Դատախազության գործուն ներգրավվածությամբ վերականգնվել է նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատի խնամակալի խախտված գույքային իրավունքները
ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի կողմից «Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատ» ՊՈԱԿ-ում իրականացված հաշվեքննության արդյունքներով պարզվել է, որ նշված կազմակերպության շահառուի կողմից, ով 2020թ. ընթացքում տուն-ինտերնատից չի բացակայել, նույն թվականին կատարվել են անշարժ գույքի գործարքներ:
Այս կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում նախաձեռնվել է ուսումնասիրություն: Արդյունքում՝ դատախազի կողմից կայացվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով քրեական գործ հարուցելու մասին որոշում և ուղարկվել ՀՀ ՔԿ Լոռու մարզային քննչական վարչություն՝ նախաքննություն կատարելու և կատարվածի բոլոր հանգամանքները պարզելու հանձնարարությամբ:
Կատարված ուսումնասիրությամբ, ինչպես նաև նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալներով պարզվել և հիմնավորվել է, որ ՀՀ Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի վճռով Գ. Դ.-ն 2016թ. ապրիլի 15-ին ճանաչվել է անգործունակ և նույն թվականին ընդունվել «Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատ» ՊՈԱԿ: 2016թ. օգոստոսի 22-ից Գ. Դ.-ն հանդիսացել է կազմակերպության խնամարկյալը: Ըստ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 37-րդ հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն՝ «Խնամակալության և հոգաբարձության կարիք ունեցող և համապատասխան դաստիարակչական, բուժական, բնակչության սոցիալական պաշտպանության կամ նման այլ հաստատություններում գտնվող կամ, տեղավորված քաղաքացիների խնամակալներն ու հոգաբարձուներն այդ հաստատություններն են»:
Պարզվել է, սակայն, որ Օձուն համայնքի խնամակալության և հոգաբարձության հանձնաժողովը, ուսումնասիրելով Գ. Դ.-ի հորեղբոր դիմումը և հիմք ընդունելով ՀՀ Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի 2016թ. Գ.Դ.-ին անգործունակ ճանաչելու մասին վճիռը, ինչպես նաև վերջինիս հոգեբուժարանում գտնվելու հանգամանքը, 2020թ. փետրվարի 27-ի եզրակացությամբ հորեղբորը ճանաչել է Գ. Դ.-ի խնամակալը: Այսինքն անտեսվել է այն հանգամանքը, որ Գ.Դ.-ն 2016թ. օգոստոսի 22-ից գտնվել է Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատում, և օրենքով սահմանաված կարգով նրա խնամակալը հանդիսացել է տվյալ կազմակերպությունը, հետևաբար նրա իրավունքների և շահերի պաշտպանության ապահովումը հանդիսացել է բացառապես տվյալ կազմակերպության իրավասությունը:
Հետագայում Օձուն համայնքի ղեկավար Ա. Տիտանյանը տվել է նաև համաձայնություն՝ հորեղբոր կողմից Գ. Դ.-ի գույքն օտարելու վերաբերյալ, ինչի իրավասությամբ Օձուն համայնքի ղեկավարն օրենքով օժտված չի եղել:
Այս ամենի արդյունքում Գ. Դ.-ին սեփականության իրավունքով պատկանող անշարժ գույքերն օտարվել են:
Նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված միջոցների արդյունքում վերջինիս պատկանող անշարժ գույքերը՝ Լոռու մարզի Արևածագ գյուղում գտնվող տան 1/2 բաժնեմասն ամբողջությամբ, նույն համայնքում գտնվող 3 վարելահողերը դրանք ձեռք բերողների կողմից ինքնակամ նվիրատվության պայմանագրով վերադարձվել են Գ.Դ.-ին, ՀՀ կադաստրի կոմիտեում հաշվառվել նրա անվամբ:
Միաժամանակ, գնահատականներ են տրվել նաև համայնքի ղեկավար Ա. Տիտանյանի գործողություններին: Նրա արարքը քննարկելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասի տիրույթում և հաշվի առնելով, որ Գ. Դ.-ի բոլոր անշարժ գույքերը հետ են վերադարձվել նրան, վերականգնվել է ենթադրյալ հանցանքի կատարման պահին առկա իրադրությունը, ինչպես նաև այն հանգամանքը, որ համայնքի ղեկավարի կողմից կատարված միջին ծանրության հանցանքն իրադրության փոփոխման հետևանքով դադարել է հանրության համար վտանգավոր լինելուց՝ որոշում է կայացվել քրեական գործով վարույթը կարճել և նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնել:

Действенным вовлечением прокуратуры нарушенные имущественные права опекуна нейропсихологического дом-интерната восстановлены
По результатам проверки, проведенной Счетной палатой РА в ГНКО "Варденисский психоневрологический дом-интернат", было установлено, что бенефициар указанной организации, который в период 2020г. не отсутствовал из дом-интерната, в тот же год осуществил сделки с недвижимостью.
В связи с этим в управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было инициировано изучение. В результате прокурором было вынесено постановление о возбуждении уголовного дела по признакам ч. 2 ст. 308 УК РА и направлено в Лорийское следственное управление СК РА для осуществления предварительного расследования и установления всех обстоятельств.
По данным, приобретенным в ходе осуществления изучения, также предварительного расследования было установлено и обосновано, что приговором суда первой инстанции общей юрисдикции Лорийской области РА Г.Д. был признан нетрудоспособным 15.04.2016г. и в тот же год был принят в ГНКО "Варденисский психоневрологический дом-интернат". С 22-го августа 2016г. Г.Д. являлся опекуном организации. По п. 4 ст. 37 ГК РА опекунами и попечителями граждан, нуждающихся в опеке или попечительстве и находящихся или помещенных в соответствующие воспитательные, лечебные учреждения, учреждения социальной защиты населения или другие аналогичные учреждения, являются эти учреждения.
Было установлено, однако, что комиссия Одзунской общины по опеке и попечительству, изучая заявление дяди Г.Д. и на основании приговора суда первой инстанции Лорийской области РА от 2016 г. о признании Г. Д. нетрудоспособным, по заключению от 27 февраля признал дядю опекуном Г. Д. То есть проигнорирован тот факт, что Г.Д. с 22.08.2016г. находился в Варденисском психоневрологическом дом-интернате и в соответствии с законом его опекуном являлась указанная организация, следовательно обеспечение защиты его прав и интересов являлось исключительной обязанностью указанной организации.
В дальнейшем руководитель общины Одзун А. Титанян дал также согласие относительно отчуждения дядей имущества Г.Д.
В результате всего этого недвижимые имущества, принадлежащие по праве собственности Г.Д. были отчуждены.
Одновременно, были даны оценки действиям руководителя общины А. Титаняна. Рассмотрев его деяние в поле ч. 2 ст. 315 УК РА и учитывая то, что все недвижимости Г.Д. были возвращены ему, а также то обстоятельство, что деяние средней тяжести, совершенное руководителем общины в результате изменения ситуации прекратило быть опасным для общества, было вынесено постановление о приостановлении производства по уголовному делу и не осуществлении уголовного преследования в отношении него.