Դատարանում վարույթ է ընդունվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հեթական հայցադիմումը
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան 2022թ. մարտի 9-ին ներկայացվել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հայցադիմումը, որն ընդունվել է վարույթ:
Հայցադիմումով ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին ՊԵԿ նախկին աշխատակից Վահրամ Գուրողլյանից և նրա հետ փոխկապակցված 3 անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մասնավորապես՝
- Երևան քաղաքում գտնվող 8 բնակարանները և Հյուսիսային պողոտայում գտնվող 6 ավտոկայանատեղիները, 4 հասարակական նշանակության տարածքները, Կոտայքի մարզում գտնվող հանգստյան գոտին և 2 հողամասեր, ինչպես նաև 2 տրանսպորտային միջոցները, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է 1.601.422.519 ՀՀ դրամ։
- Ավստրիայի Հանրապետության տարածքում գտնվող 2 անշարժ գույքերի ձեռքբերման համար վճարած դրամական միջոցները՝ ապօրինի դիտարկված 170,826,728 ՀՀ դրամի չափով։
- 293.328.805,1 ՀՀ դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ,
- 748.762.865,56 ՀՀ դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը:
ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում բազմաթիվ վարույթներով ուսումնասիրությունները շարունակվում են: Այլ գործերով, որոնցով կիրառվել են հայցի նախնական ապահովման միջոցներ, առաջիկայում կներկայացվեն ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմումներ։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում վերոնշյալ վարչության ձևավորումից հետո սա ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման թվով 5-րդ հայցադիմումն է, որ դատարանն ընդունել է վարույթ:

В суд подан очередной иск о конфискации имущества незаконного происхождения
В Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана 9 марта 2022 года был подан иск о конфискации имущества незаконного происхождения, который был принят к производству.
Исковым заявлением Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА представило в суд требование о конфискации у бывшего сотрудника Комитета государственных доходов Ваграма Гурогляна и связанных с ним 3 лиц в пользу Республики Армения в частности:
• 8 квартир в Ереване и 6 парковочных мест на Северном проспекте, 4 общественные зоны, зона отдыха в районе Котайк и 2 земельных участка, а также 2 транспортных средства, а в случае невозможности, их средняя рыночная стоимость, которая составляет 1,601,422,519 драм РА.
• Денежные средства, уплаченные за покупку 2-х объектов недвижимости, расположенных на территории Австрийской Республики, на сумму 170 826 728 драм РА, считающиеся незаконными.
• 293 328 805,1 драм РА в качестве остатка незаконных средств;
• 748 762 865,56 драм РА, которые не подтверждаются законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, конфискация невозможна на основании части 4 статьи 20 Закона о взыскании имущества незаконного происхождения.
В Управлении по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА продолжаются исследования по многочисленным производствам. По иным случаям, по которым были приняты меры по предварительному обеспечению иска, в ближайшее время будут возбуждены иски о конфискации имущества незаконного происхождения.
Это 5-й иск о конфискации имущества незаконного происхождения после образования вышеупомянутого управления в Генеральной прокуратуре РА.