ԵՄ «Եվրոջասթ» գործակալության պատվիրակությունը ՀՀ գլխավոր դատախազությունում էր
ՀՀ գլխավոր դատախազն այսօր ընդունել է Եվրոպական միության (ԵՄ) քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության «Եվրոջասթ» (Eurojust՝) գործակալության ղեկավար Լադիսլավ Համրանի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Նիդերլանդներում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Բալայանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արթուր Դավթյանը նշել է, որ ԵՄ-ի հետ երկարամյա բազմաշերտ համագործակցությունը նպաստել է մեր երկրում  արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության ինստիտուտների զարգացմանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ կոռուպցիայի և փողերի լվացման դեմ պայքարը ՀՀ դատախազության բացարձակ առաջնահերթություններից է: Նա ընդհանուր գծերով ներկայացրել է ՀՀ-ում իրականացվող հակակոռուպցիոն բարեփոխումները, այդ շրջանակում՝ մասնավորապես, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտի ներդրումն ու առկա արդյունքները: Շեշտվել է, որ վարույթների շրջանակներում պարզված ապօրինի ակտիվների մի զգալի մասը դուրս է բերվել հանրապետությունից, այդ թվում՝ դեպի ԵՄ երկրներ, և դրանց վերադարձման առումով օտարերկրյա պետությունների պատկան կառույցների հետ գործակցության հարցում գործակալության աջակցությունը կարող է էական դեր կատարել:
Նա շնորհակալություն է հայտնել գործակալությանը համագործակցության շրջանակներում ՀՀ դատախազությանը բարի կամքի հիման վրա ցուցաբերված աջակցության համար: 2020թ. սկզբից «Եվրոջասթ»-ի ուղիներով այլ պետությունների իրավասու մարմիններին հասցեագրվել է իրավական օգնություն ցուցաբերելու մասին 50-ից ավելի միջնորդություն, որոնց մեծ մասը կատարվել է և ստացվել են նմանատիպ միջնորդություններ:
Լադիսլավ Համրանը ողջունել է «Եվրոջասթ»-ի հետ գործակցությունն ընդլայնելու հայկական կողմի շահագրգռությունը և պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու ՀՀ-ի և ԵՄ անդամ երկրների արդարադատության ոլորտի մարմինների միջև արդյունավետ հաղորդակցության հարթակ տրամադրելու մոտեցումը: Նա հույս է հայտնել, որ իրավական հիմքերի ստեղծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները որակապես նոր մակարդակի կտեղափոխեն այդ հարաբերությունները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են, սկսած 2020թ. Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի օրերից, գործակալությանը տրամադրված՝ պատերազմում Ադրբեջանի կողմից ահաբեկչական, վարձկան խմբավորումների ներգրավման և կատարված այլ պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ առկա ապացույցների հիման վրա «Եվրոջասթի»-ի «Ցեղասպանության ցանց»-ի շրջանակում ռազմական հանցագործությունների օբյեկտիվ բացահայտմանը նպաստելու նպատակով ունիվերսալ իրավազորությամբ իրավական գնահատականներ տալու ընդհանուր սկզբունքների կիրառման խնդիրները:
Քննարկվել են նաև «քննչական հարցումների կատարման, անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարում գործընկերային ռեսուրսներն առավել նպատակային օգտագործելու, եվրոպական իրավունքի զարգացման հենքին դատախազների մասնագիտական կարողությունները կատարելագործելու և այլ ոլորտներում Եվրոջասթ»-ի հետ համագործակցության զարգացման կառուցակարգերն ու հնարավորությունները:

The delegation of "Eurojust" agency in the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia
Today the RA Prosecutor General received a delegation headed by the President of the European Agency for Criminal Justice Cooperation (EUROJUST), Mr. Ladislav Hamran. The meeting was also attended by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Netherlands Tigran Balayan.
By welcoming the guests, Artur Davtyan noted that long-term and multi-layered cooperation with the EU has contributed to reforms in the field of justice in our country, the development of democratic institutions, the protection of human rights and freedoms.
The RA Prosecutor General stressed that the fight against corruption and money laundering is the absolute priority of the RA Prosecutor's Office. He presented in general terms the anti-corruption reforms being implemented in the Republic of Armenia, in particular, the introduction of the institution of confiscation of property of illegal origin and the current results. He stressed that a significant part of the illegal assets identified during the proceedings was taken out of the country, including to the EU countries, and that the assistance of the agency in cooperation with the relevant structures of foreign states can play a significant role in their return.
He thanked the agency for the assistance to the RA Prosecutor's Office. Since the beginning of 2020, more than 50 petitions for legal assistance have been sent to the competent authorities of other countries through Eurojust, most of which have been processed.
Ladislav Hamran welcomed the interest of the Armenian side in expanding cooperation with Eurojust, expressing readiness to continue providing an effective communication platform between the RA and the EU justice authorities. He expressed hope that the work to create a legal framework would bring these relations to a qualitatively new level.
They also discussed the structures and opportunities for developing cooperation “with Eurojust in conducting investigative actions, using partner resources in a more appropriate way in the fight against transnational crime, increasing the professional potential of prosecutors based on the development of European law.”