ՀՀ գլխավոր դատախազության միջամտությամբ կանխվել է ՌԴ-ից ՀՀ քաղաքացու վտարումն Ադրբեջան և նա վերադարձվել է Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազությունների միջև արդյունավետ համագործակցության արդյունքում կանխվել է Ադրբեջանում ծնված ՀՀ քաղաքացու՝ սխալմամբ վտարումն Ադրբեջանի Հանրապետություն:
Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ անձը ՌԴ տարածքում կատարել էր վարչական իրավախախտում, դատարանի կողմից կայացվել էր որոշում՝ նրան վարչական պատասխանատվության և ՌԴ տարածքից վարչական վտարման ենթարկելու մասին:
Վարչական պատասխանատվության և վարչական վտարման ենթարկելու մասին ՌԴ համապատասխան դատարանի որոշման ներածական մասում անձի տվյալները շարադրելիս դատարանը թյուրիմացաբար նշել էր, որ անձը հանդիսանում է Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, որպիսի պայմաններում առկա էր նրան Ադրբեջան վտարելու իրական վտանգ:
Չնայած վտարման գործընթացի հետ ՀՀ դատախազության լիազորությունների որևէ առնչության բացակայության հանգամանքին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունն անհապաղ միջոցներ է ձեռնարկել գործընթացի կասեցման ուղղությամբ՝ խնդրի լուծմանը ներգրավելով ՌԴ գլխավոր դատախազությանն ու ՀՀ պետական լիազոր մարմիններին:
ՌԴ գլխավոր դատախազության աջակցությամբ, խնդիրը ներկայացվել է վերոհիշյալ որոշումը կայացրած դատարանի ուշադրությանը, որը սեղմ ժամկետում համապատասխան լրացուցիչ որոշմամբ փոփոխել է իր որոշման մեջ տեղ գտած անճշտությունը, և անձը վերադարձվել է Հայաստան:

The RA Prosecutor General 's Office prevented the deportation of the RA citizen from Russia to Azerbaijan and he returned to Armenia
As a result of cooperation between the Prosecutor General 's Offices of Armenia and Russia, deportation by mistake of тхе RA citizen to Azerbaijan was prevented, since he was born in this republic.
Given the fact that the person committed an administrative offense on the territory of the Russian Federation, the court ruled on administrative liability and administrative deportation from the territory of the Russian Federation.
When presenting the data of the person in the introductory part of the decision of the relevant court of the Russian Federation on administrative responsibility and administrative deportation, the court, by misunderstanding, indicated that the person is a citizen of the Republic of Azerbaijan, which created a real threat of his deportation to Azerbaijan.
Despite the process of deportation, the RA Prosecutor General's Office immediately took measures to suspend the process, involved the Russian Prosecutor General's Office and the RA state authorized bodies in solving the problem.
With the assistance of the Prosecutor General's Office of the Russian Federation, the problem was brought to the attention of the court, which adopted the above decision, which, in a short time, corrected the inaccuracy with the appropriate additional decision. The citizen was returned to Armenia.