Հետախուզվող երկու անձ ՌԴ կողմից կհանձնվի Հայաստանին
Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազությունների միջև հաստատված սերտ համագործակցության արդյունքում ՌԴ գլխավոր դատախազության կողմից 2022թ. փետրվար ամսվա ընթացքում ստեղծվել է ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից քրեական տարբեր գործերով որպես մեղարդյալ ներգրավված և հետախուզման մեջ գտնվող ՀՀ երկու քաղաքացիներին Հայաստանին հանձնելու իրավական հիմքերը:
Մասնավորապես, ՌԴ գլխավոր դատախազությունը 07.02.2022թ. բավարարել է ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից հետախուզվող Ա.Գ.-ին, իսկ 15.02.2022թ.՝ Հ.Ա.-ին ՀՀ իրավասու մարմիններին հանձնելու մասին ՀՀ գլխավոր դատախազության միջնորդությունները:
Նշված անձանցից առաջինը հետախուզվում էր կաշառք տալու մեղադրանքով, իսկ երկրորդը՝ համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ հափշտակության փորձ կատարելու:
ՀՀ ոստիկանությանը հանձնարարվել է ապահովել վերջիններիս տեղափոխումը՝ հանձնելու մասին որոշումներն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո:
2021թ. ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից ռուսական կողմին ներկայացվել է ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից հետախուզվող անձանց հանձնելու մասին 21 միջնորդություն, որոնցից ՌԴ դատախազության կողմից արդեն իսկ բավարարվել է 14-ը:

Двое разыскиваемых будут экстрадированы Россией в Армению
В результате тесного сотрудничества, установленного между Генеральными прокуратурами Республики Армения и Российской Федерацией, в феврале 2022 года Генеральной прокуратурой РФ были созданы правовые основания для экстрадиции в Армению двух разыскиваемых граждан РА, привлеченных в качестве обвиняемых по различным уголовным делам.
В частности, Генеральная прокуратура РФ 07.02.2022г. и 15.02.2022г. удовлетворила ходатайства Генеральной прокуратуры РА о выдаче компетентным органам РА разыскиваемых компетентными органами РА А.Г. и А.А.
Первый из указанных лиц разыскивался по обвинению во взяточничестве, а второй- по покушению на хищение с использованием компьютерной техники.
Полиции РА поручено обеспечить их передачу после вступления решений об экстрадиции в законную силу.
В течение 2021г. Генеральная прокуратура РА направила российской стороне 21 ходатайство о выдаче разыскиваемых компетентными органами РА лиц, из которых 14 уже удовлетворены Генеральной прокуратурой РФ.