Ամփոփվել են 2021թ․ մայրաքաղաքում հանցավորության դեմ պայքարի, Երևան քաղաքի և վարչական շրջանների դատախազությունների գործունեության արդյունքները
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը Երևան քաղաքի դատախազությունում անցկացրել է խորհրդակցություն՝ ամփոփելու 2021թ. ընթացում մայրաքաղաքում հանցավորության ընդհանուր շարժընթացի, դրա դեմ պայքարի, Երևան քաղաքի և վերջինիս վարչական շրջանների դատախազությունների կատարած աշխատանքի արդյունքները: Խորհրդակցությանը մասնակցել է Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը, ինչպես նաև հետաքննության և նախաքննության մարմինների՝ Երևան քաղաքի ստորաբաժանումների ղեկավարները:
Երևան քաղաքի դատախազ Սևակ Հովհաննիսյանը զեկուցել է, որ 2021թ. մայրաքաղաքում գրանցվել է հանցագործության 16438 դեպք՝ նախորդ տարվա 13892 դեպքի փոխարեն, այսինքն՝ դեպքերը աճել են 2546-ով կամ 18.3 % - ով: Բացահայտումը կազմել է 51.6%՝ նախորդ տարվա 50.4% - ի դիմաց:
Հատկապես անհանգստացնող է համարվել մայրաքաղաքում սպանությունների կատարման դեպքերի աճը: Մասնավորապես, 2021թ. Երևանում արձանագրվել է սպանության 26 դեպք, որը նախորդող տարվա համեմատ ավելի է 15-ով կամ 136.4%-ով: Անդրադառնալով այս խնդրին՝ Երևան քաղաքի դատախազը նշել է, որ դրանց մի մասը կատարվել է լարված հարաբերությունների, անձնական թշնամանքի և վրեժի հողի վրա: Որոշ դեպքերում դրանք կատարվել են նաև քրեական ենթամշակույթից ածանցվող մտածողության և վարքագծի ազդեցությամբ:
ՀՀ գլխավոր դատախազն այս կապակցությամբ առկա իրավիճակը համարել է ահազանգող։ Նա շեշտել է հատկապես պրոֆիլակտիկ, կանխարգելիչ միջոցառումների, հանցավոր վարքագիծ ունեցող անձանց նկատմամբ հսկողության գործառույթների անշեղ իրականացման անհրաժեշտությունը՝ հաշվի առնելով նաև, որ մայրաքաղաքում ավելացել են կրկնահանցագործությունները: Արթուր Դավթյանը հանձնարարել է սպանության, ծանր մարմնական վնասվածքներ հասցնելու, ավազակության բոլոր դեպքերն ուսումնասիրել, և այն դեպքերում, երբ կպարզվի, որ դրանց նպաստել է նաև պրոֆիլակտիկ պարտադիր աշխատանքների կատարման պարտականությունների չկատարումը, համաչափորեն նախաձեռնել Ոստիկանության տվյալ աշխատակիցների նկատմամբ ծառայողական քննություն անցկացնելու գործընթաց: Իսկ քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարում որևէ նահանջ, փոխզիջում չպետք է լինի:
Խնդրահարուց ուղղություններից մեկը շարունակում է մնալ մայրաքաղաքում երթևեկության կանոնների հանցավոր խախտման, մահվան ելքով դեպքերի աճը: 2021թ. մայրաքաղաքում գրանցվել է ՃԵԿ խախտման հետևանքով անձանց առողջությանն անզգուշությամբ վնաս պատճառելու 625 դեպք, որը 15.5%-ով ավելի է նախորդող տարվա համեմատ, իսկ մահվան ելքով դեպքերը եղել են 64-ը՝ 2020թ. 59 դեպքի դիմաց: Որոշ չափով աճել է այս բնույթի հանցագործությունների բացահայտման մակարդակը՝ կազմելով 85.1%, նախորդ տարված 79.8%-ի դիմաց:
Արթուր Դավթյանը դատախազներին հանձնարարել է յուրաքանչյուր նման քրեական գործով օպերատիվ կերպով պարզել ՃՏՊ-ի պատճառները և նպաստած գործոնները և բոլոր այն դեպքերում, երբ դրանք պայմանավորված են իրավասու մարմինների գործառույթների, դրանց թերի կատարման հետ, այդ մարմիններին պարտադիր ներկայացնել դրանց վերացմանն ուղղված՝ առարկայական լուծումների առաջարկներ պարունակող միջնորդագրեր:
Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը նշել է, որ Երևան քաղաքի դատախազության հետ արդյունավետ հաղորդակցություն է հաստատվել: Դրա արդյունքում դատախազությունից ստացել են այնքան տեղեկատվություն, որը թույլ է տալիս բավարար վերլուծությունների հիման վրա հասցեական միջոցառումներ իրականացնել մայրաքաղաքում տրանսպորտային երթևեկության անվտանգությունը բարձրացնելու ուղղությամբ: Նա նաև մանրամասներ է ներկայացրել քաղաքապետարանի կողմից երթևեկության կազմակերպման ոլորտում նախաձեռնված բարեփոխումներից, որոնք մի մասով ուղղված են նաև ՃԵԿ իրավախախտումների արձանագրման առավել ճկուն համակարգի ներդրմանը:
Թեև ընդհանուր առմամբ հանցագործությունների պատճառների և նպաստող պայմանների վերացման նպատակով իրավասու մարմիններին կամ սուբյեկտներին Երևան քաղաքի և վարչական շրջանների դատախազությունների դատախազների կողմից միջնորդագրեր ներկայացնելու ցուցանիշը գրեթե կրկնապատկվել է, սակայն գլխավոր դատախազը դա բավարար չի համարել: Նա նշել է, որ այդ գործառույթի իրականցումը իրավիճակի փոփոխմանը միտված դատախազական ներգործության ամենաազդեցիկ միջոցներից է, և այդ գործիքը պետք է կիրառվի բոլոր անհրաժեշտ դեպքերում: Ընդ որում՝ նա հանձնարարել է նախաձեռնողականությունն ավելացնել ոչ միայն միջնորդագրերի ներկայացման, այլ նաև դրանցով գործնական արդյունքների ապահովմանը հետամուտ լինելու հարցում: Արթուր Դավթյանը շեշտել է, որ ինչպես այս, այնպես էլ նախնական քննության արդյունավետության, լրիվության և բազմակողմանիության ապահովման նպատակով նախաքննության մարմիններին արդյունավետ ցուցումներ, օպերատիվ-հետախուզական մարմիններին առարկայական հանձնարարություններ տալու դատախազական գործառույթի իրականացման ցուցանիշը դառնալու է դատախազների խրախուսման, առաջխաղացման հարցի քննարկման հիմնական բաղադիչներից մեկը:
Այս առումով Սևակ Հովհաննիսյանը նշել է, որ Երևան քաղաքի դատախազության և մայրաքաղաքի վարչական շրջանների դատախազների կողմից ներկայացվել է ընդհանուր 421 միջնորդագիր և հաղորդում, իսկ քրեական գործերով վարույթն իրականացնող մարմնին տրվել է 1919 ցուցում, հետաքննության մարմնին՝ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ ձեռնարկելու 842 հանձնարարություն, որոնք ևս կրկնակի ավելի են նախորդող տարվա համեմատ:
Դրանից բացի՝ դատախազների կողմից նախնական քննության օրինականության ապահովման համատեքստում վերացվել են վարույթն իրականցնող մարմնի կողմից կայացված՝ քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին 127, քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին 262, ինչպես նաև քրեական գործի վարույթը կասեցնելու մասին 418 որոշում: Նրանց կողմից նաև հաստվատել է 1869 քրեական գործով մեղադրական եզրակացություն, այդ գործերն ուղարկվել են դատարան՝ ըստ էության քննելու:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև բնակարանային գողությունների դեպքերի նվազմանը, դրան միտված դատախազության նախաձեռնությունների շարունակմանը, Երևանի ժամանցային վայրերում գիշերային ժամերին տեղի ունեցող խուլիգանությունների դեմ պայքարի միջոցների կոշտացմանը, Երևանի խոշոր առևտրի կենտրոններում տեղի ունեցող գողությունների դեմ պայքարի արդյունավետությանը: Մանրամասն քննարկվել են նաև պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում Երևան քաղաքի դատախազության կողմից նախաձեռնված ոլորտային ծավալուն ուսումնասիրությունների միջանկյալ արդյունքները:
Ամփոփելով՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը տվել է խորհրդակցության արդյունքներից բխող կոնկրետ այլ հանձնարարություններ ևս:
Նա շնորհակալություն է հայտնել դատախազներին՝ 2021թ. ընթացքում տեղի ունեցած համապետական ընտրությունների օրինականությունը, քաղաքացիների ընտրական ազատ կամարտահայտությունն ապահովելու հարցում դրսևորած հետևողականության, պետության կայունության տեսանկյունից վճռորոշ ժամանակահատվածում բացարձակ քաղաքական զսպվածություն և պետական ծառայողին հարիր անկողմնակալություն ցուցաբերելու համար:
Նա շեշտել է, որ դատախազության ստորաբաժանումները հիմնական առաջնահերթություն պետք է դարձնեն նաև քաղաքացիների հետ ուղիղ հաղորդակցության ձևավորումը, քաղաքացիների, դատավարության մասնակիցների հետ ինչպես վերջիններիս, այնպես էլ հենց դատախազների նախաձեռնությամբ ընդունելությունների կազմակերպումը:

Подведены итоги деятельности по борьбе с преступностью в столице и прокуратурах административных районов города Еревана в 2021г.
Генеральный прокурор РА Артур Давтян провел совещание в Прокуратуре города Еревана по итогам общего движения преступности в столице, борьбы с ней, работы Прокуратуры города Еревана и ее административных районов в течение 2021г. В совещании приняли участие мэр Еревана Грачья Саргсян, а также руководители подразделений органов дознания и предварительного следствия города Еревана.
Прокурор города Еревана Севак Оганнисян доложил, что в 2021г. в столице зарегистрировано 16438 преступлений по сравнению с предыдущим годом- 13892 случаев, т.е. количество дел увеличилось на 2546 или на 18,3%. Раскрытие составило 51,6% по сравнению с 50,4% в прошлом году.
Особую тревогу вызывает рост числа убийств в столице. В частности, в 2021г. в Ереване зарегистрировано 26 убийств, что на 15 или 136,4% больше, чем в прошлом году. Коснувшись этого вопроса, прокурор города Еревана отметил, что некоторые из них были совершены на почве напряженных отношений, личной неприязни и мести. В некоторых случаях на них также повлияло мышление и поведение, происходящее из криминальной субкультуры.
Генеральный прокурор РА счел сложившуюся в связи с этим ситуацию тревожной. Он подчеркнул необходимость проведения профилактических, предупредительных мероприятий, беспрепятственного осуществления контрольных функций над лицами с преступным поведением с учетом того, что в столице увеличился рецидивизм. Артур Давтян поручил расследовать все дела об убийствах, тяжких телесных повреждениях, грабежах. Он подчеркнул также, что в борьбе с криминальной субкультурой не должно быть ни отступлений, ни компромиссов.
Одной из проблемных направлений продолжает оставаться рост количества уголовных правонарушений и смертей в столице. В 2021г. в столице зарегистрировано 625 случаев причинения вреда здоровью людей по неосторожности по причине нарушений ПДД, что на 15,5% больше, чем годом ранее, а количество случаев со смертельным исходом составило 64, 59- за 2020г. Уровень раскрываемости преступлений данного характера вырос до 85,1% по сравнению с 79,8% годом ранее.
Мэр Еревана Грачья Саргсян отметил, что налажена эффективная связь с Прокуратурой города Еревана. В результате этого от прокуратуры получено столько информации, что на основе достаточного анализа можно принять целенаправленные меры по повышению безопасности дорожного движения в столице. Он также подробно рассказал об инициированных мэрией реформах в сфере организации дорожного движения, которые отчасти направлены на внедрение более гибкой системы учета нарушений правил дорожного движения.
Скорость подачи прокурорами административных районов города Еревана ходатайств в компетентные органы или организации об устранении причин преступлений в целом и условий, способствующих совершению преступлений, увеличилась почти в два раза, однако генеральный прокурор не счел это достаточным. Он отметил, что реализация данной функции является одним из наиболее эффективных средств прокурорского воздействия, направленных на изменение ситуации, и этот инструмент следует использовать во всех необходимых случаях. При этом он поручил повысить инициативу не только в подаче ходатайств, но и добиваться обеспечения практических результатов.
В связи с этим С. Оганнисян отметил, что Прокуратурой города Еревана и прокурорами административных районов было представлено 421 ходатайство, а органу, осуществляющему производству, дано 1919 поручений, органу дознания– 842 поручений о принятии оперативных мер, которые вдвое больше, чем в предыдущем году.
Кроме того, в рамках обеспечения законности предварительного следствия прокурорами отменено 127 постановлений об отказе в возбуждении уголовного дела, 262 постановления о прекращении уголовного дела, а также 418 постановлений о приостановлении уголовного дела. Они также подтвердили обвинительное заключение по 1869 уголовным делам, и эти дела были направлены в суд для рассмотрения по существу.
Подводя итоги, генеральный прокурор РА дал и другие конкретные поручения, вытекающие из результатов совещания.
Он поблагодарил прокуроров за проявленную последовательность на общенациональных выборах, проведенных в 2021г., абсолютную политическую сдержанность в критический период с точки зрения стабильности государства, беспристрастность, соответствующую гражданскому служащему.
Он подчеркнул, что подразделения прокуратуры должны сделать основной приоритет - установление непосредственной связи с гражданами, организация приемов с гражданами, участниками судебного процесса.