Հայաստան էր ժամանել ՌԴ գլխավոր զինվորական դատախազ Վալերի Պետրովը
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ընդունել է տարածաշրջանային այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազի տեղակալ, գլխավոր զինվորական դատախազ Վալերի Պետրովի գլխավորած պատվիրակությանը: Վերջինիս կազմում էր նաև ՌԴ հարավային ռազմական շրջանի զինվորական դատախազ Վլադիսլավ Պրիխոդկոն, որի ենթակայությամբ են գործում ռուսական խաղաղապահ ուժերի շրջանակում Արցախում տեղակայված ՌԴ դատախազության ներկայացուցիչները:
Արթուր Դավթյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել այս կարևոր այցը ՌԴ-ի համար ներկայիս դժվարին պահին իրականացնելու համար: Նա արժևորել է ՀՀ և ՌԴ դատախազական համակարգերի միջև հաստատված և օրստօրե ավելի խորացող հարաբերությունները: Համագործակցությունը զարգացնելու երկուստեք շահագրգռությունը, ըստ ՀՀ գլխավոր դատախազի, նպաստել է իրավական փոխօգնության, մարդկային ռեսուրսների կատարելագործման և անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտներում համատեղ շոշափելի արդյունքների ապահովմանը: Նա ընդգծել է ՌԴ իր գործընկերոջ՝ Իգոր Կրասնովի անձնական ներդրումը հետպատերազմյան շրջանում կուտակված հումանիտար հիմնահարցերի լուծման նախաձեռնություններում, շեշտել հատկապես կողմերի միջև հաղորդակցության, տեղեկատվության փոխանակման ձևաչափեր ապահովելու, երկխոսության մթնոլորտ ձևավորելու հարցում ՌԴ դատախազության դրսևորած հետևողականությունը:
ՌԴ գլխավոր զինվորական դատախազ Վալերի Պետրովը նշել է, որ ՀՀ և ՌԴ դատախազությունները հաջողությամբ գործակցում են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակող ձևաչափերով, ինչի համար կարևոր նախադրյալ է ապահովում նախընթաց ժամանակահատվածում ձևավորված հարուստ իրավապայմանագրային բազան, ունեցած ընդհանուր պատմությունն ու ավանդույթները:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության, հանցավորության միտումների վրա հակամարտությունների ազդեցության վերաբերյալ:
Երկուստեք կարևորվել է Արցախում ռուսական խաղաղապահ ուժերի և Սյունիքում սահմանապահ ծառայություն իրականացնող ՌԴ ԶՈւ ստորաբաժանումների դերը տարածաշրջանային կայունության, լարվածության թուլացման հարցում: Արթուր Դավթյանն նշել է, որ Հայաստանում և Արցախում տեղակայված ՌԴ ԶՈՒ ուժերը ՀՀ ԶՈՒ և ԱրՀ պաշտպանության բանակի հետ միասին անվտանգության երաշխիքներ են ստեղծում հայ ազգաբնակչության համար, ապահովում բնականոն կենսագործունեությունը հատկապես շփման գծին մերձ բնակավայրերում:
Ընդգծվել է, որ Արցախում գտնվող ՌԴ դատախազության ներկայացուցիչների գործունեությունը նպաստում է ռուսական ռազմական կոնտիգենտի շրջանում իրավակարգի ապահովմանը, ազգաբնակչության հետ հարաբերություններում փոխվստահության բարձրացմանը:
Արթուր Դավթյանը հյուրերին մանրամասն տեղեկացրել է այն մասին, որ Ադրբեջանը շարունակում է չկատարել 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությունից բխող՝ հայ ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց ՀՀ-ին անվերապահորեն վերադարձնելու հումանիտար պարտավորությունները, ավելին, շարունակվում են նրանց նկատմամբ անհիմն և ապօրինի քրեական հետապնդումները և դատական գործընթացները: Բացի այդ, արձանագրվել են հրադադարի ռեժիմն Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից խախտելու բազմաթիվ դեպքեր, որոնք զինծառայողների և քաղաքացիական բնակչության շրջանում հանգեցրել են զոհերի, բազմաթիվ գույքերի վնասման: Այդ միջադեպերի մասին տեղեկատվության փաթեթը փոխանցվել է ռուսական կողմին՝ հույս հայտնելով, որ դրանք կքննարկվեն ադրբեջանական կողմի հետ հետագա հաղորդակցության ընթացքում:
Արթուր Դավթյանը ՌԴ գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել է այն իրողության վրա, որ ադրբեջանական կողմի խուսափողական վարքագծի պատճառով գործնականում ցածր արդյունավետություն ունի նաև շփման գոտում խախտումների և միջադեպերի վերաբերյալ ՀՀ-ի, ՌԴ-ի և ԱՀ-ի միջև տեղեկատվության փոխանակման, բոլոր դեպքերը պատշաճ քննության առարկա դարձնելու շուրջ երեք երկրների գլխավոր դատախազների ձեռք բերած պայմանավորվածությունների կատարումը:

В Армению прибыл Главный военный прокурор РФ Валерий Петров
Генеральный прокурор РА Артур Давтян принял делегацию во главе с заместителем Генерального прокурора Российской Федерации, главным военным прокурором Валерием Петровым, прибывшую в Республику Армения в рамках регионального визита. В составе делегации и военный прокурор Южного военного округа РФ Владислав Приходько, в подчинении которого находятся представители российской прокуратуры, находящиеся в Арцахе в составе Российских миротворческих сил.
Артур Давтян поблагодарил за этот важный визит в нынешнее непростое для РФ время. Он оценил углубление отношений, установившихся между прокурорскими органами РА и РФ. По словам Генерального прокурора РА, обоюдная заинтересованность в развитии сотрудничества способствовала достижению совместных ощутимых результатов в сферах взаимной правовой помощи, повышения квалификации кадров и борьбы с транснациональной преступностью. Он отметил личный вклад своего российского коллеги Игоря Краснова в инициирование гуманитарных вопросов в послевоенный период, подчеркнув последовательность, проявленную российской прокуратурой в обеспечении связи, обмена информацией и диалога.
Главный военный прокурор Российской Федерации Валерий Петров отметил, что генеральные прокуратуры Российской Федерации и Республики Армения успешно сотрудничают как в двустороннем, так и в многостороннем формате, что обеспечивается богатой правовой базой, общей историей и традициями.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о защите основных прав человека и влиянии конфликтов на рост преступности.
Стороны обсудили роль российских миротворческих сил в Арцахе и подразделений Вооруженных сил России, несущих службу на границе в Сюнике, в вопросе региональной стабильности и разрядки напряженности. Артур Давтян отметил, что Вооруженные силы России, дислоцированные в Армении и в Арцахе, вместе с ВС РА и Армией обороны Арцаха создают гарантии безопасности армянскому населению, обеспечивают нормальную жизнь, особенно в населенных пунктах вблизи линии соприкосновения.
Было подчеркнуто, что деятельность представителей прокуратуры РФ в Арцахе способствует обеспечению правопорядка среди российского воинского контингента, повышению взаимного доверия в отношениях с населением.
Артур Давтян проинформировал гостей о том, что Азербайджан продолжает не выполнять взятые на себя гуманитарные обязательства, вытекающие из подписанного 9-го ноября 2020г. трехстороннего заявления, а именно - безоговорочное возвращение армянских военнопленных и других лиц. Более того, продолжаются необоснованные и незаконные уголовные преследования и судебные процессы в их отношении военнопленных. Также о том, что имели место многочисленные случаи нарушения режима прекращения огня Вооруженными силами Азербайджана, что привело к жертвам среди мирного населения и к повреждению имущества. Информационный пакет по этим инцидентам был передан российской стороне с надеждой, что это вопросы будут обсуждены при встрече с азербайджанской стороной.
Артур Давтян обратил внимание своих российских коллег на то, что из-за поведения азербайджанской стороны низкую эффективность имеет и выполнение договоренностей, достигнутых генеральными прокурорами трех стран по обмену информацией между РА, РФ и АР о нарушениях и инцидентах на линии соприкосновения.