Գումարտակի հրամանատարը մեղադրվում է զինծառայողների կորուստների հանգեցրած իշխանության անգործության, մարտադաշտն ինքնակամ լքելու համար. գործն ուղարկվել է դատարան
Արցախյան պատերազմին առնչվող քրեական գործի քննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հիմնավորվել է, որ ՊԲ N զորամասի նորակոչիկների գումարտակի հրամանատար, մայոր Ի.Վ.-ն, հանդիսանալով նույն ստորաբաժանման ժամկետային և կրտսեր սպայական կազմի ուղղակի պետը, 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ կառավարության կողմից հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում, 2020թ. հոկտեմբերի 10-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Հադրութ քաղաքի մոտակայքում գտնվող «Խուռհատ» սարի վրա տեղի ունեցած մարտական գործողություններին ակտիվ մասնակցություն չունենալու և սեփական կյանքը չվտանգելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով՝ դրսևորել է իշխանության անգործություն: Մասնավորապես, նա չի կատարել իր վրա ՀՀ ԶՈՒ ներքին ծառայության կանոնագրքով և ՀՀ ԶՈՒ մարտական կանոնադրությամբ դրված պարտականությունները, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, այն է՝ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի N զորամասի հրաձգային գումարտակի մի շարք զինծառայողներ զոհվել են, անհայտ կորել, գերեվարվել, ինչպես նաև ստացել տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:
Բացի այդ, Ի.Վ.-ն, ծառայողական դիրքով և կոչման բերումով հանդիսանալով նույն գումարտակի ժամկետային և կրտսեր սպայական կազմի ուղղակի պետը, 2020թ. հոկտեմբերի 10-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, «Խուռհատ» սարի վրա տեղի ունեցած մարտի ժամանակ ինքնակամ լքել է մարտադաշտ հանդիսացող՝ վերոնշյալ տեղանքի մարտական դիրքերը:
21.02.2022 թվականին Ի.Վ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 4-րդ մասով և 380-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ 25.02.2022 թվականին ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:
Մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից 28.02.2022 թվականին որոշում է կայացվել մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու մասին և նույն օրը քրեական գործն ուղարկվել է Սյունիք մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան:

Battalion commander is charged for inaction of the government, resulting loss of servicemen, for leaving the battlefield voluntarily: the case was sent to court
It was grounded by sufficient evidence obtained during the investigation of the criminal case related to the Artsakh war according to which the commander of the recruit servicemen battalion of the military unit N of the Defense Army, Major I. V., being the direct leader of the officers of the same subdivision, on 10 October 2020 at around 12:00 o’clock showed inactivity on Mount Khurhat, near Hadrut town of the Republic of Artsakh. Particularly, he did not fulfill his responsibilities envisaged by the RA Armed Forces Internal Service Code, the Charter the RA Armed Forces which carelessly caused serious consequences, namely, a number of servicemen of the Battalion N of the military unit were killed, disappeared, as well as received various bodily injuries.
Besides, I. V., on October 10, 2020, at around 12:00 o’clock, during the battle on Khurhat mountain, voluntarily left the combat positions of the above-mentioned area.
On 21.02. 2022, I. V. was charged under Article 375, Part 4 and Article 380, Part 1 of the RA Criminal Code.
The criminal case was sent to the supervising prosecutor on 25.02.2022 with an indictment to be confirmed and sent to court.
On February 28, 2022, the prosecutor supervising the legality of the pre-trial proceedings made a decision to confirm the indictment and, on the same day the criminal case was sent to the First Instance Court of General Jurisdiction of Syunik Region.