Հանրային ծառայողները ավելի հետևողական են դառնում քաղաքացիների կողմից իրենց կաշառք առաջարկելու դրսևորումների բացահայտման հարցում. Դատախազությունը կրկին զգուշացնում է
ՀՀ գլխավոր դատախազության հակակոռուպցիոն կոմիտեում քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազների դատավարական ղեկավարման և հսկողության ներքո քննվում են տարբեր պետական մարմինների ներկայացուցիչների տված հաղորդումների հիման վրա հարուցված քրեական գործեր, որոնք վերաբերում են քաղաքացիներից՝ իրենց օգտին գործողություն կատարելու համար պաշտոնատար անձանց կաշառք տալուն կամ դրանց փորձերին:
Մասնավորապես, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության միասնական սոցիալական ծառայության Մարտունու տարածքային կենտրոնի աշխատակցից ստացված հաղորդման հիման վրա 2022թ. փետրվարի 21-ին ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ նշված ծառայության Մարտունու տարածքային կենտրոնի աշխատակցի կողմից 2021թ. հուլիսին կատարված հերթական փաստագրման արդյունքում դադարեցվել է Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի համայնքի Ծովինար բնակավայրի բնակչուհի Ա. Դ.-ի նպաստ ստանալու իրավունքը:
Դրան հաջորդող ժամանակահատվածում վերջինս բազմիցս դիմել է տարածքային կենտրոն՝ պահանջելով վերականգնել նպաստ ստանալու իրավունքը: Հերթական անգամ՝ 2022թ. փետրվարի 7-ին, ժամը 11:00-ի սահմաններում, վերջինս գնացել է նշված կենտրոն և խորհրդակցությունների սենյակում հանդիպել սոցիալական աշխատանքի և զբաղվածության ծրագրերի բաժնի պետի հետ: Այդ ընթացքում ծառայողի կողմից իր լիազորությունների շրջանակում գործողություն կատարելու՝ նպաստ ստանալու իրավունքը վերականգնելու համար Ա.Դ.-ն բաճկոնի գրպանից հանել և որպես կաշառք նրան տվել է 50.000 ՀՀ դրամ՝ կաշառքի առարկա հանդիսացող գումարը դնելով հիշյալ սենյակի սեղանին գտնվող թղթերի տակ, ապա հեռացել:
Այնուհետև, բաժնի պետի պահանջով քաղաքացին ետ է կանչվել, նրանից պահանջվել է վերցնել որպես կաշառք տված գումարը, ինչն անելուց հետո նա հեռացել է:
Նշված հանցավոր արարքը կատարելու համար Ծովինար բնակավայրի բնակչուհուն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով առաջադրվել է մեղադրանք:
Նախաքննությունն ավարտվել է, դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործն ուղարկել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու:
Մեկ այլ դեպքում ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի ավագ քննիչի կողմից ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում տված հաղորդման առթիվ նախապատրաստված նյութերով 2022թ. փետրվարի 26-ին հարուցված քրեական գործով հիմնավորվել է, որ խարդախությամբ ուրիշի խոշոր չափերով գույքը հափշտակելու դեպքի առթիվ հարուցված և վերոնշյալ քննիչի վարույթում գտնվող քրեական մի գործով հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացրած անձը՝ Վ. Գ.-ն, 2022թ. փետրվարի 24-ին՝ ժամը 11:00-ին, այցելել է քննիչի աշխատասենյակ, ներկայացրել հափշտակության առարկա «Mercedes-Benz» մակնիշի տրանսպորտային միջոցը վերադարձնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ դիմում: Միաժամանակ, քննիչի կողմից իր լիազորությունների շրջանակում իր օգտին գործողություններ կատարելու՝ հիշյալ տրանսպորտային միջոցը հնարավորինս շուտ առգրավելու և իրեն վերադարձնելու, ինչպես նաև նախաքննության ընթացքում վարույթն իրականացնող քննիչի բարեհաճ վերաբերմունքին արժանանալու համար, նրան տվել է  200 ԱՄՆ դոլար՝ ծրարով դնելով քննիչի աշխատասեղանին: Սակայն վերջինիս պահանջով անձը հետ է վերցրել գումարն ու դուրս եկել աշխատասենյակից: Շուրջ 5 րոպե անց Վ.Գ.-ն կրկին մտել է աշխատասենյակ, գումարը ծրարով դրել աշխատասեղանին և հեռացել` անտեսելով վերադառնալու վերաբերյալ քննիչի պահանջները: Դրանից անմիջապես հետո վերջինս կատարվածի վերաբերյալ զեկուցագիր է ներկայացրել քննչական բաժնի պետին:
2022թ. մարտի 3-ին Վ. Գ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Առաջադրված մեղադրանքում նա իրեն մեղավոր է ճանաչել և տվել ինքնախոստովանական ցուցմունքներ:
Նշված քրեական գործով ևս հսկող դատախազի կողմից հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործն ուղարկվել է Ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ ըստ էության քննելու:
Ավելի վաղ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ մի շարք քրեական գործեր են հարուցվել և ՀՀ ՀԿ-ում քննվում՝ նաև կատարած վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն չկազմելու և վարչական պատասխանատվության չենթարկելու համար վարորդների կողմից Ոստիկանության պարեկային ծառայողին կաշառք առաջարկելու բազմաթիվ դեպքերի առթիվ:
Նշված փաստերը վկայում են, որ արմատավորվում և ընդլայնվում է պետական մարմինների պաշտոնատար անձանց կողմից ընդգծված անհանդուրժողականությունը՝ իրենց օգտին գործողություններ կատարելու համար քաղաքացիների կողմից տարատեսակ եղանակներով կաշառք առաջարկելու արատավոր և հանցավոր պրակտիկայի նկատմամբ:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հարկ է համարում կրկին զգուշացնելու, որ հանցագործություն է ինչպես իր կամ իր ներկայացրած անձանց օգտին պաշտոնատար անձի կողմից իր լիազորությունների շրջանակում որևէ գործողություն կատարելու կամ չկատարելու համար դրամի, գույքի, գույքի նկատմամբ իրավունք կամ որևէ այլ առավելության տրամադրման եղանակով կաշառք տալը, այնպես էլ այդպիսիք խոստանալը կամ առաջարկելը: Նշված հանցավոր արարքի համար նախատեսված է պատիժ՝ ընդհուպ ազատազրկում մինչև երեք տարի ժամկետով:
Բոլոր քաղաքացիներին հորդորում ենք զերծ մնալ զարտուղի ճանապարհով խնդիրներն իրենց ցանկալի ձևով լուծելուն միտված գործողություններ կատարելու համար  հանրային ծառայողներին որևէ եղանակով կամ տեսքով կաշառք տալու փորձերից:

Государственные служащие становятся более последовательными в выявлении проявлений дачи им взяток гражданами. Прокуратура снова предупреждает
Под процессуальным руководством и надзором прокуроров Управления по надзору за законностью уголовного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры РА расследуются уголовные дела на основании сообщений, предоставленных представителями различных государственных органов, относящихся к даче гражданами взяток должностным лицам для совершения действий в пользу них.
В частности, на основании сообщения, полученного от сотрудника Мартунийского областного центра объединенной социальной службы Министерства труда и социальных вопросов РА, предварительным следствием по уголовному делу, возбужденному в Антикоррупционном комитете РА 21-го февраля 2022г., было обосновано, что сотрудник Мартунинского областного центра указанной службы в результате проведенной в июле очередной документации, прекратил право жительницы поселка Цовинар общины Мартуни Гегаркуникской области А.Д. на получение пособия.
В последующий период последняя неоднократно обращалась в областной центр с требованием восстановить ее право на получение пособия. В очередной раз 7 февраля 2022г. около 11:00 часов последняя отправилась в упомянутый центр, чтобы встретиться с начальником отдела и для восстановления своего права на получение пособия, А.Д. вытащила из кармана пиджака и дала ему взятку в размере 50.000 драм РА, положив ее под бумаги на стол в кабинете, а затем ушла.
Затем по требованию начальника отдела гражданке перезвонили, предложили взять деньги в качестве взятки, после чего она ушла.
За совершение указанного преступного деяния жительнице поселка Цовинар было предъявлено обвинение по части 1 статьи 312 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие завершено, прокурор утвердил обвинительное заключение и направил уголовное дело в Суд общей юрисдикции Гегаркуникской области РА для рассмотрения по существу.
В другом случае по уголовному делу, возбужденному по материалам, подготовленным старшим следователем Следственного отдела административных районов Ачапняк и Давташен СУГЕ СК РА на основании сообщения в Антикоррупционном комитете РА, было обосновано, что лицо, представило сообщение о хищении автомобиля «Mercedes-Benz». При этом для того, чтобы следователь действовал в его пользу как можно скорее, дал ему 200 долларов США, положив конверт на стол следователя. Однако по просьбе последнего он взял деньги и покинул кабинет. Примерно через 5 минут В.Г. снова зашел в кабинет, положил деньги в конверте на стол и ушел, проигнорировав требования следователя вернуться. Сразу после этого последний подал рапорт о происшествии начальнику следственного отдела.
3 марта 2022г. В. Г. было предъявлено обвинение по части 1 статьи 312 Уголовного кодекса РА. Он признал себя виновным по предъявленным обвинениям и дал признательные показания.
Обвинительное заключение было утверждено надзирающим прокурором по указанному уголовному делу, и уголовное дело было направлено в суд первой инстанции для рассмотрения по существу.
Ранее Генеральная прокуратура РА сообщила, что возбужден ряд уголовных дел в связи с многочисленными случаями дачи взятки водителями патрульно-постовой полиции за не составление протокола об административном правонарушении.
Призываем всех граждан воздерживаться от попыток подкупа государственных служащих в любой форме и в любом виде, чтобы принять меры для решения своих проблем желаемым образом.