Հանրային ծառայողները ավելի հետևողական են դառնում քաղաքացիների կողմից իրենց կաշառք առաջարկելու դրսևորումների բացահայտման հարցում. Դատախազությունը կրկին զգուշացնում է
ՀՀ գլխավոր դատախազության հակակոռուպցիոն կոմիտեում քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազների դատավարական ղեկավարման և հսկողության ներքո քննվում են տարբեր պետական մարմինների ներկայացուցիչների տված հաղորդումների հիման վրա հարուցված քրեական գործեր, որոնք վերաբերում են քաղաքացիներից՝ իրենց օգտին գործողություն կատարելու համար պաշտոնատար անձանց կաշառք տալուն կամ դրանց փորձերին:
Մասնավորապես, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության միասնական սոցիալական ծառայության Մարտունու տարածքային կենտրոնի աշխատակցից ստացված հաղորդման հիման վրա 2022թ. փետրվարի 21-ին ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ նշված ծառայության Մարտունու տարածքային կենտրոնի աշխատակցի կողմից 2021թ. հուլիսին կատարված հերթական փաստագրման արդյունքում դադարեցվել է Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի համայնքի Ծովինար բնակավայրի բնակչուհի Ա. Դ.-ի նպաստ ստանալու իրավունքը:
Դրան հաջորդող ժամանակահատվածում վերջինս բազմիցս դիմել է տարածքային կենտրոն՝ պահանջելով վերականգնել նպաստ ստանալու իրավունքը: Հերթական անգամ՝ 2022թ. փետրվարի 7-ին, ժամը 11:00-ի սահմաններում, վերջինս գնացել է նշված կենտրոն և խորհրդակցությունների սենյակում հանդիպել սոցիալական աշխատանքի և զբաղվածության ծրագրերի բաժնի պետի հետ: Այդ ընթացքում ծառայողի կողմից իր լիազորությունների շրջանակում գործողություն կատարելու՝ նպաստ ստանալու իրավունքը վերականգնելու համար Ա.Դ.-ն բաճկոնի գրպանից հանել և որպես կաշառք նրան տվել է 50.000 ՀՀ դրամ՝ կաշառքի առարկա հանդիսացող գումարը դնելով հիշյալ սենյակի սեղանին գտնվող թղթերի տակ, ապա հեռացել:
Այնուհետև, բաժնի պետի պահանջով քաղաքացին ետ է կանչվել, նրանից պահանջվել է վերցնել որպես կաշառք տված գումարը, ինչն անելուց հետո նա հեռացել է:
Նշված հանցավոր արարքը կատարելու համար Ծովինար բնակավայրի բնակչուհուն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով առաջադրվել է մեղադրանք:
Նախաքննությունն ավարտվել է, դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործն ուղարկել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու:
Մեկ այլ դեպքում ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի ավագ քննիչի կողմից ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում տված հաղորդման առթիվ նախապատրաստված նյութերով 2022թ. փետրվարի 26-ին հարուցված քրեական գործով հիմնավորվել է, որ խարդախությամբ ուրիշի խոշոր չափերով գույքը հափշտակելու դեպքի առթիվ հարուցված և վերոնշյալ քննիչի վարույթում գտնվող քրեական մի գործով հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացրած անձը՝ Վ. Գ.-ն, 2022թ. փետրվարի 24-ին՝ ժամը 11:00-ին, այցելել է քննիչի աշխատասենյակ, ներկայացրել հափշտակության առարկա «Mercedes-Benz» մակնիշի տրանսպորտային միջոցը վերադարձնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ դիմում: Միաժամանակ, քննիչի կողմից իր լիազորությունների շրջանակում իր օգտին գործողություններ կատարելու՝ հիշյալ տրանսպորտային միջոցը հնարավորինս շուտ առգրավելու և իրեն վերադարձնելու, ինչպես նաև նախաքննության ընթացքում վարույթն իրականացնող քննիչի բարեհաճ վերաբերմունքին արժանանալու համար, նրան տվել է  200 ԱՄՆ դոլար՝ ծրարով դնելով քննիչի աշխատասեղանին: Սակայն վերջինիս պահանջով անձը հետ է վերցրել գումարն ու դուրս եկել աշխատասենյակից: Շուրջ 5 րոպե անց Վ.Գ.-ն կրկին մտել է աշխատասենյակ, գումարը ծրարով դրել աշխատասեղանին և հեռացել` անտեսելով վերադառնալու վերաբերյալ քննիչի պահանջները: Դրանից անմիջապես հետո վերջինս կատարվածի վերաբերյալ զեկուցագիր է ներկայացրել քննչական բաժնի պետին:
2022թ. մարտի 3-ին Վ. Գ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Առաջադրված մեղադրանքում նա իրեն մեղավոր է ճանաչել և տվել ինքնախոստովանական ցուցմունքներ:
Նշված քրեական գործով ևս հսկող դատախազի կողմից հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործն ուղարկվել է Ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ ըստ էության քննելու:
Ավելի վաղ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ մի շարք քրեական գործեր են հարուցվել և ՀՀ ՀԿ-ում քննվում՝ նաև կատարած վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն չկազմելու և վարչական պատասխանատվության չենթարկելու համար վարորդների կողմից Ոստիկանության պարեկային ծառայողին կաշառք առաջարկելու բազմաթիվ դեպքերի առթիվ:
Նշված փաստերը վկայում են, որ արմատավորվում և ընդլայնվում է պետական մարմինների պաշտոնատար անձանց կողմից ընդգծված անհանդուրժողականությունը՝ իրենց օգտին գործողություններ կատարելու համար քաղաքացիների կողմից տարատեսակ եղանակներով կաշառք առաջարկելու արատավոր և հանցավոր պրակտիկայի նկատմամբ:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հարկ է համարում կրկին զգուշացնելու, որ հանցագործություն է ինչպես իր կամ իր ներկայացրած անձանց օգտին պաշտոնատար անձի կողմից իր լիազորությունների շրջանակում որևէ գործողություն կատարելու կամ չկատարելու համար դրամի, գույքի, գույքի նկատմամբ իրավունք կամ որևէ այլ առավելության տրամադրման եղանակով կաշառք տալը, այնպես էլ այդպիսիք խոստանալը կամ առաջարկելը: Նշված հանցավոր արարքի համար նախատեսված է պատիժ՝ ընդհուպ ազատազրկում մինչև երեք տարի ժամկետով:
Բոլոր քաղաքացիներին հորդորում ենք զերծ մնալ զարտուղի ճանապարհով խնդիրներն իրենց ցանկալի ձևով լուծելուն միտված գործողություններ կատարելու համար  հանրային ծառայողներին որևէ եղանակով կամ տեսքով կաշառք տալու փորձերից:

Civil servants are becoming more consistent in identifying manifestations of bribes given to them by citizens. The Prosecutors Office warns again
Under the procedural guidance and supervision of prosecutors of the Department for Supervision over the Legality of Criminal Proceedings in the Anti-Corruption Committee of the Prosecutor General 's Office of the Republic of Armenia are investigated criminal cases based on reports provided by representatives of various state bodies related to the giving of bribes by citizens to officials to perform actions in their favor.
In particular, based on the message received from the employee of Martuni Regional Center of the United Social Service of the Ministry of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia, by the preliminary investigation of the criminal case initiated by the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia on February 21, 2022, it was substantiated that the employee of Martuni Regional Center of the said service as a result of regular documentation carried out in July, terminated the right of the resident of the village of Tsovinar, Martuni community, Gegharkunik region, A.D. to receive benefits.
In the subsequent period, the latter repeatedly applied to the regional center with a demand to restore the right to receive benefits. Once again on February 7, 2022 at about 11:00 am, the latter went to the mentioned center to meet with the head of the department and to restore the right to receive benefits, A.D. pulled out of the jacket pocket and gave him a bribe in the amount of 50.000 AMD, putting it under the papers on the table in the office, and then left.
Then, by the request of the head of the department, the citizen was called back, offered to take the money as a bribe, after which she left.
The resident of Tsovinar community was charged with the commission of the said criminal act under Part 1 of Article 312 of the RA Criminal Code.
The preliminary investigation is completed, the prosecutor approved the indictment and sent the criminal case to the Court of General Jurisdiction of Gegharkunik region of the Republic of Armenia for consideration on the merits.
In another case, by the criminal case initiated on the basis of materials prepared by senior investigator of the Investigation Department of the administrative districts of Ajapnyak and Davtashen of IDYC of the RA IC, on the basis of a report to the Anti-Corruption Committee of the RA, it was substantiated that the person submitted a report about the theft of a Mercedes-Benz car. At the same time, in order for the investigator to act in his favor as soon as possible, he gave him 200 US dollars, placing the envelope on the investigator's desk. However, at the request of the latter, he took the money and left the office. After about 5 minutes V.G. again went into the office, put the money in an envelope on the table and left, ignoring the demands of the investigator to return. Immediately after that, the latter submitted a report on the incident to the head of the investigation department.
On March 3, 2022 V.G. was charged under Part 1 of Article 312 of the RA Criminal Code. He pleaded himself guilty.
The indictment was approved by the supervising prosecutor of the said criminal case, and the criminal case was sent to the court of first instance for consideration on the merits.
Earlier, the RA Prosecutor General's Office reported that a number of criminal cases had been initiated in connection with numerous cases of bribery.
We urge all citizens to refrain from trying to bribe public officials in any form and in any way, in order to take action to solve their problems in the desired way.