Միջնորդագրեր Լոռու մարզի դատախազությունից՝ մարզում ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման նպատակով
ՀՀ Լոռու մարզի դատախազությունում կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2021թ. մարզի տարածքում ճանապարհային երթևեկության կանոնները խախտելու 261 դեպք է արձանագրվել, որոնցից 25-ը՝ մահվան ելքով, մարմնական վնասվածքներ է ստացել 371 անձ։
Մարզի դատախազությունում դեպքերի քարտեզագրմամբ ուսումնասիրվել են դրանց հիմնական պատճառները: Պարզվել է, որ ՃՏՊ-ների հիմնական պատճառներից են ոչ սթափ վիճակում ավտոմեքենա վարելը, հետիոտնի անցումների հատման, առաջինն անցնելու, վազանցի, խաչմերուկի անցման և այլ կանոնների խախումները, որոնց քանակն ավելացել է: Աճել է նաև նյութական վնասների արձանագրմամբ ՃՏՊ դեպքերի քանակը, որը կազմել է 959 դեպք։
Ուսումնասիրությունները փաստել են, որ մարզի քաղաքները սպասարկող երթուղու միկրոավտոբուսների, ավտոբուսների և տաքսի ավտոմեքենաների վարորդները, հաճախ խախտելով ճանապարհային երթևեկության անվտանգության կանոնները, ստեղծում են վթարային իրադրություններ: Միկրոավտոբուսների վարորդները հաճախ իրենց ամրակցված տրանսպորտային միջոցները տրամադրում են անհրաժեշտ կարգի վարորդական իրավունքի վկայականներ չունեցող անձանց, կամ երթևեկություն են իրականացնում առանց տվյալ տրանսպորտային միջոցը վարելու իրավունքի թույլտվության վկայականների:
Ուսոմնասիրությամբ և դեպքերի քարտեզագրմամբ վեր են հանվել մարզի այն բնակավայրերը, որտեղ բացակայում են ճանապարհային նշանները և այլ անհրաժեշտ կահավորանքները:
Մարզի քաղաքներում, հատկապես՝ Վանաձորի, Սպիտակի, Ալավերդիի, Ախթալայի, Թումանյանի, Տաշիրի, Ստեփանավանի կենտրոնական փողոցներում և հրապարակներում կարգազանց վարորդները երթևեկում են բարձր արագությամբ, Վանաձորի առանձին փողոցներում շարունակաբար չեն ենթարկվում լուսացույցի ցուցիչներին, որոշ փողոցներում ավտոմեքենաները կայանում են երկշարք կամ եռաշարք՝ խոչընդոտելով այլ վարորդների երթևեկությանը։ Հաճախակի են նաև դեռահաս անձանց կողմից կատարվող երթևեկության կանոնների խախտումները, ինչը վկայում է նրանց վարորդական իրավունքի վկայական չունենալու մասին։
Ուսումնասիրությամբ փաստվել է, որ մարզի տարածքում ՃՏՊ-ների մեծ մասը կանխելու, ճանապարհային երթևեկության անվտանգությունն ապահովելու տեսանկյունից էական նշանակություն կարող է ունենալ համայնքային ճանապարհներն արագաչափ սարքերով և վերահսկող տեսախցիկներով հագեցնելը, քաղաքների փողոցների բանուկ խաչմերուկները տեսանկարահանող սարքերով կահավորելը: Բացի այդ, առկա է նաև ՃՈ աշխատակիցների կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունների կատարման որակը բարելավելու, նրանց կողմից վարչական իրավախախտումների նախականխման և կանխման ուղղությամբ պատշաճ հետևողականություն դրսևորելու, վերակարգերն արդյունավետ տեղաբաշխելու, երեկոյան և գիշերային ժամերին հսկողությունն ուժեղացնելու անհրաժեշտություն:
Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՀ Լոռու մարզի դատախազը կատարված ուսումնասիրության արդյունքները՝ մահվան ելքով պատահարների դեպքերի, երթևեկության նշանների անհրաժեշտ կահավորման ենթակա կոնկրետ հատվածների քարտեզագրմամբ, պատճառների մատնանշմամբ, միջնորդագրերով ուղարկել է ՀՀ տարածքային ենթակառույցների նախարարին և ՀՀ ոստիկանության ՃՈ ծառայության պետին՝ իրենց լրազությունների շրջանակներում ուսումնասիրության արդյունքներից բխող՝ ճանապարհային երթևեկության և դրանց մասնակիցների անվտանգությանն ապահովմանն ուղղված միջոցները ձեռնարկելու նպատակով:

Ходатайства из Прокуратуры Лорийской области с целью обеспечения безопасности дорожного движения в регионе
Исследование, проведенное в прокуратуре Лорийской области РА, показало, что в 2021г. на территории области зарегистрирован 261 случай нарушения правил дорожного движения, 25 из которых повлекли смерть, 371 телесные повреждения.
Областная прокуратура расследовала основные причины, сопоставив дела. Выяснилось, что одной из основных причин ДТП является вождение в нетрезвом состоянии, нарушение правил пересечения пешеходных переходов, перехода первым, пересечения перекрестка и т.д., количество которых увеличилось. Увеличилось также количество дорожно-транспортных происшествий с материальным ущербом, которое составило 959 случаев.
Исследования показали, что водители микроавтобусов, автобусов и такси, обслуживающих города области, часто нарушая правила безопасности дорожного движения, создают аварийные ситуации. Водители микроавтобусов часто предоставляют закрепленные за ними транспортные средства лицам, не имеющим требуемого вида водительского удостоверения, либо ездят без водительского удостоверения.
В городах области, особенно на центральных улицах и площадях Ванадзора, Спитака, Алаверди, Ахталы, Туманяна, Ташира, Степанавана, водители ездят на большой скорости. Нередки нарушения правил дорожного движения подростками, что свидетельствует об отсутствии у них водительских прав.
Исследование показало, что с точки зрения предотвращения большинства дорожно-транспортных происшествий в регионе, обеспечения безопасности дорожного движения важным может быть оснащение дорог общего пользования камерами контроля скорости, видеокамерами, а также оснащение видеокамерами оживленных перекрестков городских улиц. Кроме того, необходимо повысить качество исполнения должностных обязанностей сотрудниками ДП, проявить должную осмотрительность в предупреждении административных правонарушений, провести эффективные реформы, усилить контроль в вечернее и ночное время.
На основании изложенного прокурор Лорийской области РА направил результаты исследования министру территориальной инфраструктуры РА, начальнику дорожной полиции Полиции РА для принятия мер по обеспечению безопасности дорожного движения и их участников.