Origin.
Studies on numerous proceedings are underway at the Department for Confiscation of Property of Illegal Origin of the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia. In other cases lawsuits for confiscation of property of illegal origin will be filed in the near future.
This is the 5th lawsuit connected with the confiscation of property of illegal origin after the establishment of the above-mentioned department at the RA Prosecutor General's Office.