Դատախազական ներգործության արդյունքում դատապարտյալի պատժի կրման ռեժիմը մեղմացվել է
Պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության սահմանադրական լիազորության շրջանակում ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ուսումանսիրվում են ՔԿՀ-ներում պահվող անձանց վերաբերյալ կայացվող խրախուսանքների, տույժերի, նրանց պատժի կրման պայմանների վերաբերյալ կայացվող որոշումների համապատասխանությունը օրենսդրության պահանջներին:
Այդ շրջանակում, մասնավորապես, ՀՀ գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչությունում ուսումնասիրվել է ՀՀ ԱՆ «Վարդաշեն» ՔԿՀ դատապարտյալ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 375-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանքներ կատարելու համար 5 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման դատապարտված և 2019թ. օգոստոսի 26-ից պատիժը կրող Ա. Բ.-ի անձնական գործը:
Պարզվել է, որ նա պատիժը կրելու ընթացքում ընդգրկվել է «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոնի» կողմից իրականացվող «Հանուն մարդու իրավունքների: Կրթությունը քրեակատարողական հիմնարկներում» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված «էլեկտրոմանտյոր» և «շինարարական» դասընթացներին և ստացել հավաստագիր, ընդգրկվել է մարզական ինքնագործ միավորման կազմում, մասնակցել ՔԿ հիմնարկում կազմակերպված բիլլիարդի, շաշկու, շախմատի, սեղանի թենիսի առաջնություններին: Բացի այդ, նա ընդգրկվել է նաև ՔԿՀ  բարեկարգման, առանց վարձատրության, ինչպես նաև՝ տեխնիկատնտեսական սպասարկման վճարովի աշխատանքներում, իրականացնում է ՔԿ հիմնարկում պահվող անձանց տրամադրվող սննդի բաշխումը: Իսկ 2021թ. հուլիսին նա ՔԿՀ պետի որոշմամբ արժանացել է խրախուսանքի դրական վարքագիծ դրսևորելու համար:
Դստեր հարսանիքին մասնակցելու համար դատապարտյալին 2021թ. տրամադրվել է 3 օրով կարճաժամկետ մեկնում, որից հետո, նա նշված օրը և ժամին սահմանված կարգի համաձայն ներկայացել է ՔԿ հիմնարկ:
Ա.Բ.-ն ունի բարձրագույն զինվորական կրթություն, կոչումով փոխգնդապետ է, մասնակցել է 2016թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմին, իսկ 2020թ. սեպտեմբերի 29-ին դիմել է ՀՀ ԱՆ «Վարդաշեն» ՔԿՀ պետին՝ խնդրելով իրեն հնարավորություն տալ մասնակցել Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմին:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքները, այն, որ դատապարտյալն արդեն կրել է իր նկատմամբ նշանակված պատժի կեսից ավելին, պատրաստակամություն է հայտնել իր աշխատավարձից յուրաքանչյուր ամիս որոշակի գումար փոխանցել կատարված հանցագործության հետևանքով պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու համար՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետը գրություն է հասցեագրել «Վարդաշեն» ՔԿՀ պետին՝ քննարկելու Ա.Բ.-ին մեկուսացվածության առավել ցածր աստիճանի ուղղիչ հիմնարկ տեղափոխելու համար ՀՀ ԱՆ ՔԿԾ-ում գործող տեղաբաշխման հանձնաժողովին միջնորդություն ներկայացնելու հարցը:
Արդյունքում հանձնաժողովի որոշմամբ դատապարտյալը տեղափոխվել է բաց ուղղիչ հիմնարկ:
2022թ. ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից մի քանի նման նախաձեռնություններ են իրականացվել, որոնց վերաբերյալ տեղեկավություն կտրամադրվի առաջիկայում:

As a result of the prosecutor's influence, the punishment regime for the convict was mitigated
Within the framework of the constitutional powers to control the legality of the application of punishments and other coercive measures, the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia examines the compliance of incentives, penalties and decisions on the conditions of serving sentences with the requirements of the legislation in relation to persons held in penitentiaries.
In this context, in particular, the Department for Control over the Legality of Punishments and Other Coercive Measures of the RA General Prosecutor's Office considered the personal file of A. B., who has been serving his sentence since August 26, 2019. He is carrying his punishment in the penitentiary institution "Vardashen" of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, being convicted of committing crimes under paragraph 1, part 3, Art. 179 and part 1 of Art. 375 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, and sentenced to 5 years and 6 months of imprisonment.
It turned out that while serving his sentence within the framework of the project “For Human Rights: Training in Penitentiary Institutions”, implemented by the “Center for the Implementation of Legal Education and Rehabilitation Programs”, he took part in the courses “Electrician” and “Construction work”, received a certificate, was included in the sports union, participated in billiards, checkers, chess, table tennis tournaments organized at the Penitentiary Institution. In addition, he has participated in the work on the improvement of the penitentiary institution free of charge, as well as in paid work on technical and economic services, distributes food provided to persons held in the penitentiary institutions. And in July 2021, the head of the Penitentiary institution encouraged him for his positive behavior.
To participate in his daughter's wedding, he was granted a short-term leave for 3 days in 2021, after which, in accordance with the established procedure, he appeared on the specified day and hour at the Penitentiary institution.
A.B. has a higher military education, is a lieutenant colonel, participated in the four-day war in April 2016, and on September 29, 2020 appealed to the head of the penitentiary institution "Vardashen" of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia with a request to give him the opportunity to take part in the unleashed war against the Republic of Artsakh.
Taking into account the above circumstances, the fact that the convict has already served more than half of his sentence, expressed his readiness to transfer a certain amount of money from his salary every month to compensate for the damage caused to the state, Head of the Department for Control over the Legality of the Application of Punishments and Other Coercive Measures of the RA Prosecutor General's Office sent a letter to the head of the "Vardashen" penitentiary institution to discuss the issue of submitting a petition to the commission for the placement of correctional institutions of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia on the transfer of A.B. to a correctional facility with a lower degree of isolation.
As a result, by decision of the commission, the convict was transferred to an open-type correctional facility.
In 2022, the RA General Prosecutor's Office implemented several such initiatives, and information about them will be provided in the near future.