Հայաստան էր ժամանել ՌԴ գլխավոր զինվորական դատախազ Վալերի Պետրովը
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ընդունել է տարածաշրջանային այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազի տեղակալ, գլխավոր զինվորական դատախազ Վալերի Պետրովի գլխավորած պատվիրակությանը: Վերջինիս կազմում էր նաև ՌԴ հարավային ռազմական շրջանի զինվորական դատախազ Վլադիսլավ Պրիխոդկոն, որի ենթակայությամբ են գործում ռուսական խաղաղապահ ուժերի շրջանակում Արցախում տեղակայված ՌԴ դատախազության ներկայացուցիչները:
Արթուր Դավթյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել այս կարևոր այցը ՌԴ-ի համար ներկայիս դժվարին պահին իրականացնելու համար: Նա արժևորել է ՀՀ և ՌԴ դատախազական համակարգերի միջև հաստատված և օրստօրե ավելի խորացող հարաբերությունները: Համագործակցությունը զարգացնելու երկուստեք շահագրգռությունը, ըստ ՀՀ գլխավոր դատախազի, նպաստել է իրավական փոխօգնության, մարդկային ռեսուրսների կատարելագործման և անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտներում համատեղ շոշափելի արդյունքների ապահովմանը: Նա ընդգծել է ՌԴ իր գործընկերոջ՝ Իգոր Կրասնովի անձնական ներդրումը հետպատերազմյան շրջանում կուտակված հումանիտար հիմնահարցերի լուծման նախաձեռնություններում, շեշտել հատկապես կողմերի միջև հաղորդակցության, տեղեկատվության փոխանակման ձևաչափեր ապահովելու, երկխոսության մթնոլորտ ձևավորելու հարցում ՌԴ դատախազության դրսևորած հետևողականությունը:
ՌԴ գլխավոր զինվորական դատախազ Վալերի Պետրովը նշել է, որ ՀՀ և ՌԴ դատախազությունները հաջողությամբ գործակցում են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակող ձևաչափերով, ինչի համար կարևոր նախադրյալ է ապահովում նախընթաց ժամանակահատվածում ձևավորված հարուստ իրավապայմանագրային բազան, ունեցած ընդհանուր պատմությունն ու ավանդույթները:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության, հանցավորության միտումների վրա հակամարտությունների ազդեցության վերաբերյալ:
Երկուստեք կարևորվել է Արցախում ռուսական խաղաղապահ ուժերի և Սյունիքում սահմանապահ ծառայություն իրականացնող ՌԴ ԶՈւ ստորաբաժանումների դերը տարածաշրջանային կայունության, լարվածության թուլացման հարցում: Արթուր Դավթյանն նշել է, որ Հայաստանում և Արցախում տեղակայված ՌԴ ԶՈՒ ուժերը ՀՀ ԶՈՒ և ԱրՀ պաշտպանության բանակի հետ միասին անվտանգության երաշխիքներ են ստեղծում հայ ազգաբնակչության համար, ապահովում բնականոն կենսագործունեությունը հատկապես շփման գծին մերձ բնակավայրերում:
Ընդգծվել է, որ Արցախում գտնվող ՌԴ դատախազության ներկայացուցիչների գործունեությունը նպաստում է ռուսական ռազմական կոնտիգենտի շրջանում իրավակարգի ապահովմանը, ազգաբնակչության հետ հարաբերություններում փոխվստահության բարձրացմանը:
Արթուր Դավթյանը հյուրերին մանրամասն տեղեկացրել է այն մասին, որ Ադրբեջանը շարունակում է չկատարել 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությունից բխող՝ հայ ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց ՀՀ-ին անվերապահորեն վերադարձնելու հումանիտար պարտավորությունները, ավելին, շարունակվում են նրանց նկատմամբ անհիմն և ապօրինի քրեական հետապնդումները և դատական գործընթացները: Բացի այդ, արձանագրվել են հրադադարի ռեժիմն Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից խախտելու բազմաթիվ դեպքեր, որոնք զինծառայողների և քաղաքացիական բնակչության շրջանում հանգեցրել են զոհերի, բազմաթիվ գույքերի վնասման: Այդ միջադեպերի մասին տեղեկատվության փաթեթը փոխանցվել է ռուսական կողմին՝ հույս հայտնելով, որ դրանք կքննարկվեն ադրբեջանական կողմի հետ հետագա հաղորդակցության ընթացքում:
Արթուր Դավթյանը ՌԴ գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել է այն իրողության վրա, որ ադրբեջանական կողմի խուսափողական վարքագծի պատճառով գործնականում ցածր արդյունավետություն ունի նաև շփման գոտում խախտումների և միջադեպերի վերաբերյալ ՀՀ-ի, ՌԴ-ի և ԱՀ-ի միջև տեղեկատվության փոխանակման, բոլոր դեպքերը պատշաճ քննության առարկա դարձնելու շուրջ երեք երկրների գլխավոր դատախազների ձեռք բերած պայմանավորվածությունների կատարումը:

Chief Military Prosecutor of the Russian Federation Valeri Petrov arrived in Armenia
The RA Prosecutor General Artur Davtyan received Chief Military Prosecutor and Deputy Prosecutor General of the Russian Federation Valeri Petrov and his delegation who arrived in Armenia as part of a regional visit. The delegation also included the Military Prosecutor of the Southern Military District of the Russian Federation Vladislav Prikhodko, under whose subordination are the representatives of the RF Prosecutor's Office who are in Artsakh as part of the Russian peacekeeping forces.
Artur Davtyan thanked for conducting this important visit at a difficult period for Russia. He valued the gradually deepening relations between the Armenian and Russian prosecution systems. According to the RA Prosecutor General, the mutual interest in developing cooperation contributed to the achievement of joint tangible results in the areas of mutual legal assistance, advanced training of personnel and the fight against transnational crime. He highlighted the personal contribution of his Russian counterpart Igor Krasnov to the initiative on solving the post-war humanitarian problems, the consistency of the Russian Prosecutor’s Office to ensure information exchange formats and create an atmosphere of dialogue.
The Chief Military Prosecutor of Russia said the Offices of the Prosecutors General of Armenia and Russia are successfully cooperating both in bilateral and multilateral formats, for which the rich legal-contractual base, the common history and traditions are an important prerequisite.
The meeting sides also exchanged views about the protection of fundamental human rights, the impact of conflicts on crime tendencies.
Both sides highlighted the role of Russian peacekeeping forces in Artsakh and the Russian armed forces’ units in Syunik province of Armenia in regional stability and reduction of tension. Artur Davtyan said the Russian troops deployed in Armenia and Artsakh, together with the Armenian Armed Forces and the Defense Army of Artsakh, are creating security guarantees for the Armenian population, ensuring the normal life especially in the settlements close to the line of contact.
It was emphasized that the activities of representatives of the RF Prosecutor's Office in Artsakh contribute to ensuring law and order among the Russian military contingent, increasing mutual trust in relations with the population.
The Prosecutor General of Armenia also told the guests that Azerbaijan is still refusing to implement its commitments assumed by the 2020 November 9 trilateral statement, particularly relating to the unconditional return of Armenian prisoners of war and other persons held, and continues the illegal criminal prosecutions and sham trials against the POWs and captured civilians. He also informed that numerous cases of ceasefire violations by the Azerbaijani servicemen have been registered, which resulted in killings among servicemen and civilians, damage of property. The information package about these incidents has been transferred to the Russian side, with the hope that they will be discussed during the future communication with the Azerbaijani side.
Artur Davtyan drew the attention of his Russian colleagues to the fact that because of the behavior of the Azerbaijani side, the implementation of the agreements reached by the Prosecutors General of the three countries on the exchange of information between the Republic of Armenia, the Russian Federation and the Republic of Azerbaijan on violations and incidents on the line of contact is also of low efficiency.