Դատախազության գործուն ներգրավվածությամբ վերականգնվել է նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատի խնամակալի խախտված գույքային իրավունքները
ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի կողմից «Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատ» ՊՈԱԿ-ում իրականացված հաշվեքննության արդյունքներով պարզվել է, որ նշված կազմակերպության շահառուի կողմից, ով 2020թ. ընթացքում տուն-ինտերնատից չի բացակայել, նույն թվականին կատարվել են անշարժ գույքի գործարքներ:
Այս կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում նախաձեռնվել է ուսումնասիրություն: Արդյունքում՝ դատախազի կողմից կայացվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով քրեական գործ հարուցելու մասին որոշում և ուղարկվել ՀՀ ՔԿ Լոռու մարզային քննչական վարչություն՝ նախաքննություն կատարելու և կատարվածի բոլոր հանգամանքները պարզելու հանձնարարությամբ:
Կատարված ուսումնասիրությամբ, ինչպես նաև նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալներով պարզվել և հիմնավորվել է, որ ՀՀ Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի վճռով Գ. Դ.-ն 2016թ. ապրիլի 15-ին ճանաչվել է անգործունակ և նույն թվականին ընդունվել «Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատ» ՊՈԱԿ: 2016թ. օգոստոսի 22-ից Գ. Դ.-ն հանդիսացել է կազմակերպության խնամարկյալը: Ըստ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 37-րդ հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն՝ «Խնամակալության և հոգաբարձության կարիք ունեցող և համապատասխան դաստիարակչական, բուժական, բնակչության սոցիալական պաշտպանության կամ նման այլ հաստատություններում գտնվող կամ, տեղավորված քաղաքացիների խնամակալներն ու հոգաբարձուներն այդ հաստատություններն են»:
Պարզվել է, սակայն, որ Օձուն համայնքի խնամակալության և հոգաբարձության հանձնաժողովը, ուսումնասիրելով Գ. Դ.-ի հորեղբոր դիմումը և հիմք ընդունելով ՀՀ Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի 2016թ. Գ.Դ.-ին անգործունակ ճանաչելու մասին վճիռը, ինչպես նաև վերջինիս հոգեբուժարանում գտնվելու հանգամանքը, 2020թ. փետրվարի 27-ի եզրակացությամբ հորեղբորը ճանաչել է Գ. Դ.-ի խնամակալը: Այսինքն անտեսվել է այն հանգամանքը, որ Գ.Դ.-ն 2016թ. օգոստոսի 22-ից գտնվել է Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատում, և օրենքով սահմանաված կարգով նրա խնամակալը հանդիսացել է տվյալ կազմակերպությունը, հետևաբար նրա իրավունքների և շահերի պաշտպանության ապահովումը հանդիսացել է բացառապես տվյալ կազմակերպության իրավասությունը:
Հետագայում Օձուն համայնքի ղեկավար Ա. Տիտանյանը տվել է նաև համաձայնություն՝ հորեղբոր կողմից Գ. Դ.-ի գույքն օտարելու վերաբերյալ, ինչի իրավասությամբ Օձուն համայնքի ղեկավարն օրենքով օժտված չի եղել:
Այս ամենի արդյունքում Գ. Դ.-ին սեփականության իրավունքով պատկանող անշարժ գույքերն օտարվել են:
Նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված միջոցների արդյունքում վերջինիս պատկանող անշարժ գույքերը՝ Լոռու մարզի Արևածագ գյուղում գտնվող տան 1/2 բաժնեմասն ամբողջությամբ, նույն համայնքում գտնվող 3 վարելահողերը դրանք ձեռք բերողների կողմից ինքնակամ նվիրատվության պայմանագրով վերադարձվել են Գ.Դ.-ին, ՀՀ կադաստրի կոմիտեում հաշվառվել նրա անվամբ:
Միաժամանակ, գնահատականներ են տրվել նաև համայնքի ղեկավար Ա. Տիտանյանի գործողություններին: Նրա արարքը քննարկելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասի տիրույթում և հաշվի առնելով, որ Գ. Դ.-ի բոլոր անշարժ գույքերը հետ են վերադարձվել նրան, վերականգնվել է ենթադրյալ հանցանքի կատարման պահին առկա իրադրությունը, ինչպես նաև այն հանգամանքը, որ համայնքի ղեկավարի կողմից կատարված միջին ծանրության հանցանքն իրադրության փոփոխման հետևանքով դադարել է հանրության համար վտանգավոր լինելուց՝ որոշում է կայացվել քրեական գործով վարույթը կարճել և նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնել:

With the effective involvement of the prosecutor's office, the violated property rights of the guardian of the neuropsychological boarding school were restored
According to the results of the audit conducted by the Accounts Chamber of the Republic of Armenia in "Vardenis psychoneurological boarding house" SNCO it was found out that the beneficiary of this organization, which in the period of 2020 was not absent from the boarding house, in the same year carried out real estate transactions.
In this regard, a study was initiated in the Department for the Protection of State Interests of the RA Prosecutor General's Office. As a result, the prosecutor issued a decision to initiate a criminal case on the grounds of Part 2 of Art. 308 of the RA Criminal Code and sent to the Lori Investigative Department of the RA IC for conducting a preliminary investigation and establishing all the circumstances.
According to the data obtained in the course of the study and the preliminary investigation it was also established that by the verdict of the court of first instance of general jurisdiction of Lori region of the Republic of Armenia G.D. was declared disabled on April 15, 2016 and in the same year he was admitted to "Vardenis psychoneurological boarding house" SNCO. From August 22, 2016 G.D. was the guardian of the organization. Under Part 4 of Article 37 of the RA CC the guardians and curators of citizens needing guardianship or curatorship and kept or placed in respective upbringing, medical institutions or in those for social protection of population or other similar institutions shall be deemed to be these institutions.
It was established, however, that the commission for guardianship of the Odzun community, by studying the statement of uncle G.D. and on the basis of the verdict of the court of first instance of Lori region of the Republic of Armenia in 2016 on recognizing G.D. as disabled, according to the conclusion of February 27, recognized his uncle as the guardian of G.D. That is, the fact that G.D. from 22.08.2016 was in the Vardenis psychoneurological boarding school and, in accordance with the law, his guardian was the specified organization, therefore, ensuring the protection of his rights and interests was the sole responsibility of the specified organization.
Later, the head of Odzun community, A. Titanyan, also gave his consent regarding the alienation of G.D.'s property by the uncle.
As a result of all this, real estate belonging by right of ownership to G.D. were alienated.
At the same time, the actions of the head of the community A. Titanyan were assessed. Having considered his act in the field of Part 2 of Art. 315 of the Criminal Code of the Republic of Armenia and taking into account the fact that all the real estateс of G.D. were returned to him, as well as the fact that the act of medium gravity committed by the head of the community as a result of a change in the situation ceased to be dangerous to society, a decision was made to suspend the criminal proceedings and not to carry out criminal prosecution against him.