Ոստիկանությունն արդյունավետ միջոցներ է ձեռնարկել խիստ հաշվառման փաստաթղթերի հաշվառման, դրա վերահսկողության ուժեղացման ուղղությամբ
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել էր ծառայություն իրականացնելու ընթացքում ՀՀ ոստիկանության ՃՈ ծառայության տեսուչի կողմից մի քանի ավտոմեքենաների վարորդների՝ տրանսպորտային երթևեկության կանոնների տարբեր խախտումներ հայտնաբերելուց հետո վարչական իրավախախտման տուգանքի չափի վերաբերյալ վարորդներին ուռճացված տեղեկություն հայտնելու, նրանց հետ համաձայնության արդյունքում իրավախախտման արձանագրության և որոշման թերի լրացված ձևաթղթերի հիման վրա տուգանքը տեղում գանձելու պատրվակով ՃԵ կանոնների խախտումն օրենքով նախատեսված կարգով արձանագրելու պատրանք ստեղծելու նպատակով վարորդներից տարբեր չափերի գումարներ ստանալու փաստը:
Պարզվել էր նաև, որ ոստիկանության ՃՈ ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումներում խիստ հաշվառման փաստաթղթեր հանդիսացող վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրությունների և վարչական տուգանքների վճարման անդորրագրերի պատշաճ հաշվառում իրականացնելու, արձանագրությունների ձևաթղթերը տեսուչին հանձնելու և լրացված արձանագրությունները նրանից ստանալու գործընթացը պատշաճ կարգավորված չէ, բացակայում են վերահսկողության բավարար մեխանիզմները:
Քանի որ այս թերությունները հանցագործության  կատարման նպաստավոր հանգամանք է հանդիսացել, ՀՀ գլխավոր դատախազը դրանք վերացնելուն ուղղված միջնորդագիր էր հասցեագրել ՀՀ ոստիկանապետին: Արդյունքում ոստիկանությունում ձեռնարկվել են խնդրի կարգավորանն ուղղված գործնական քայլեր:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ոստիկանության պետի պատասխան գրությամբ տեղեկացվել է, որ քրեական գործով հաստատված խախտումները և դրանց պատճառները պարզելու, ինչպես նաև դրանցում մեղավոր անձանց կարգապահական ներգործության ենթարկելու և խախտումներ թույլ տված պաշտոնատար անձանց պատասխանատվության հարցը լուծելու համար ՀՀ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունում իրականացվել է ծառայողական քննություն: Դրա արդյունքում վերոնշյալ հանցավոր խախտումները թույլ տված տեսուչը ոստիկանապետի հրամանով ազատվել է ծառայությունից:
Բացի այդ, խիստ հաշվառման փաստաթղթեր հանդիսացող վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ արձանագրությունների և վարչական տուգանքների վճարման անդորրագրերի հաշվառում և դրանց նկատմամբ պատշաճ և ամբողջական վերահսկողություն իրականացնելու, այդ կերպ ոլորտում հնարավոր հանցավոր դրսևորումները բացառելու նպատակով ճանապարհային ոստիկանության ուղեկցող սպայական վաշտի ծառայողների գործառույթային  պարտականություններում կատարվել է փոփոխություն: Արդյունքում խիստ հաշվառման ձևաթղթերի հանձնման և ընդունման հսկողության պարտականությունը  դրվել է դասակների հրամանատարների վրա:
Գրությամբ տեղեկացվել է նաև, որ խիստ հաշվառման վերոնշյալ փաստաթղթերի պատշաճ հաշվառում անցկացնելու նպատակով Պարեկային ոստիկանությունը ձեռք է բերել համապատասխան սարքավորումներ, որոնք մոտ ժամանակահատվածում կներդրվեն պարեկային ծառայողի լրակազմում: Իսկ ներկայում իրականացվում է իրավասու պարեկային ծառայողների վերապատրաստում այդ սարքավորումներով վարչական իրավախախտման արձանագրությունների արձանագրում իրականացնելու և տուգանքների վճարման անդորրագրերը իրավախախտում թույլ տված անձանց տրամադրելու ուղղությամբ: Դրանով կդյուրացվի փաստաթղթաշրջանառության նկատմամբ հսկողությունը և հնարավորինս կբացառվեն կոռուպցիոն ռիսկերը:

The police took effective measures to strengthen the registration of documents of strict accounting and their control
During the preliminary investigation of the criminal case being investigated by the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia, the fact of receiving money from various drivers was substantiated in order to create the illusion of registering a violation of traffic rules in the manner prescribed by law under the pretext of collecting a fine on the spot on the basis of incorrectly completed forms of decisions and an offense protocol by the Inspector of the RP Service of the RA Police.
It was also substantiated that the process of proper registration of receipts for payment of administrative fines for administrative offenses, issuance of protocol forms to the inspector and receipt of completed protocols from them is not properly regulated, there are no sufficient control mechanisms.
Since the indicated shortcomings were a favorable circumstance for the commission of a crime, a petition for their elimination was sent to the head of the RA Police by the RA Prosecutor General. As a result, the police took practical steps to resolve the issue.
In particular, in a response-letter from the head of the RA Police, it was reported that an internal investigation was carried out in order to establish violations by the criminal case and their causes, also involve the perpetrators in disciplinary action and resolve the issue of responsibility of officials who commit violations in the internal security department of the RA Police. As a result, the inspector who committed the above criminal violations was suspended from service by order of the chief of police.
The letter also said that for the proper registration of these documents, the Patrol Police acquired the appropriate equipment, which will be installed in the staff of the patrol service in the near future. Competent officers of the patrol service are currently being trained in keeping records of administrative offenses using this equipment and issuing receipts for the payment of fines to persons who have committed offenses. This will facilitate control over the document flow and eliminate corruption risks as much as possible.