ԵՄ «Եվրոջասթ» գործակալության պատվիրակությունը ՀՀ գլխավոր դատախազությունում էր
ՀՀ գլխավոր դատախազն այսօր ընդունել է Եվրոպական միության (ԵՄ) քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության «Եվրոջասթ» (Eurojust՝) գործակալության ղեկավար Լադիսլավ Համրանի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Նիդերլանդներում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Բալայանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արթուր Դավթյանը նշել է, որ ԵՄ-ի հետ երկարամյա բազմաշերտ համագործակցությունը նպաստել է մեր երկրում  արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության ինստիտուտների զարգացմանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ կոռուպցիայի և փողերի լվացման դեմ պայքարը ՀՀ դատախազության բացարձակ առաջնահերթություններից է: Նա ընդհանուր գծերով ներկայացրել է ՀՀ-ում իրականացվող հակակոռուպցիոն բարեփոխումները, այդ շրջանակում՝ մասնավորապես, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտի ներդրումն ու առկա արդյունքները: Շեշտվել է, որ վարույթների շրջանակներում պարզված ապօրինի ակտիվների մի զգալի մասը դուրս է բերվել հանրապետությունից, այդ թվում՝ դեպի ԵՄ երկրներ, և դրանց վերադարձման առումով օտարերկրյա պետությունների պատկան կառույցների հետ գործակցության հարցում գործակալության աջակցությունը կարող է էական դեր կատարել:
Նա շնորհակալություն է հայտնել գործակալությանը համագործակցության շրջանակներում ՀՀ դատախազությանը բարի կամքի հիման վրա ցուցաբերված աջակցության համար: 2020թ. սկզբից «Եվրոջասթ»-ի ուղիներով այլ պետությունների իրավասու մարմիններին հասցեագրվել է իրավական օգնություն ցուցաբերելու մասին 50-ից ավելի միջնորդություն, որոնց մեծ մասը կատարվել է և ստացվել են նմանատիպ միջնորդություններ:
Լադիսլավ Համրանը ողջունել է «Եվրոջասթ»-ի հետ գործակցությունն ընդլայնելու հայկական կողմի շահագրգռությունը և պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու ՀՀ-ի և ԵՄ անդամ երկրների արդարադատության ոլորտի մարմինների միջև արդյունավետ հաղորդակցության հարթակ տրամադրելու մոտեցումը: Նա հույս է հայտնել, որ իրավական հիմքերի ստեղծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները որակապես նոր մակարդակի կտեղափոխեն այդ հարաբերությունները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են, սկսած 2020թ. Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի օրերից, գործակալությանը տրամադրված՝ պատերազմում Ադրբեջանի կողմից ահաբեկչական, վարձկան խմբավորումների ներգրավման և կատարված այլ պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ առկա ապացույցների հիման վրա «Եվրոջասթի»-ի «Ցեղասպանության ցանց»-ի շրջանակում ռազմական հանցագործությունների օբյեկտիվ բացահայտմանը նպաստելու նպատակով ունիվերսալ իրավազորությամբ իրավական գնահատականներ տալու ընդհանուր սկզբունքների կիրառման խնդիրները:
Քննարկվել են նաև «քննչական հարցումների կատարման, անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարում գործընկերային ռեսուրսներն առավել նպատակային օգտագործելու, եվրոպական իրավունքի զարգացման հենքին դատախազների մասնագիտական կարողությունները կատարելագործելու և այլ ոլորտներում Եվրոջասթ»-ի հետ համագործակցության զարգացման կառուցակարգերն ու հնարավորությունները:

Делегация агентства «Евроджаст» в Генеральной прокуратуре РА
Генеральный прокурор РА сегодня принял делегацию во главе с руководителем агентства по борьбе с преступностью Европейского союза «Евроджаст» (Eurojust) Ладиславом Хамраном. Во встрече также принял участие чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Нидерландах Тигран Балаян.
Приветствуя гостей, Артур Давтян отметил, что многолетнее и многослойное сотрудничество с ЕС способствовало реформам в сфере правосудия в нашей стране, развитию институтов демократии, защиты прав и свобод человека.
Генеральный прокурор РА подчеркнул, что борьба с коррупцией и отмыванием денег является абсолютным приоритетом прокуратуры РА. Он в общих чертах представил осуществляемые в РА антикоррупционные реформы, в частности, введение института конфискации имущества незаконного происхождения и текущие результаты. Подчеркнул, что значительная часть выявленных в ходе разбирательств незаконных активов была вывезена из страны, в том числе и в страны ЕС, и что немалую роль в их возвращении может сыграть содействие агентства в сотрудничестве с соответствующими структурами иностранных государств.
Он поблагодарил агентство за содействие, оказываемое прокуратуре РА.  С начала 2020 года посредством «Евроджаст» в компетентные органы других стран было направлено более 50 ходатайств о правовой помощи, большая часть из которых была обработана.
Ладислав Хамран приветствовал заинтересованность армянской стороны в расширении сотрудничества с «Евроджастом», выразив готовность продолжить обеспечение эффективной коммуникационной платформы между РА и органами юстиции ЕС. Он выразил надежду, что работа по созданию правовой базы выведет эти отношения на качественно новый уровень.
Также были обсуждены структуры и возможности развития сотрудничества «с Евроджастом в проведении следственных действий, использовании более целесообразным образом партнерских ресурсов в борьбе с транснациональной преступностью, повышении профессионального потенциала прокуроров на основе развития европейского права».